Menu

Joga najlepszym lekarstwem na ból pleców?

Joga najlepszym lekarstwem na ból pleców?
Proste ćwiczenia możemy wykonać sami w domu. (Fot. Getty Images)
O uzdrawiających właściwościach jogi eksperci mówią od dawna. Teraz, gdy uwięzieni w swoich domach ogrom czasu spędzamy przy biurku, ćwiczenia zaczerpnięte z jogi mogą okazać się lekarstwem na powszechną i wyjątkowo dokuczliwą dolegliwość - ból pleców.
Reklama

Pandemia sprawiła, że musieliśmy dostosować swój tryb życia do nowej rzeczywistości. Jedną z najbardziej zauważalnych zmian jest praca zdalna, do której przymuszona została większość ludzi. Połączona z zakazem wychodzenia z domu, ma ona niewątpliwie negatywne konsekwencje zdrowotne – nie tylko dla umysłu, ale i ciała. Przykuci do biurek, przy których spędzamy wiele godzin każdego dnia, odczuwamy już pierwsze skutki przymusowej izolacji i pracowania z domu. Należy do nich m.in. ból pleców.

Choć przyczyn dokuczliwego bólu pleców może być wiele – począwszy od stresu, na niewyspaniu skończywszy – z pewnością nie pomaga nam to, że spędzamy wiele godzin w pozycji siedzącej przy minimalnej aktywności fizycznej. Jedną ze skuteczniejszych metod radzenia sobie z bólem jest joga.

Choć samodzielne wykonywanie skomplikowanych asan bez nadzoru wykwalifikowanego instruktora może przynieść nam więcej szkody niż pożytku, z całą pewnością nie warto spisywać jogi na straty w czasie kwarantanny. Proste ćwiczenia zaczerpnięte z tej popularnej formy aktywności fizycznej (i duchowej) pomogą nam bowiem zarówno uporać się z fizycznym dyskomfortem, jak i zrelaksować i wyciszyć po wielogodzinnej pracy przy biurku.

Jakie ćwiczenia warto zatem wypróbować w celu zniwelowania dokuczliwego bólu? Prócz zwykłych przysiadów i skrętów tułowia, które także są pomocne, możemy samodzielnie wykonywać niektóre asany zaczerpnięte z zajęć jogi.

Pozycja psa z głową w dół

Zacznij w klęku podpartym. Następnie stań na palcach, unieś wysoko biodra i opuść głowę, wydłużając szyję. Stwórz ze swojego ciała literę V, dotykając zarówno stopami, jak i dłońmi podłogi. W tej pozycji wydłużasz kręgosłup i rozluźniasz ścięgna.

Nasze czworonogi mogą nam towarzyszyć podczas ćwiczeń. (Fot. Getty Images)

Balasana

Usiądź na piętach i złącz duże palce u stóp. Następnie rozsuń kolana na szerokość bioder, wyciągnij ręce przed siebie, zbliż czoło do ziemi i połóż się. Zostań w tej pozycji przez co najmniej 10 długich, powolnych oddechów. 

Eksperci zgodnie twierdzą, że najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości jest ruch. "Nie ma idealnej pozycji siedzącej, która pozwoli uchronić się przed bólem. Bezczynność zawsze będzie obciążeniem dla pleców. Najważniejszą rzeczą do zrobienia jest przełamanie bierności" – tłumaczy Lisa Osborn-Jenkins. I zaznacza, że nie tylko joga może przynieść wspaniałe rezultaty. :Ćwiczenia są najskuteczniejszą strategią zapobiegania bólowi pleców. Staraj się codziennie być aktywna fizycznie. Ale wybierz taki rodzaj ćwiczeń, który ci odpowiada, który sprawia ci przyjemność. Każda aktywność jest lepsza niż żadna" – konkluduje.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.05.2020
GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

Sport


Sport

Reklama