Menu

Joga i owsianka na... niższy cholesterol

Joga i owsianka na... niższy cholesterol
Benefity wynikające z uprawiania jogi są ogromne. Pomagają nawet obniżyć poziom złego cholestrolu. (Fot. Getty Images)
Zbyt wysoki poziom cholesterolu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jest on bowiem jednym z głównych przyczyn występowania chorób serca. A tymczasem, aby utrzymać cholesterol pod kontrolą, wystarczy zmodyfikować swój styl życia. I wcale nie oznacza to wielkiej rewolucji.
Reklama

Podwyższony poziom cholesterolu bywa często bagatelizowany. Niesłusznie. Jest bowiem powodem wielu groźnych schorzeń układu krążenia. Powoduje zwężenie i usztywnienie naczyń krwionośnych, grożąc m.in. miażdżycą. Co zrobić, aby przestać martwić się jego poziomem i przejąć nad nim kontrolę? Zmiany nie będą trudne do wprowadzenia.

Włącz do diety soję

Popularność soi stale rośnie. Jest ona przede wszystkim doskonałym zamiennikiem mięsa. Bogata w białko, zdrowe tłuszcze, a także szereg witamin i mikroelementów, stanowi bardzo zdrową alternatywę dla mięsnych produktów. Jakby tego było mało, ma także zdolność obniżania poziomu złego cholesterolu. Spożywając regularnie produkty wytwarzane z soi, możemy zredukować szkodliwy cholesterol o 4 proc. Warto więc sięgnąć od czasu do czasu po pożywne tofu, a krowie mleko zamienić na sojowe.

Przekonaj się do owsianki

Owsianka przechodzi w ostatnim czasie renesans. Doceniamy ją coraz częściej z uwagi na szereg prozdrowotnych właściwości i wspomaganie procesu odchudzania. Owies jest ponadto bogaty w specjalny rozpuszczalny rodzaj błonnika zwany beta-glukanem, który, jak wykazały badania, odgrywa istotną rolę w obniżaniu poziomu szkodliwego cholesterolu. Znajdując się w jelitach, wiąże się on z cząsteczkami cholesterolu, zapobiegając wchłanianiu ich do krwiobiegu. British Heart Foundation zaleca, by spożywać codziennie przynajmniej trzy gramy beta-glukanu. W standardowej owsiance składającej się z czterech łyżek płatków owsianych znajdziemy dwa gramy substancji.

Spaceruj

Podczas ćwiczeń cholesterol jest wykorzystywany jako paliwo, które napędza pracę mięśni. Nie musimy jednak startować w maratonach ani wyciskać siódmych potów na siłowni – wystarczą regularne spacery. Jest jednak jeden warunek – muszą być energiczne. Poruszanie się w wolnym tempie nie przyniesie pożądanego rezultatu. Szybki spacer pozwala spalić podobną ilość kalorii, co jogging. Ta sama zależność dotyczy redukcji złego cholesterolu. 

Jedz dwa jabłka dziennie

Jabłka należą do najzdrowszych, a zarazem najbardziej dostępnych owoców. Są bogate w witaminę C i przeciwutleniacze, wspierają odporność organizmu, zapobiegają powstawaniu wolnych rodników oraz sprzyjają tworzeniu zdrowej flory bakteryjnej jelit. Owoce te zawierają wysoki poziom błonnika i związków zwanych polifenolami, które znacząco obniżają poziom złego cholesterolu. Picie soku jabłkowego nie przynosi podobnych korzyści.

Ćwicz jogę

Rozciąganie się i wykonywanie powolnych relaksacyjnych ruchów może nie wydawać się oczywistym sposobem na obniżenie cholesterolu. Okazuje się jednak, że praktykowanie jogi jest w tym kontekście nad wyraz skuteczne. Regularne sesje jogi prowadzą do znacznego spadku szkodliwego cholesterolu, a także redukcji masy ciała i obniżenia ciśnienia krwi. 

Komentarze
  • Celestyn76
    6 kwietnia, 11:15

    Soja z gmo dziekuje bardzi

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.06.2020
GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

Sport


Sport

Reklama