Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Japończycy promują życie w pojedynkę

Japończycy promują życie w pojedynkę
Specjalne pomieszczenia umożliwiają cieszenie się karaoke w pojedynkę. (Fot. Getty Images)
Mniej niż rok temu w Japonii bito na alarm, że coraz więcej nastolatków żyje w samotności. Wzrost liczby hikkimori, czyli współczesnych pustelników, określano raczej jako problem. Dziś życie w samotności zyskało tam miano ohitorisama i jest traktowane jako styl życia, na którym można zarobić.
Reklama
Reklama

Bary i karaoke dla samotnych, a nawet restauracje, w których można zjeść posiłek w pojedynkę. Rynek bardzo szybko dostosował się do nowego typu konsumenta.

Bar Hitori to miejsce, które zostało otworzone w 2018 roku i jest przeznaczone dla tych, którzy mają ochotę wypić drinka w samotności. Jak zauważa barman, Miki Tateishi, Japończycy zamiast chować się w domach czy biurach, wychodzą i nie przejmują się tym, że spędzają czas sami.

"Niektórzy ludzie chcą czerpać przyjemność z bycia samemu, inni chcą budować nowe relacje" - wypowiedział się dla portalu BBC Tateishi. Uważa, że idea baru "tylko solo", może paradoksalnie pomagać gościom nawiązać ze sobą rozmowę, w przeciwieństwie do głośnych i zatłoczonych barów.

Liczba miejsc, które ułatwiają bycie samemu, stale rośnie. Od restauracji po kluby nocne i biura podróży - w ostatnich latach pojawiło się coraz więcej ofert dla osób, które decydują się na spędzanie czasu samemu. Trend zyskał na popularności tak bardzo, że doczekał się nawet własnego określenia - ohitorisama. "Społeczeństwo supersolo będzie przyszłością wielu krajów, nie tylko Japonii" - zauważa socjolog Kazuhisa Arakawa.

Życie w pojedynkę nie musi być nudne! (Fot. Getty Images)

Nawet bary karaoke wychodzą naprzeciw tym, którzy wolą spędzać czas samotnie. To ogromna zmiana jeśli chodzi o tę popularną japońską rozrywkę. W Japonii miejsca do karaoke są wszędzie, często są to duże budynki z kilkoma piętrami prywatnych pokoi karaoke przeznaczonych dla grup różnej wielkości. Ale zapotrzebowanie na takie przestrzenie dla pojedynczych śpiewaków rośnie, dlatego w ofercie pojawiają się również pokoje wielkości budki telefonicznej dla solistów.

Motoko Matsushita, starsza konsultantka w tokijskim Nomura Research Institute, przyznaje, że wraz z rozwojem mediów społecznościowych i tym, że nawet bez spotykania się możemy pozostawać w nieustającym kontakcie z bliskimi i znajomymi, trend ohitorisama nabiera rozpędu. Co gorsza dzieje się tak mimo malejącego przyrostu demograficznego i starzejącego się społeczeństwa. I choć zdania samych Japończyków na temat życia solo są podzielone, machina marketingowa postrzegając nowe zjawisko w kategoriach sprzedażowych skutecznie je promuje.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.04.2024
GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama