Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak życie towarzyskie wpływa na nasze zdrowie?

Jak życie towarzyskie wpływa na nasze zdrowie?
Odrodzenie kontaktów towarzyskich to najlepszy krok, jaki możemy wykonać, w celu poprawienia swojego samopoczucia i zdrowia psychicznego. (Fot. Getty Images)
Wpływ na nasze zdrowie ma szereg czynników. Okazuje się, że prócz zbilansowanej diety i uprawiania sportu, duże znaczenie ma także życie towarzyskie. Spędzanie czasu z przyjaciółmi może istotnie wpłynąć na nasz psychofizyczny dobrostan - przekonują naukowcy.
Reklama
Reklama

Kiedy podejmujemy decyzję o zmianie swojego stylu życia na zdrowszy, z reguły obieramy dobrze znaną drogę: rozpoczynamy stosowanie zbilansowanej diety, regularnie trenujemy, staramy się lepiej sypiać i wypijać w ciągu dnia odpowiednią ilość wody. Choć każdy z tych kroków jest niezwykle potrzebny, skupiają się one jedynie na zdrowiu fizycznym. Coraz więcej badań sugeruje tymczasem, że zdrowie psychiczne, na które niemały wpływ ma życie towarzyskie, jest tak samo – o ile nie bardziej – istotne w kontekście naszego ogólnego samopoczucia.

Za potwierdzenie tej tezy niech posłużą rezultaty opublikowanych niedawno w czasopiśmie “PLOS ONE” badań, w których stwierdzono, że aktywność społeczna uczestników była lepszym wyznacznikiem ich poziomu stresu, szczęścia i dobrego samopoczucia niż dane dotyczące aktywności fizycznej, tętna i jakości snu. Odkrycie to sugeruje, że parametry zdrowia fizycznego nie są wyczerpujące – wyjaśnia współautor badania Nitesh Chawla, profesor informatyki i inżynierii na Uniwersytecie Notre Dame.

Przyjacele, znajomi, życie towarzyskie i wspólne doświadczenia są nam niezbędne do szczęścia... (Fot. Getty Images)

„Istnieje wykwalifikowana jaźń, czyli to, kim jestem, jakie są moje działania, moja sieć społeczna i wszystkie te aspekty, które nie znajdują odzwierciedlenia w żadnym z tych pomiarów. Mój styl życia, źródła przyjemności, aktywność towarzyska - są to silne determinanty mojego samopoczucia” - tłumaczy Chawla.

Wcześniejsze badania wykazały, że wsparcie społeczne - niezależnie od tego, czy pochodzi od przyjaciół, członków rodziny, czy współmałżonka - jest silnie związane z lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym. Stabilne życie społeczne, jak sugerują rezultaty badań, może obniżyć poziom stresu, poprawić nastrój, zmniejszyć ryzyko wykształcenia szkodliwych nawyków. Może również poprawić efekty pozytywnych działań, takich jak aktywność fizyczna.

Tymczasem izolacja społeczna wiąże się z wyższym ryzykiem chorób psychicznych, a nawet może katalizować zmiany na poziomie komórkowym, które sprzyjają przewlekłym stanom zapalnym i hamują odporność organizmu. Szkodliwe skutki zdrowotne samotności uczeni porównują do palenia 15 papierosów dziennie. Jest to obecnie bardzo poważny problem - nie bez przyczyny samotność określana jest mianem swoistej epidemii XXI wieku.

Wsparcie społeczne - niezależnie od tego, czy pochodzi od przyjaciół, członków rodziny, czy współmałżonka - jest silnie związane z lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym. (Fot. Getty Images)

Inne badanie, którego wyniki opublikowano w “American Journal of Health Promotion” miało na celu ustalenie, co napędza wysokie wskaźniki samotności w dzisiejszych społeczeństwach. Okazało się, że winę ponosi nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych, co jest szczególnie zauważalne u ludzi młodych, którzy często traktują je jako zamiennik rzeczywistych relacji. “Poczucie osamotnienia maleje wraz z wiekiem, być może także ze względu na większą dojrzałość i życiową mądrość, jaką nabywamy na przestrzeni całego życia” - mówi dr Stuart Lustig, jeden z autorów raportu.

Odrodzenie kontaktów towarzyskich to zatem najlepszy krok, jaki możemy wykonać, w celu poprawienia swojego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Ekspert sugeruje, by poszukać w gronie znajomych partnerów do zajęć, takich jak trening na siłowni czy wolontariat. Zainicjowanie rozmowy ze współpracownikami po firmowym spotkaniu, a nawet angażowanie się w mikro-interakcje z nieznajomymi, również może sprawić, że nasze życie towarzyskie będzie bardziej satysfakcjonujące. „Wszyscy z natury jesteśmy istotami społecznymi, dlatego prawdziwy, bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, jest szalenie ważny” - konkluduje Lustig.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama