Menu

Jak zapobiec demencji? Jedz mniej, ćwicz więcej i zrezygnuj z używek!

Jak zapobiec demencji? Jedz mniej, ćwicz więcej i zrezygnuj z używek!
Jeśli nie unikamy ruchu, zdrowo się odżywiamy i unikamy używek, w późniejszych latach nasze ciało nam się odwdzięczy dobrą formą! (Fot. Getty Images)
Przez dekady uczeni sądzili, że demencja jest okrutną konsekwencją genetyki i naturalnego procesu starzenia się organizmu. Nowe obszerne badanie jasno dowodzi, że ogromne znaczenie w kontekście zapobiegania temu wyniszczającemu schorzeniu ma styl życia. Ruch, zdrowa dieta i rezygnacja z używek mogą zmniejszyć ryzyko demencji nawet o 40 proc.
Reklama

Demencja to zespół pojawiających się w podeszłym wieku objawów, które obejmują pogorszenie pamięci, koncentracji, zdolności podejmowania decyzji oraz komunikacji z otoczeniem. To wyniszczające i znacząco pogarszające jakość życia schorzenie do niedawna uznawane było za naturalną konsekwencję starzenia i indywidualnych uwarunkowań genetycznych. Autorzy nowego obszernego badania przekonują tymczasem, że aż 40 proc. przypadków choroby można byłoby uniknąć. Warunek? Prowadzenie zdrowego stylu życia.

Zespół składający się z 28 wiodących ekspertów zajmujących się w swojej pracy naukowej demencją zweryfikował 12 czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby. Rezultaty badania opublikowane w czasopiśmie medycznym "Lancet" ujawniły, że najbardziej zgubny wpływ na kondycje mózgu ma spożycie alkoholu, palenie papierosów, niezdrowa dieta, zanieczyszczenia powietrza oraz siedzący tryb życia. Ograniczając negatywny wpływ owych czynników na nasze zdrowie, możemy zmniejszyć ryzyko demencji aż o 40 proc.

"Nasza analiza pokazuje dobitnie, że jesteśmy w stanie podjąć działania, które mogą istotnie poprawić funkcjonowanie mózgu, że mamy wpływ na swoje zdrowie w późniejszym życiu. Możemy zmniejszyć ryzyko demencji pozostając aktywnymi fizycznie, stosując zdrową, niskokaloryczną dietę oraz unikając używek, takich jak alkohol" – komentuje profesor Clive Ballard z University of Exeter.

Według uczonego, chcąc zredukować prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby, należy już teraz zadbać o prawidłową wagę, rzucić palenie, jeść jak najwięcej owoców i warzyw, regularnie ćwiczyć oraz ograniczyć do minimum spożywanie wysokoprocentowych trunków. "Usuwając którykolwiek z tych czynników ryzyka, będziesz w stanie przynajmniej opóźnić rozwój choroby, która odbiera niezależność i pogarsza jakość życia. Zdecydowanie warto to zrobić" – konkluduje prof. Ballard.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.09.2020
GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

Sport


Sport

Reklama