Menu

Jak oglądać horrory, żeby się później nie bać...?

Jak oglądać horrory, żeby się później nie bać...?
Nie brakuje osób, które takie seanse przypłacają zwiększonym stresem, niepokojem i bezsennością... (Fot. Getty Images)
Oglądanie horrorów nie jest rozrywką dla każdego. Podczas gdy miłośnicy kina grozy z reguły uwielbiają się bać, u niektórych osób po obejrzeniu takich produkcji pojawia się stres, a nocami dręczą je koszmary. Jak temu zapobiec?
Reklama

Horrory to gatunek filmowy, który dostarcza zgoła masochistycznej rozrywki kolejnym pokoleniom kinomanów. Choć istnieje pokaźna grupa osób, które uwielbiają się bać podczas seansu, a podskakiwanie lub kurczenie się w fotelu z przerażenia jest dla nich dodatkową frajdą, to są też tacy, którzy takie seanse przypłacają zwiększonym stresem, niepokojem i bezsennością.

Jeśli po obejrzeniu filmu grozy serce wali jak oszalałe, a w nocy dręczą cię koszmary, następnym razem skorzystaj z rady autorów nowego badania naukowego. Dowiedli oni, że trzymanie partnera za rękę w czasie oglądania horroru obniża poziom lęku i stresu.

Badanie to dzieło naukowców z Uniwersytetu Brighama Younga w Utah, którzy przeprowadzili eksperyment z udziałem 83 par. Uczestnicy mieli za zadanie obejrzeć fragmenty horrorów trwające od 31 do 78 sekund. Każdy klip zawierał przynajmniej jedną scenę, która z założenia miała wywołać u widza silną emocjonalną reakcję.

Takie sceny lepiej oglądać z kimś bliskim... (Fot. Getty Images)

Uczestników podzielono na dwie grupy. Część par podczas seansu trzymała się za ręce, a pozostali siedzieli pojedynczo. Poziom stresu badanych uczeni ocenili, analizując odczyty badań ciśnienia krwi oraz urządzeń mierzących rozszerzenie źrenic. Okazało się, że trzymanie romantycznego partnera za rękę w czasie oglądania przerażających scen wyraźnie obniżyło u badanych poziom lęku i stresu. Co ciekawe, zależność ta była najbardziej widoczna u małżonków.

"Oglądanie fragmentów horrorów niemal u każdego wywołało stres. Zauważyliśmy jednak, że nasilenie lęku i niepokoju różniło się w zależności od tego, czy uczestnicy eksperymentu mieli wsparcie bliskiej osoby, czy też nie. Ci, którzy trzymali za rękę ukochaną osobę, byli znacznie mniej zestresowani tym, co zobaczyli na ekranie" - komentuje dr Tyler Graff, psycholog z Uniwersytetu Brighama Younga i główny autor badania. Uczony podkreśla, że poziom strachu podczas oglądania filmu grozy w towarzystwie partnera może wskazywać na jakość relacji.

"Zredukowanie lęku występowało na ogół u małżonków i osób deklarujących silne przywiązanie do partnera. Osoby w stabilnych związkach odniosły większe korzyści ze wsparcia emocjonalnego niż osoby w związkach ambiwalentnych" - dodaje dr Graff.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.10.2021
GBP 5.4327 złEUR 4.5841 złUSD 3.9428 złCHF 4.2637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama