Menu

J. K. Rowling obwiniana o zniszczenie historycznego cmentarza w Edynburgu!

J. K. Rowling obwiniana o zniszczenie historycznego cmentarza w Edynburgu!
Pisarkę obwiniono o przyczynienie się do dewastacji zabytkowego cmentarza... (Fot. PAP/EPA)
Na cmentarzu otaczającym zabytkowy kościół parafialny Greyfriars Kirk w Edynburgu alejki i trawniki zamieniły się w grzęzawisko. Wszystko za sprawą fanów Harry'ego Pottera, którzy od lat przybywają tu w poszukiwaniu grobu złego czarnoksiężnika Voldemorta i zadeptują cmentarne alejki.
Reklama

Choć znacznie bardziej popularne są: Victoria Street jako książkowa ulica Pokątna i kawiarnia Elephant House, w której Harry Potter "przyszedł na świat" - tam właśnie J.K. Rowling zwykła przesiadywać w okresie, gdy tworzyła swój cykl. Jednak epicentrum największego zniszczenia mieści się w innym miejscu.

Okazuje się bowiem, że dziesiątki tysięcy potterheadów dociera także na unikatowy cmentarz z XVI wieku. Powód? Znajduje się tu grób generała Thomasa Riddella, człowieka, który jakoby zainspirował autorkę do wykreowania postaci Toma Marvolo Riddle'a, znanego jako Lord Voldermort (w filmach gra go Ralph Fiennes).

Fani od lat zostawiają na nagrobku Thomasa Riddella liściki i osobiste pamiątki, a administracja cmentarza od lat je usuwa i próbuje doprowadzić to miejsce do ładu - także przez wzgląd na uczucia rodziny pochowanego tu człowieka (który zmarł 24 listopada 1806 roku w wieku 72 lat). Wszelkie działania okazują się jednak syzyfową pracą, bo grób został oznaczony w Mapach Google jako atrakcja turystyczna - i jakby tego było mało, opatrzona maksymalną liczbą gwiazdek.

W tym roku miarka się przebrała. Według lokalnych urzędników, ziemia w pobliżu grobu Thomasa Riddella uległa "znaczącej erozji". Departament Rady Miasta odpowiedzialny za edynburskie cmentarze postanowił raz na zawsze rozwiązać problem. Na Twitterze urzędnicy wystosowali komunikat o dewastacji, adresowany do sprawczyni całego ambarasu: J.K Rowling, dołączając zdjęcie błotnego grzęzawiska.

Pisarka nie odpowiedziała, ale uaktywnili się adwersarze lokalnych władz. Uważają oni, że to tylko kolejny chwyt promocyjny, który ma na celu zwrócenie uwagi na to miejsce i przyciągnięcie jeszcze większej liczby turystów.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.09.2020
GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

Sport


Sport

Reklama