Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Instytut Pantone wybrał kolor 2023 roku. To Viva Magenta

Instytut Pantone wybrał kolor 2023 roku. To Viva Magenta
Ta barwa jest naprawdę niezwykła... (Fot. Getty Images)
'Nietypowy kolor na nietypowe czasy' – tak Instytut Pantone opisał odcień, który towarzyszyć nam będzie w nadchodzącym roku. To kolor nazwany Viva Magenta (PANTONE 18-1750), bliski karminu, karmazynowej czerwieni lub głębokiej maliny. Barwa emanuje energią i wigorem, dzięki czemu ma zachęcać do podejmowania śmiałych wyzwań i dawać optymizm.
Reklama
Reklama

Jak zawsze pod koniec roku eksperci Instytutu Pantone wyznaczają jeden kolor, który będzie towarzyszył nam w nadchodzących miesiącach. Opierają się przy tym na dokładnej analizie trendów w modzie, designie, nowych technologiach, a także informacjach dotyczących stylu życia i nastrojów społecznych.

Typując kolor 2023 roku, brali pod uwagę towarzyszące nam wyzwania, jakie niesie trwająca wciąż pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie oraz kryzys gospodarczy. I uznali, że świat potrzebuje mocnej, odważnej i żywej barwy.

Taką właśnie jest Viva Magenta, łącząca w sobie odcienie czerwieni i chłodne niebieskie tony. "Ten pulsujący, ożywiony odcień to niekonwencjonalny kolor na niekonwencjonalny czas, który może przynieść nam nową perspektywę" – uzasadniła wybór dyrektor wykonawcza Instytutu Pantone, Leatrice Eiseman.

Ubrania w tym kolorze z pewnością będą hitem sezonu... (Fot. Getty Images)

"To barwa, która emanuje energią, wigorem, siłą. A to jest coś, czego wszyscy potrzebujemy, aby bardziej optymistycznie spoglądać w przyszłość" – dodała.

Jako jedną z głównych inspiracji przy wyborze koloru na przyszły rok Eiseman wskazała na naturę, a dokładnie koszenilę. To barwnik pozyskiwany z wysuszonych i zmielonych owadów zwanych czerwcami kaktusowymi.

"To dopracowany karmazynowy odcień czerwieni, który zapewnia równowagę między ciepłem a chłodem. Jest śmiały, dowcipny, łatwy do przyjęcia" – stwierdziła dyrektor Instytutu Pantone, dodając, że ma nadzieję, że ten wybór zachęci ludzi do eksperymentowanie z kolorami i włączenia barwy Viva Magenta do swojego garderoby czy wystroju domu. 

Komentarze
  • Weeee
    4 grudnia 2022, 13:52

    Jak kolor może być dowcipny ,ja pier....

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.01.2023
GBP 5.3505 złEUR 4.7076 złUSD 4.3252 złCHF 4.6961 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama