Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hyde Park - miejsce nie tylko koncertów pod chmurką

Hyde Park - miejsce nie tylko koncertów pod chmurką
Oaza zieleni w centrum miasta - to właśnie Hyde Park. (Fot. Getty Images)
Choć dziś kojarzony jest z miejscem koncertów odbywających się pod gołym niebem, jego historia jest nieco głębsza. Hyde Park jest jednym z najpopularniejszych terenów zielonych w Londynie, zwanym też parkiem wolnego słowa.
Reklama
Reklama

Podczas koncertów w londyńskim Hyde Parku podziwiać można było takie muzyczne sławy jak The Rolling Stones, Pink Floyd, Queen, Red Hot Chili Peppers, Madonna czy Blur, a nawet Luciano Pavarotti, który w 1991 r. dał tu bezpłatny koncert, a wysłuchało go ok. 100 tys. osób. W lipcu 2019 r. w Hyde Parku ma wystąpić Celine Dion, a w ramach Barclaycard British Summer Time 2019 - Florence and the Machine.

Jak czytamy o historii tego miejsca w przewodniku po Londynie wydawnictwa Pascal Lajt, autorstwa m.in. Adama Dylweskiego i Sławomira Adamczaka, Hyde Park założony został już w XVI w., a około 300 lat później zyskał sławę jako miejsce nieskrępowanego wyrażania swoich poglądów. "Nie można tego jednak robić w całym parku - dla ewentualnych mówców wydzielono tzw. Speakers' Corner, czyli przestrzeń na jego północno-wschodnich krańcach, w sąsiedztwie tzw. Marble Arch, czyli pierwotnej bramy pałacu Buckingham. Niestety, okazała się ona być zbyt wąska dla królewskiej karety i w 1851 r. przetransportowano ją w okolice Hyde Parku" - doprecyzowują autorzy.

I choć - jak czytamy dalej - powszechnie uważa się, że w Speakers' Corner można wypowiadać się na dowolny temat, byle tylko nie obrazić swoją wypowiedzią królowej, w rzeczywistości policja może tu zatrzymać przemawiającego na takich samych zasadach, jak gdziekolwiek indziej - choć w praktyce wykazuje większą tolerancję, o ile nie pojawią się skargi słuchaczy.

Stacja metra Hyde Park Corner - stąd najbliżej do parku. (Fot. Getty Images)

"Mówcy i ich publiczność mogą oficjalnie gromadzić się w tym miejscu od 1872 r., przy czym największą popularnością cieszy się ono w niedzielne poranki, kiedy wszyscy mają więcej czasu. Spotkania nie ograniczają się tylko do wystąpienia jednej bądź kilku osób, ale często przeradzają się w prawdziwe debaty, w których bierze udział większość zgromadzonych" - dowiadujemy się.

Co ciekawe, w przeszłości na terenie brytyjskiej stolicy wiele było innych miejsc popularnych wśród spontanicznych mówców, a należały do nich m.in. Victoria Park, Kennington Park czy Finsbury Park. "Całkiem niedawno tego typu miejsca pojawiły się też w innych brytyjskich miastach (jednym z pierwszych było Leeds), a nawet w innych krajach. W rzeczywistości nawet w samym Hyde Parku przestrzeń publicznych wystąpień nie ogranicza się tylko do okolic Marble Arch. Często większe z nich rozciągają się na dalsze zakamarki parku, m.in. na okolice Victoria Gate i Broad Walk" - zauważają autorzy.

I tak do pierwszych ważnych wystąpień na terenie Hyde Parku doszło już w 1855 r., kiedy to władze zakazały handlu w niedzielę, czyli w jedyny dzień, gdy klasa robotnicza miała czas robić zakupy. "Karol Marks opisał te wydarzenia jako początek robotniczej rewolucji w Anglii. W późniejszych latach demonstracje na rzecz demokratyzacji życia i poprawy warunków pracy robotników odbywały się cyklicznie. Najczęściej występowali tu zwykli, nieznani nikomu obywatele, zdarzały się też jednak przemówienia osób z pierwszych stron gazet, jak wyżej wspomniany Marks, Lenin, George Orwell czy Kwame Nkrumah" - wyliczają.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama