Menu

Hinduski jogin, który stał się guru biznesu

Hinduski jogin, który stał się guru biznesu
Baba Ramdev cieszy się majątkiem sięgającym półtora miliarda dolarów. (Fot. Getty Images)
Baba Ramdev, indyjski nauczyciel jogi, zbudował imperium warte miliardy. Jego firma korzysta z tradycyjnych przepisów medycyny indyjskiej i sprzedaje prawie wszystko, od szamponów po mąkę. Popularność przyniosły mu występy w telewizji.
Reklama

Ramdev jest sannjasinem i w związku z tym nosi pomarańczowe szaty. Taka osoba nakłada na siebie wiele ograniczeń, m.in. nie może posiadać majątku. Tymczasem roczne obroty firmy, której współtwórcą jest Ramdev, Patanjali Ayurved, przekraczają półtora miliarda dolarów. Jako jej właściciel figuruje Aszaria Balkriszna, do jogina oficjalnie nic nie należy. Nie korzysta nawet z konta bankowego. Pytany podczas spotkań, czy religia i zysk nie stoją ze sobą w sprzeczności, odpowiada, że pieniądze same w sobie nie są złe, złe może być to, co się z nimi robi.

Znakiem rozpoznawczym jogina są jego pomarańczowe szaty. (Fot. Getty Images)

Firma sprzedaje bardzo szeroki wachlarz produktów, głównie to artykuły spożywcze i kosmetyczne. Większość z nich opiera się na ajurwedzie, starych przepisach medycyny indyjskiej. W swojej ofercie ma m.in. szampon na bazie akacji czy mydło zawierające odchody i mocz świętych krów. Patanjali robi konkurencję takim gigantom jak L’Oreal, Nestle czy Procter & Gamble. Zachodnie przedsiębiorstwa, notując w Indiach spadek przychodów, zaczęły kopiować produkty zachwalane przez Ramdeva, np. L’Oreal wypuścił ajurwedyjskie szampony.

53-letni guru zbudował swoją karierę na telewizji. W 2003 r. zaczął prowadzić program o jodze na religijnym kanale Aastha. Mówi się, że dzięki niemu joga znów stała się w Indiach popularna. Znakiem rozpoznawczym Baby są "falujące mięśnie brzucha” – w istocie jest to technika oddychania.

Wszechstronny jogin ma też ambicje polityczne. Wspiera premiera Nerendra Modima i jego partię nacjonalistyczną. Twierdzi, że po tym, jak Indie zdobyły niepodległość polityczną, muszą wyzwolić się gospodarczo. Zarzuca zachodnim koncernom neokolonialny wyzysk. Apeluje, by jego rodacy byli dumni ze spuścizny swojego kraju.

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 04.08.2020
GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

Sport


Sport

Reklama