Menu

Herbata zmniejsza stres, a zwiększa kreatywność

Herbata zmniejsza stres, a zwiększa kreatywność
Warto regularnie sięgać po herbatę. (Fot. Getty Images)
Po filiżankę gorącej herbaty sięgamy najczęściej wtedy, gdy potrzebujemy chwili błogiego relaksu. Jednak może okazać się ona nie tylko remedium na skołatane nerwy, ale również przyczynić się do wymyślenia fantastycznej innowacji.
Reklama

Aby móc twierdzić, że herbata sprzyja tworzeniu niebanalnych, kreatywnych rozwiązań, przeprowadzono autorskie, wieloletnie badania. Ich celem było zbadanie wpływu herbaty na kreatywność i szeroko rozumiane możliwości poznawcze. Okazało się, że nie dość, że wpływ jest, to do tego bardzo pozytywny.

"Niejako przy okazji zaprezentowano nowy sposób badania związku między spożywaniem określonego typu żywności i napojów, a poprawą funkcji poznawczych człowieka. Na tym etapie badań stwierdzić można, że dwa składniki biologiczne, kofeina i teanina, mają korzystny wpływ na koncentrację, która jest niezbędną częścią funkcji poznawczych" – wyjaśnia Yan Huang z uniwersytetu w Pekinie.

Herbata ma dobroczynne działanie na ludzki umysł. (Fot. Getty Images)

Badacze sugerują również, że zbawienny wpływ herbaty na pracę mózgu, może wynikać również z faktu, że herbata łagodzi stres i poprawia nastrój. A to również może zwiększać jej efektywność, i to w krótkim czasie.

Inne testy wykazały zaś, że picie herbaty każdego dnia może zmniejszyć ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych u połowy starszych osób.

Komentarze
  • Olga
    23 marca, 12:48

    Uwielbiam herbatę, piję zieloną, czerwoną, białą.. Owocowe :) Z cytryną bez. Do tego jeszcze lubię pić mineralna cisowiankę w moim jadłospisie nie ma miejsca na niezdrowe i gazowane napoje.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.05.2020
GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

Sport


Sport

Reklama