Menu

Halle Berry chciała zagrać osobę transpłciową, ale zmieniła zdanie...

Halle Berry chciała zagrać osobę transpłciową, ale zmieniła zdanie...
Berry na pewno nie miała na myśli nic złego, ale wyszło niefortunnie... (Fot. PAP/EPA)
Słynna aktorka w udzielonym niedawno wywiadzie opowiedziała o swoich zawodowych planach na najbliższe miesiące. Jak zdradziła, miała zamiar wcielić się w kobietę, która poddaje się procesowi zmiany płci. Fanów gwiazdy oburzyło określenie tej historii mianem 'kobiecej'. Zetknąwszy się z ogromem krytyki, Berry zrezygnowała z udziału w projekcie. I przeprosiła za to, że chciała przyjąć tę rolę.
Reklama

Po skandalu z udziałem J. K. Rowling, która została niedawno oskarżona o transfobię, kolejna gwiazda znalazła się w ogniu krytyki w związku z wypowiedziami na temat drażliwej kwestii, jaką wciąż jest transpłciowość. Mowa o Halle Berry, która postanowiła niedawno podzielić się z fanami szczegółami na temat swojego nowego filmowego projektu. Mimo jak najlepszych intencji gwiazdy, jej słowa rozsierdziły internautów, którzy nie omieszkali wytknąć aktorce braku wiedzy, wrażliwości i wyobraźni. Poszło o rolę, do której Berry przymierzała się od jakiegoś czasu.

"Film opowiada o kobiecie, która poddaje się procesowi zmiany płci. Ta postać jest tym, co najbardziej uwielbiam w tym przedsięwzięciu. Chcę doświadczyć tego świata, zanurzyć się w nim, zrozumieć go. To, kim była ta kobieta, jest dla mnie niesamowicie interesujące. Bardzo chciałabym opowiedzieć jej historię, kobiecą historię – dlaczego chciała zmienić się w mężczyznę" – wyznała Berry z nieskrywanym entuzjazmem.

Komentującym tę wypowiedź internautom nie spodobało się to, jakich słów użyła aktorka, mówiąc o postaci, którą miała zagrać. Szczególnie niefortunne wydało się im użycie określenia "kobieta" w odniesieniu do transseksualnego mężczyzny, który jest bohaterem rzeczonej produkcji. "To absolutnie NIE jest kobieca historia, to historia o mężczyźnie. I dlaczego aspekt fizycznej przemiany jest dla niej najważniejszy?" – napisała dziennikarka i aktywistka Serena Daniari, zarzucając aktorce "krótkowzroczność". Inni twierdzili, że zaangażowanie osoby cisgenderowej (takiej, której tożsamość płciowa jest zgodna z płcią biologiczną) jest pomysłem z gruntu chybionym.

Po fali negatywnych komentarzy, która zalała media społecznościowe, Berry postanowiła uderzyć się w pierś i przeprosić za swoją wypowiedź. Aktorka poszła nawet o krok dalej i zapewniła, że zrezygnowała z udziału w filmie. "Chciałabym przeprosić za swoje uwagi. Teraz rozumiem, że nie powinnam w ogóle rozważać przyjęcia tej roli. Społeczność osób transpłciowych powinna mieć możliwość opowiadania swoich historii na własnych warunkach" – stwierdziła gwiazda w oświadczeniu, które opublikowała na Twitterze.

Aktorka podziękowała też za zwrócenie jej uwagi na problem. "Jestem wdzięczna za wskazówki i konstruktywną krytykę. Obiecuję, że nadal będę się edukować w tej kwestii i uczyć na swoich błędach. Przysięgam, że będę używać swojego głosu do promowania lepszej reprezentacji na ekranie" – dodała. Przedstawiciele GLAAD, amerykańskiej organizacji walczącej z homofobią i dyskryminacją ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową, z zadowoleniem przyjęli przeprosiny Berry. "Cieszymy się, że Halle Berry wysłuchała obaw osób transpłciowych i wyciągnęła wnioski. Inni znani i potężni ludzie powinni zrobić to samo" – napisali.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.08.2020
GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

Sport


Sport

Reklama