Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Francuska firma szyje kurtki z niedopałków papierosów!

Francuska firma szyje kurtki z niedopałków papierosów!
Firma TchaoMegot od chwili rozpoczęcia działalności poddała recyklingowi 400 kg niedopałków! (Fot. Getty Images)
Działa od niedawna, ale już zyskał rozgłos, głównie z powodu bardzo nietypowego 'surowca', z którego wytwarza swoje produkty. Start up ekologiczny TchaoMegot zajmuje się bowiem odkażaniem i przetwarzaniem niedopałków papierosów znalezionych na ulicy. Z ich oczyszczonych składników powstają podszewki do zimowych kurtek.
Reklama

Inspiracją do założenia start upu TchaoMegot były ponure dane na temat szkodliwości niedopałków papierosów dla środowiska. Według danych zaprezentowanych przez kanał France24, rocznie na całym świecie wyrzuca się 4,3 miliarda niedopalonych papierosów, które rozkładają się średnio przez 12 lat. A ponieważ jest w nich wiele związków chemicznych, w tym nikotyna, są poważnym zagrożeniem dla środowiska.

Jak się jednak okazuje, kiepy można poddać recyklingowi i przetworzyć je na przydatny materiał. Tym właśnie zajmuje się TchaoMegot. Do prowadzonej przez nich akcji zbierania niedopałków i przekazywania ich do recyklingu przyłączyło się wiele francuskich miast, między innymi Saint-Denis.

"Nie chodziło nam tylko o samo oczyszczenie środowiska, ale też o sprawienie, żeby coś tak toksycznego mogło stać się przydatnym materiałem" - zaznaczył zastępca mera Saint-Denis Corentin Duprey.

Zebrane odpadki są przetwarzane bez użycia wody i rozpuszczalników. Popiół i tytoń są kompresowane i zamieniane na włókna izolacyjne, z których szyje się podszewki do kurtek. Żeby pozyskać materiał potrzebny do wykonania jednej podszewki, trzeba zutylizować 3,2 tys. niedopałków. Firma TchaoMegot od chwili rozpoczęcia działalności poddała recyklingowi 400 kg niedopałków.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 07.12.2021
GBP 5.4098 złEUR 4.5991 złUSD 4.0788 złCHF 4.4169 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama