Menu

Fish and chips - brytyjski przysmak o żydowskich korzeniach

Fish and chips - brytyjski przysmak o żydowskich korzeniach
Prawdziwe fish and chips zawsze podaje się w gazecie. (Fot. Getty Images)
Fish and chips, czyli słynna ryba z frytkami, choć niezwykle popularna w Anglii, w rzeczywistości była specjalnością portugalskich Żydów sefardyjskich, którzy uciekając przed inkwizycją znaleźli schronienie na Wyspach Brytyjskich.
Reklama

Winston Churchill nazwał to danie "dobrym towarzyszem", John Lennon urozmaicał je keczupem, a Michael Jackson dodawał do niego puree z groszku. Ryba z frytkami to faktycznie nieodłączny towarzysz piątkowych powrotów do domu, plażowa przekąska i danie, które wrosło w brytyjską kulturę kulinarną.

Jak wskazał na łamach "New York Times" Jamie Oliver, smażona ryba była specjalnością portugalskich Żydów sefardyjskich, którzy uciekając przed inkwizycją znaleźli schronienie na Wyspach Brytyjskich. "Jeśli chcecie wrócić do naprawdę oryginalnej brytyjskiej kuchni, to natraficie na oset i kapustę" - wskazał szef kuchni.

Jak opisuje na łamach BBC James Alexander, smażone ryby były zwykle sprzedawane przez handlarzy ulicznych z dużych tac zawieszonych na szyjach. Charles Dickens odnosi się do wczesnych sklepów z rybami lub "magazynów smażonych ryb" w powieści "Oliver Twist", gdzie ryby zwykle podawane były z chlebem lub pieczonymi ziemniakami.

Do 1910 r. w Wielkiej Brytanii istniało około 25 tys. sklepów z rybami i frytkami. (Fot. Thinkstock)

Niektórzy twierdzą, że żydowski imigrant ze wschodniej Europy, Joseph Malin, jako pierwszy podał rybę z frytkami w swoim magazynie w londyńskiej dzielnicy Bow w 1860 roku. Inni przypisują to zestawienie człowiekowi o imieniu John Lees, który miał chatkę z rybami i frytkami w Lancashire. Do 1910 r. w Wielkiej Brytanii istniało około 25 tys. sklepów z rybami i frytkami, zwanych "chippies".

"Fish and chips" tradycyjnie zawijano w gazetę, aby obniżyć cenę. Ta praktyka przetrwała do dziś, choć gazeta często zamieniana jest innym rodzajem papieru, aby uniknąć kontaktu jedzenia z tuszem. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 30.09.2020
GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

Sport


Sport

Reklama