Menu

Dlaczego nie należy ćwiczyć codziennie?

Dlaczego nie należy ćwiczyć codziennie?
Kiedy nie pozwalamy na naprawę tkanek, wyrządzamy naszemu organizmowi więcej szkody niż pożytku. (Fot. PAP)
Regularny trening stanowi jeden z podstawowych filarów naszego zdrowia. Jednak równie ważna, co sama aktywność fizyczna, jest regeneracja po treningu.
Reklama

"Upewnij się, że dajesz swojemu ciału i umysłowi wystarczająco dużo czasu na regenerację" - powiedział na łamach "Huffington Post" Taylor Norris, współzałożyciel platformy treningowej LIT Method. Jak podkreśla, ta regeneracja jest konieczna do naprawy tkanek, bowiem energiczne ćwiczenia obciążają organizm i uszkadzają tkanki mięśniowe. Dzień odpoczynku daje tkankom czas na regenerację i wzmocnienie.

"Kiedy nie pozwalamy na naprawę tkanek, wyrządzamy naszemu organizmowi więcej szkody niż pożytku" - ostrzega trenerka Amanda Freeman. Zachęca tym samym do regularnych przerw między treningami, jak również zaleca poświęcenie kilku minut dziennie na wysiłek regeneracyjny, np. rozciąganie lub rolowanie.

Regeneracja to również sposób na uniknięcie kontuzji i przeciążeń. "Jeśli nadal ćwiczysz te same mięśnie, są one w ciągłym wysiłku i mogą przejść w stan przeciążenia. Gdy osiągniesz ten stan, możesz doznać kontuzji " - wyjaśnia trenerka Jess Spelke. Zauważa również, że włączenie odpoczynku do treningowej rutyny pomaga również zapobiec osiągnięciu przez organizm punktu wyczerpania, które może skutkować bólem stawów i nadmiernym przeciążeniem.

Nie tylko twoje ciało potrzebuje przerwy od treningu - skorzysta również na tym twój umysł. (Fot. Getty Images)

Nie tylko twoje ciało potrzebuje przerwy od treningu - skorzysta również na tym twój umysł. "Trening podnosi poziom kortyzolu, hormonu stresu. Kiedy kortyzol jest wysoki, Twoje ciało nie pracuje tak wydajnie, ponieważ uważa, że umieszczasz go w szkodliwym środowisku" - zaznacza Courtney Olsen, certyfikowana trenerka osobista i specjalista ds. żywienia. Dodaje, że to może również obniżać efektywność samego treningu.

"Aby zobaczyć rezultaty wysiłku fizycznego, mięśnie potrzebują czasu na przystosowanie się i regenerację" - twierdzi z kolei trener Nate Offer. "Najlepszym sposobem, aby pomóc organizmowi zregenerować siły i pozostać na dobrej drodze do osiągnięcia celów, jest dzień odpoczynku. Poprawa sprawności następuje po treningu - nie w trakcie"- wyjaśnia.

"Dzień odpoczynku, który obejmuje inną, mało obciążającą aktywność, nie tylko daje twojemu ciału możliwość pracy z różnymi mięśniami, ale także pozwala twojemu mózgowi trochę odpocząć od potencjalnej monotonii" - dodaje Spelke. "Tak, jak gdy budzisz się wypoczęty po dobrze przespanej nocy, tak dzień odpoczynku da twojemu ciału tę samą okazję, by z energią i entuzjazmem sprostać kolejnemu treningowi" - podsumowuje. Jest to również konieczne dla zachowania zdrowego podejścia do samej aktywności fizycznej. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.09.2020
GBP 4.878 złEUR 4.495 złUSD 3.840 złCHF 4.174 zł

Sport


Sport

Reklama