Menu

Dieta wysokobiałkowa może zwiększać ryzyko zawału serca

Dieta wysokobiałkowa może zwiększać ryzyko zawału serca
Okazuje się, że dieta wysokobiałkowa może być groźna dla zdrowia. Warto skonsultować ją ze specjalistą. (Fot. Getty Images)
Jadłospis bazujący na proteinach cieszy się obecnie dużą popularnością. Zwłaszcza wśród osób pragnących schudnąć i zbudować masę mięśniową. Okazuje się jednak, że chwalona przez trenerów personalnych dieta wysokobiałkowa może być groźna dla zdrowia. Uczeni dowiedli, że zwiększa ryzyko zawału serca.
Reklama

Specjaliści stale przypominają, że zbilansowana dieta to gwarancja zdrowia i smukłej sylwetki. Wśród polecanych przez ekspertów składników, o których nie powinniśmy zapominać komponując posiłki, jest białko. To ono w dużej mierze odpowiada za uczucie sytości, dzięki czemu unikamy przejadania się. Regularne spożywanie potraw bogatych w proteiny uchodzi zarazem za doskonały sposób na zbudowanie masy mięśniowej, a co za tym idzie osiągnięcie smukłej i zdrowo wyglądającej sylwetki.

Uczeni pozostają jednak sceptyczni. W świetle najnowszych badań, przeprowadzonych przez zespół amerykańskich naukowców, widać, że wysokobiałkowa dieta może w istocie zagrażać naszemu zdrowiu, a konkretnie prawidłowemu funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego.

Dirtetycy i naukowcy przestrzegają, by podchodząc do diety zachować umiar, ale i zdrowy rozsądek. (Fot. Getty Images)

"Istnieją wyraźne korzyści ze stosowania diety bogatej w białko, które doprowadziły do zwiększenia jej popularności w ostatnich latach. Nasze niedawne badanie przeprowadzone na zwierzętach oraz dotychczasowe badania epidemiologiczne z udziałem ludzi dowodzą jednak, że istnieje związek między spożywaniem dużych ilości białka a problemami z układem sercowo-naczyniowym" – tłumaczy autor badania, dr Babak Razani, profesor medycyny z Washington University School of Medicine w St. Louis.

Uczeni przeprowadzili badanie na myszach, którego rezultaty opublikowano niedawno na łamach "Nature Metabolism". W trakcie przeprowadzania testu podzielili myszy na dwie grupy. W pierwszej zastosowano dietę wysokotłuszczową i wysokobiałkową jednocześnie, drugiej zaś podawano pożywienie o wysokiej zawartości tłuszczu, ale zarazem o obniżonej zawartości białka. Naukowcy zauważyli, że w tętnicach gryzoni, którym podawano jedzenie z dużą zawartością protein, rozwinęła się zaawansowana miażdżyca.

Miażdżyca to choroba, podczas której w tętnicach powstaje stan zapalny prowadzący do ich zwężenia przez nagromadzenie się złogów cholesterolu. Najnowsze badania dowiodły, że spożywanie dużej ilości białka prowadzi do sztywnienia i pogrubienia ścian tętnic A to zwiększa o 30 proc. ryzyko pęknięcia blaszki miażdżycowej, a w konsekwencji zablokowania tętnicy i zawału serca.

"Wiele martwych komórek w rdzeniu blaszki powoduje, że jest ona wyjątkowo niestabilna i podatna na pęknięcie. Gdy krew przez nią przepływa, ciśnienie rośnie. Ta sytuacja to przepis na zawał serca" – wyjaśnia dr Razani. I dodaje, że szczególnie niebezpieczne dla funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego jest białko pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza znajdujące się w czerwonym mięsie. Bezpieczniejszą dietetyczną alternatywą będą zatem ryby i białko roślinne.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 07.04.2020
GBP 5.144 złEUR 4.534 złUSD 4.172 złCHF 4.288 zł

Sport


Reklama