Menu

Dalajlama radzi, by w czasie pandemii mniej się modlić, tylko...

Dalajlama radzi, by w czasie pandemii mniej się modlić, tylko...
Dalajlama wypowiedział się na temat pandemii... (Fot. PAP/EPA)
Duchowy przywódca narodu tybetańskiego udzielił wywiadu magazynowi 'Rolling Stone'. Powiedział, że nie należy się lękać i że trzeba zawierzyć nauce. Zapytany, czy jego następca może być płci żeńskiej, odpowiedział wymijająco.
Reklama

"Teraz po prostu się boimy" - stwierdził Tenzin Gjaco – obecny czternasty Dalajlama. "To nie jest przydatne. Musimy działać. Bardzo doceniam specjalistów, naukowców, lekarzy. Jeśli problem można przezwyciężyć, to nie trzeba się martwić, po prostu dajmy działać fachowcom. Jeśli jednak nie ma sposobu, by problem przezwyciężyć, tym bardziej nie ma sensu się martwić".

Duchowy przywódca dodaje, że martwienie się to toksyna zatruwająca organizm. W jej usunięciu może pomóc trening. "Wszystkie destrukcyjne emocje opierają się na uleganiu pozorom, a nie na rozsądku. Powinniśmy więc medytować nad gniewem, nienawiścią, strachem. Pozytywne emocje, takie jak: współczucie, altruizm czy entuzjazm - opierają się na rozumie. Ignoruj więc to, co przeraża, zwracaj większą uwagę na umysł. Tylko ludzki mózg może rozwiązać problem".

Duchowy przywódca Tybetu przyznał, że w młodości był bardzo leniwy, bo wszystko przychodziło mu łatwo. Zakłada, że to efekt poprzednich wcieleń, które przerobiły materiał z zakresu jego edukacji. Na podchwytliwe pytanie, czy następny Dalajlama może być kobietą, powiedział, że to nie jego sprawa. "Tybetańczycy mają prawo zdecydować, czy tradycja powinna być kontynuowana, czy nie".

Według "Rolling Stone" 14. Dalajlama został zapytany także o to, czy… Donald Trump powinien wygrać wybory prezydenckie. Odpowiedział: "Mam nadzieję, że wszyscy przywódcy świata, a zwłaszcza przywódcy wielkich narodów: Ameryki, Rosji, Chin, Indii - zobaczą jedność 7 miliardów ludzi. Kiedy Trump został prezydentem, powiedział, że Ameryka jest najważniejsza. Do tego stwierdzenia mam uwagę. Ameryka jest wiodącym narodem wolnego świata, więc trzeba zaznaczyć, że moralnie ponosi odpowiedzialność za ten świat. Musi pamiętać, że dzieci w wieku dwóch lat bawią się razem. Nie dbają o religię, narodowość. Potem, gdy rozpoczynają edukację, nie ma w niej nic o serdeczności, liczy się tylko wiedza. To tworzy poczucie my i oni, a później stopniowo: mój naród- ich naród, moja religia- ich religia. Edukacja powinna obejmować więc nauki moralne, a nie jedynie wybraną religię. Udane życie zależy od zachowania dziecięcej serdeczności".

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.10.2020
GBP 5.077 złEUR 4.588 złUSD 3.873 złCHF 4.271 zł

Sport


Sport

Reklama