Menu

Czas wężymorda nastał w kuchni!

Czas wężymorda nastał w kuchni!
Skorzonera, czyli wężymord, coraz częściej trafia na nasze stoły. (Fot. Getty Images)
Październik i listopad to czas zbioru skorzonery, delikatnego warzywa korzeniowego, które w smaku przypomina szparagi. Skorzonera swą drugą nazwę, czyli wężymord, zaczerpnęła od pierwotnego zastosowania. Jej sok był bowiem stosowany, aby zniwelować skutki jadu po ukąszeniach żmii.
Reklama

Skorzonera powoli wraca do łask, dzięki modzie na przywracanie do kuchni zapomnianych warzyw. Z warzyw korzennych jadamy już nie tylko marchewkę, pietruszkę czy buraka ćwikłowego, ale też np. topinambur.

Skorzonera jest rośliną o wąskich liściach, jadalnym korzeniu o ciemnobrunatnej lub czarnej skórce i białym miąższu. Można by pomyśleć, że jej alternatywna nazwa – wężymord wzięła się właśnie ze względu na podobieństwo warzywa do węża. Ale tak naprawdę chodzi o to, że w medycynie ludowej skorzonera służyła do leczenia ukąszeń jadowitych węży. W smaku przypomina nieco szparagi i idealnie nadaje się do praktycznie każdej obróbki termicznej.

Kto z Was próbował kiedyś tego przysmaku? (Fot. Getty Images)

Przed spożyciem korzenie należy dokładnie umyć, a później obrać ze skórki. Uwaga - przy obieraniu skórka silnie farbuje ręce, zabarwiając je na czerwono-brunatny kolor. Warto zaopatrzyć się w rękawiczki ochronne. Podczas obierania warzywo wydziela mleczny, mocno klejący się sok. Starty na tarce korzeń można jeść w wersji surowej czy dodatek do sałatek warzywnych.

To warzywo nie tylko smaczne, ale też pełne właściwości odżywczych. Zawiera wapń, żelazo, potas, magnez, sód, fosfor, witaminy B1, B2, C i E oraz - mający silne właściwości przeciwutleniające - karoten. Ze względu na zawartość inuliny, skorzonera polecana jest zwłaszcza osobom chorującym na cukrzycę.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.08.2020
GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

Sport


Sport

Reklama