Menu

Chwasty na talerzu - przenieś ogród do kuchni

Chwasty na talerzu - przenieś ogród do kuchni
Warto zainteresować się tym, co rośnie w naszym ogródku. (Fot. Getty Images)
Chwasty, częściej niż kulinarnym wyborem, są zmorą ogrodników. Jednak warto odkryć ich potencjał i wykorzystać w kulinarnej podróży po nowych doznaniach smakowych.
Reklama

Katrina Blair jest wielką entuzjastką wykorzystania chwastów w kuchni. Jeśli ktoś nie podziela jej pasji, przekonuje, aby zacząć od prostych kulinarnych eksperymentów, jak przygotowanie lemoniady czy naparu.

"Myślę, że chwasty mogą być fantastycznym dodatkiem do diety" - mówi na łamach "The Time" Blair, która z zapałem poszukuje nowych jadalnych roślin, które mogą urozmaicić menu. Okazuje się jednak, że jej zapał podziela wielu miłośników kulinarnych nowinek. Na YouTube znajdziemy filmiki, które pokazują, w jaki sposób możemy wykorzystać chwasty w codziennej diecie, również na Instagramie nie brakuje profili dedykowanym tym z pozoru niepotrzebnym roślinom.

To, co traktujemy jak chwasty i wciąż wycinamy, może okazać się bardzo wartościowymi roślinami. (Fot. Getty Images)

"Mamy na ziemi niesamowitą różnorodność biologiczną, ale nasza dieta staje się coraz bardziej zależna od bardzo ograniczonej liczby gatunków" - wyjaśnia Ina Vandebroek, etnobotanik z New York Botanical Garden.

Choć pomysł poszukiwania nowych alternatyw wydaje się kuszący, Vandebroek ostrzega, że jest to ryzykowne zajęcie. W przypadku tylu dzikich roślin, konieczna jest ich znajomość i wiedza, które z nich faktycznie nadają się do spożycia, a których należy unikać. Dodaje, że warto mieć również na uwadze to gdzie i w jakim otoczeniu wyrastają, a także posiadać wiedzę na temat ich przyrządzania. "Identyfikacja botaniczna to umiejętność, której musisz się nauczyć i musisz uważać, zanim włożysz coś do ust" - mówi botanik James A. Duk. Reakcje alergiczne mogą również stanowić zagrożenie.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 09.12.2019
GBP 5.091 złEUR 4.283 złUSD 3.870 złCHF 3.909 zł

Sport


Reklama