Menu

Chwasty na talerzu - przenieś ogród do kuchni

Chwasty na talerzu - przenieś ogród do kuchni
Warto zainteresować się tym, co rośnie w naszym ogródku. (Fot. Getty Images)
Chwasty, częściej niż kulinarnym wyborem, są zmorą ogrodników. Jednak warto odkryć ich potencjał i wykorzystać w kulinarnej podróży po nowych doznaniach smakowych.
Reklama

Katrina Blair jest wielką entuzjastką wykorzystania chwastów w kuchni. Jeśli ktoś nie podziela jej pasji, przekonuje, aby zacząć od prostych kulinarnych eksperymentów, jak przygotowanie lemoniady czy naparu.

"Myślę, że chwasty mogą być fantastycznym dodatkiem do diety" - mówi na łamach "The Time" Blair, która z zapałem poszukuje nowych jadalnych roślin, które mogą urozmaicić menu. Okazuje się jednak, że jej zapał podziela wielu miłośników kulinarnych nowinek. Na YouTube znajdziemy filmiki, które pokazują, w jaki sposób możemy wykorzystać chwasty w codziennej diecie, również na Instagramie nie brakuje profili dedykowanym tym z pozoru niepotrzebnym roślinom.

To, co traktujemy jak chwasty i wciąż wycinamy, może okazać się bardzo wartościowymi roślinami. (Fot. Getty Images)

"Mamy na ziemi niesamowitą różnorodność biologiczną, ale nasza dieta staje się coraz bardziej zależna od bardzo ograniczonej liczby gatunków" - wyjaśnia Ina Vandebroek, etnobotanik z New York Botanical Garden.

Choć pomysł poszukiwania nowych alternatyw wydaje się kuszący, Vandebroek ostrzega, że jest to ryzykowne zajęcie. W przypadku tylu dzikich roślin, konieczna jest ich znajomość i wiedza, które z nich faktycznie nadają się do spożycia, a których należy unikać. Dodaje, że warto mieć również na uwadze to gdzie i w jakim otoczeniu wyrastają, a także posiadać wiedzę na temat ich przyrządzania. "Identyfikacja botaniczna to umiejętność, której musisz się nauczyć i musisz uważać, zanim włożysz coś do ust" - mówi botanik James A. Duk. Reakcje alergiczne mogą również stanowić zagrożenie.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.09.2020
GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

Sport


Sport

Reklama