Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Cebula i czosnek, czyli zdrowie na talerzu

Cebula i czosnek, czyli zdrowie na talerzu
Czosnek i cebula mają tak wiele właściwości zdrowotnych, że często uważa się je wręcz za produkty lecznicze. (Fot. Getty Images)
Wśród najbardziej uniwersalnych warzyw, będących podstawą kuchni wielu regionów świata, znajdują się popularne i w naszym kraju cebula i czosnek. Prócz dodawania wyrazistości potrawom, mają one jedną olbrzymią zaletę: są prawdziwą skarbnicą witamin.
Reklama
Reklama

Dietetycy zwykli przekonywać nas, że to kolorowe warzywa i owoce są najzdrowsze, gdyż zawierają szeroką gamę witamin i minerałów. Choć nie sposób z tym polemizować, równie wartościowe źródło składników odżywczych stanowią cebula i czosnek. I mimo że wyglądają niepozornie, potrafią dodać każdej potrawie wyrazistości, będąc zarazem istną skarbnicą witamin i mikroelementów.

Będąca postawą kuchni latynoskiej cebula zawiera w sobie potężną dawkę witaminy C, B6, potasu i kwasu foliowego, podczas gdy popularny szczególnie w krajach śródziemnomorskich czosnek jest bogaty w witaminę C, tiaminę, potas, wapń, fosfor, miedź i mangan. Zarówno cebula, jak i czosnek są jednocześnie niskokalorycznym sposobem na dodanie ostrego smaku potrawom bez konieczności sięgania po znacznie mniej zdrowe składniki, jak choćby masło i sól.

"Włączenie czosnku i cebuli do codziennej rutyny gotowania będzie nie tylko dobre dla naszego zdrowia, ale także sprawi, że posiłki będą smaczniejsze, wzmacniając doznania związane z jedzeniem. Dzięki temu być może w większym stopniu polubimy samodzielne przyrządzanie pożywnych i zdrowych potraw" – zachęca w rozmowie z "Time" dietetyczka Jessica Jones.

Może pyszna zupa cebulowa? (Fot. Getty Images)

Czosnek i cebula, wraz z porem i szczypiorkiem, mają tak wiele właściwości zdrowotnych, że często uważa się je wręcz za produkty lecznicze, zwłaszcza w tradycyjnych systemach medycyny naturalnej, takich jak Ajurweda. Nic w tym dziwnego. Warzywa czosnkowe są bogate w związki siarki organicznej, co według niektórych badań, może obniżać poziom cholesterolu i ciśnienia krwi oraz zapobiegać przewlekłym schorzeniom, w tym nowotworom i chorobom układu krążenia.

Zawierają one także fitochemikalia, które według uczonych z American Institute of Cancer Research mogą poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, zapobiegając stanom zapalnym i uszkodzeniom komórek. Czosnek i cebula wykazują również właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe.

Znane są też z dobroczynnych właściwości w kontekście zdrowia jelit. To dlatego, że zawierają prebiotyki: związki, które "pomagają w utrzymaniu zdrowego biomu jelitowego" – przekonuje dietetyczka Cara Harbstreet. I dodaje, że błonnik prebiotyczny zawarty m.in. w czosnku i cebuli, może być nawet korzystniejszy dla naszych jelit niż ten obecny w owocach i pełnych ziarnach. Jeśli więc chcemy zadbać o zdrowie, a przy okazji dodać potrawom wyrazistego smaku, nie bójmy się sięgać po czosnek i cebulę – tak często, jak to możliwe.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama