Menu

Cannes - pełne atrakcji nie tylko podczas festiwalu filmowego

Cannes - pełne atrakcji nie tylko podczas festiwalu filmowego
Malownicze Cannes pokochały gwiazdy filmowe z całego świata! (Fot. Getty Images)
Będąc na Lazurowym Wybrzeżu nie sposób nie odwiedzić Cannes. Miasto skrywa wiele urokliwych zakątków i słynnych miejsc, warto poświęcić mu przynajmniej dzień zwiedzania. A może zdecydujemy się pobyć tu dłużej?
Reklama

W Cannes znajduje się jeden z najsłynniejszych deptaków na Lazurowym Wybrzeżu – bulwar Croisette. Ta zacieniona palmami i piniami aleja jest najmodniejszą promenadą na Riwierze. To tutaj, na chodniku odbili swe dłonie sławni ludzie tego świata – także Polacy, m.in.: Andrzej Wajda i Roman Polański. La Croisette wypełniona jest kawiarenkami i markowymi sklepami.

W sąsiedztwie bulwaru stoją słynne luksusowe hotele, gdzie mieszkają gwiazdy kina w czasie canneńskiego festiwalu. Najsłynniejsze z nich to Martinez i Carlton. Ten ostatni cieszy się wielką sławą, także ze względu na znakomitą kuchnię.

Piękne, piaszczyste plaże (w odróżnieniu od plaż nieodległej Nicei, które są kamieniste) w samym centrum Cannes zajmują hotele dla swych gości. Jednak znajdzie się też i miejsce dla turysty z mniej zasobnym portfelem - plaże ogólnodostępne. To Plages du Midi i Plages de la Bocca, które ciągną się na przestrzeni kilku kilometrów na zachód od starego portu.

Oto jeden z najsłynniejszych bulwarów na świecie! (Fot. Getty Images)

W samej zatoce Cannes (Baie de Cannes) znajdują się dwie wyspy. Na jednej z nich, Ile Sainte-Marguerite – więziony był Człowiek w żelaznej masce. Jego celę można zwiedzać w Forcie St Marguerite, dzisiaj nazywanym Musee de la Mer.

Obowiązkowym punktem zwiedzania Cannes powinno być, co zrozumiałe, przejście Aleją Gwiazd pod Pałac Festiwalowy, gdzie co roku w maju odbywa się prestiżowy Festiwal Filmowy.

Ci, którzy chcą lepiej poznać historię Cannes, powinni udać się pod pomnik angielskiego lorda Broughama, który rozsławił Cannes wśród swoich arystokratycznych przyjaciół. W latach 30. XIX w. trafił on do Cannes przez przypadek. Od razu zakochał się w tej malowniczej miejscowości. Po powrocie na Wyspy Brytyjskie zaczął opowiadać tamtejszej arystokracji o wspaniałym, zacisznym miejscu na Cote d'Azur, czyli Lazurowym Wybrzeżu.

Lord Brougham spędził w Cannes większość z ostatnich 30 lat swojego życia. W 1848 r. - bez powodzenia - starał się nawet o francuskie obywatelstwo i miejsce w Zgromadzeniu Narodowym. Został pochowany na Cimetiere du Grand Jas w Cannes.

W latach 30. XIX wieku Cannes zostało odkryte przez francuską i zagraniczną arystokrację, która zbudowała tutaj swoje rezydencje. (Fot. Getty Images)

Wielbiciele zabytków i historii zapewne wyruszą na spacer po starówce i wejdą na wzgórze, gdzie mieści się zamek z XI w. - Chateaux de la Castre - oraz kościół Notre-Dame. Budowa świątyni została rozpoczęta w 1521 r. i trwała ponad sto lat, ukończono ją w 1627 r. Kościół ten jest pod wezwaniem Matki Bożej Nadziei.

W kościele tym znajdziemy wyjątkowe organy. Są to wielkie, włoskie organy z Pawii, pochodzące z 1857 roku. Kredens w stylu neogotyckim został wykonany we Francji. Wielokrotnie były restaurowane - w 1921, 1939, 1962, 1974 roku. Całkowita ich renowacja miała miejsce w 2014 roku.

Obowiązkowym punktem programu jest oczywiście wizyta na targu Marche Forville. To tu organizowane są jedne z najlepszych targów prowansalskich w regionie. Dostaniemy na nich sery, wędliny, nalewki, wina, przyprawy, słodkości, owoce i warzywa. Oczywiście, jak na Prowansję przystało, jest tu i mnóstwo wyrobów z lawendy: olejki, mydła, suszona lawenda w woreczkach, itp.

Oczywiście, każdy sam wyznaczy swoje ulubione ścieżki w Cannes, poza wspomnianymi miejscami, wartymi odwiedzenia. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.02.2020
GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

Sport


Reklama