Menu

Całuj się z miłości, na zdrowie, na dobranoc i na zgodę!

Całuj się z miłości, na zdrowie, na dobranoc i na zgodę!
Ach, te pocałunki... (Fot. Getty Images)
Dotykanie ustami w celu wyrażenia swoich uczuć - taką definicję całowania przedstawia Słownik Języka Polskiego. Teorię warto zastosować w praktyce - zwłaszcza dzisiaj - w Światowy Dzień Pocałunku.
Reklama

Pomysłodawcą Dnia Pocałunku - jak podaje internetowy kalendarz świąt nietypowych - prawdopodobnie jest... jedna z brytyjskich firm sprzedających abonament stomatologiczny. Coś w tym jest, bowiem mając w planach całowanie, warto zadbać o higienę. Mimo to, pomysł ten na tyle spodobał się ONZ, że na początku lat 90. oficjalnie ustanowiło to święto.

Pocałunek to nie tylko wyrażanie uczuć, takich jak miłość czy pożądanie. Eksperci przekonują, że jest w nim coś więcej... Badacze zajmujący się filematologią, a więc nauką o tym zjawisku, przekonują, że całowanie: pomaga zniwelować stres, pozytywnie wpływa na układ krążenia oraz przyczynia się do obniżenia cholesterolu, a to "z języczkiem" angażuje aż 34 mięśnie twarzy.

Co ciekawe, w całowaniu odbyły się też zawody. I tak rekord w 2011 roku ustanowiła para z Tajlandii, która całowała się przez 46 godzin i 24 minuty. Co więcej, pod hasztagiem "kiss" na Instagramie kryje się ponad 37 mln zdjęć.

Nawet deszcz nie przeszkadza, gdy ktoś nas gorąco całuje... (Fot. Getty Images)

Jak się okazuje, całowanie może być receptą na udany związek, o czym przekonywała właśnie na swoim profilu społecznościowym Maja Bohosiewicz. Aktorka, a także siostra - również aktorki, Soni Bohosiewicz - prywatnie jest mamą dwójki dzieci. Pod koniec 2018 roku wyszła za mąż, a po kilku miesiącach podzieliła się ze swoimi fanami pewną refleksją, do której skłoniły ją życzenia jednego z gości, przyjaciółki rodziny, siedemdziesięcioletniej Wandzi, która ze swoim mężem była na dobre i na złe.

"Myślicie pewnie, że teraz padnie jakieś górnolotne stwierdzenie, psychologiczny figiel, niesamowita prawda objawiona? Otóż Wandzia napisała nam to również na kartce z życzeniami, którą wkleiliśmy do albumu. A mądrość ta brzmi: przed snem zawsze buziak. Choćby pokłóceni, na śmierć i życie przyrzekli sobie, że nigdy przenigdy nie położą się spać bez buziaka przed snem. Choćby przed tym chcieli do siebie rzucać maczetami, zanim zasną muszą dać sobie buziaka" - opisała.

Aktorka przyznała, że takie potraktowanie niby niewinnego pocałunku skłoniło ją do głębszych przemyśleń - zwłaszcza, że Wandzia podkreśliła dobroczynny wpływ tego partnerskiego gestu. "Nawet nie wiecie, ile ten jeden mały gest potrafił zniwelować kłótni, odmienności zdań, nerwów. Genialne w swojej prostocie. Sprawiedliwe i dające potwarz własnej dumie, którą elegancko trzeba sobie schować do kieszonki. Spróbujcie, czy u was zadziała" - poradziła przyjaciółka rodziny.

Komentarze
  • Anty
    6 lipca 2019, 09:11

    Debilny artykul. Caluj sie I zarazaj tysiacami wirusow I bakterii. A pozniej to dziadostwo ciezko wyplenic jak bakteria Sobie znajdzie dobre miejsce w organuzmie.

  • DO ANTY RECEIVERA
    6 lipca 2019, 21:14

    anty nie lubi rozgrzewek- bierze prosto w anus.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.02.2020
GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

Sport


Reklama