Menu

Brytyjska restauracja serwuje wegańskiego "tuńczyka"

Brytyjska restauracja serwuje wegańskiego "tuńczyka"
Hm, tuńczyk dla wegan? (Fot. Getty Images)
Nie zna granic wyobraźnia szefów kuchni specjalizujących się w kuchni wegańskiej. Jedna z brytyjskich restauracji słynie z tego, że można w niej zjeść wegańskiego 'tuńczyka'. W rzeczywistości są to odpowiednio przygotowane plastry arbuza.
Reklama

W ramach akcji veganuary, którą w skrócie można przetłumaczyć jako styczeń bez mięsa, wiele osób decyduje się tymczasowo przejść na roślinną stronę mocy i wypróbować dietę wegetariańską, a nawet wegańską.

Amatorzy dań mięsnych, którzy często uważają, że dieta roślinna jest nudna, szybko przekonują się o jej różnorodności. A restauratorzy prześcigają w pomysłach, w jaki sposób można tę dietę jeszcze bardziej wzbogacić. Rozwiązań nie brakuje, ale ciągle powstają nowe, bo wegański burger czy pasztet to już od dawna o wiele za mało.

Okazuje się, że odpowiednio przygotowany arbuz z powodzeniem może udawać danie rybne... (Fot. Getty Images)

Jedna z brytyjskich restauracji, Wagamama, postanowiła pójść o krok dalej i serwuje swoim gościom... wegetuńczyka.

W czym kryje się sekret tego dania? To w istocie plastry arbuza, który wcześniej leżakował w solance, a następnie był gotowany metodą sous-vide (w próżni). To specjalna technika, która polega na umieszczeniu w kąpieli wodnej lub parowej próżniowo zamkniętych woreczków z produktami. Tak przygotowany owoc, który ma być alternatywą dla tuńczyka, doprawiany jest sosem sezamowym oraz pastą miso i podawany z ryżem i warzywami.

"Niezwykle ekscytuje nas możliwość wymyślania nowych potraw, wprowadzania innowacji, dzięki którym skłaniamy innych do myślenia o jedzeniu" - przyznaje na łamach "The Independent" Steve Mangleshot, szef kuchni Wagamama. "Arbuzowy tuńczyk to przykład tej kreatywności i nieco innego podejścia do kuchni, które pozwalają serwować naszym gościom wyjątkowe potrawy" - dodaje.

Dziś takie podejście do kulinariów nikogo nie dziwi, bo szefowie kuchni i miłośnicy gotowania mocno przesuwają granice możliwości wykorzystania produktów. A arbuz okazuje się wdzięcznym składnikiem kulinarnych eksperymentów. Kto choć trochę interesuje się kulinarnymi osobliwościami, zapewne pamięta pieczonego arbuza serwowanego przez jedną z nowojorskich restauracji, który wyglądem i sposobem podania przypominał szynkę.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.02.2020
GBP 5.125 złEUR 4.309 złUSD 3.957 złCHF 4.062 zł

Sport


Reklama