Menu

Biżuteria gwiazd srebrnego ekranu trafiła na wystawę

Biżuteria gwiazd srebrnego ekranu trafiła na wystawę
Biżuterię największych ikon Hollywood - Elizabeth Taylor i Grace Kelly - można podziwiać na wystawie w Mediolanie. (Fot. Getty Images)
Kojarzy się z luksusem, elegancją - drogocenną biżuteria największych ikon Hollywood - Elizabeth Taylor i Grace Kelly - można oglądać na wyjątkowej wystawie w Mediolanie.
Reklama

Połysk diamentów, które - jak w 1953 roku śpiewała Marilyn Monroe, są najlepszymi przyjaciółmi kobiety – uwodzi nas i zachwyca od zarania dziejów. Ich magiczną moc dostrzegli już starożytni Egipcjanie, dla których były one symbolem wieczności i miłości.

Nie bez przyczyny przez antycznych Greków nazywane były "boskimi łzami". Miały w sobie wszak pierwiastek doskonałości.

To Marilyn Monroe śpiewała o diamentach, które są najlepszymi przyjaciółmi kobiety... (Fot. Getty Images)

Podarowana przez ukochanego biżuteria stanowiła dowód uwielbienia: dość wspomnieć kamienie szlachetne, którymi obsypywał Kleopatrę Marek Antoniusz czy legendarne klejnoty Wallis Simpson. Podarował je jej król Edwarda VIII, który, by móc się z nią ożenić, zrezygnował z tronu.

Do dziś pierścionek z brylantem jest nieodzownym elementem zaręczyn – symbolem trwałości wiążącego ukochanych uczucia.

Drogocenną biżuterię kochały też wielkie gwiazdy kina i estrady, jak choćby wspomniana Marylin Monroe, która nie kryła słabości do wytwornych ozdób, Grace Kelly czy Elizabeth Taylor.

Na wystawę trafił także zestaw pereł i diamentów podarowany Grace Kelly przez księcia Rainiera III z Monako, który aktorka miała na sobie w dniu ślubu. (Fot. Getty Images)

Ta ostatnia gorącym uczuciem pałała zwłaszcza do diamentów, którymi obdarowywali ją kolejni mężowie. Najsłynniejsze elementy jej przebogatej kolekcji to podarunki od Richarda Burtona – mężczyzny, z którym łączyła ją burzliwa relacja i którego poślubiła dwukrotnie.

Jeden z owych prezentów, złoty, wysadzany diamentami i szmaragdami naszyjnik Barquerolles Lion znalazł się na otwartej właśnie wystawie Van Cleef & Arpels w Palazzo Reale w Mediolanie. Zaprojektowany w 1971 r. naszyjnik inspirowany weneckimi kołatkami do drzwi przedstawia głowę lwa z błyszczącą grzywą.

Liz i mąż Richard Burton, od którego dostała diament o wartości miliona dolarów. (Fot. Getty Images)

Prócz zjawiskowego naszyjnika Elizabeth Taylor na wystawie znalazł się też unikalny zestaw pereł i diamentów podarowany Grace Kelly przez księcia Rainiera III z Monako, który aktorka miała na sobie w dniu ślubu.

"Wierzę, że miłość jest najpotężniejszą energią na świecie. Biżuteria wpłynęła tymczasem na najbardziej legendarne historie miłosne XX wieku” – zauważa w rozmowie z brytyjskim magazynem "Vogue" Alba Cappellieri, profesorka projektowania akcesoriów na Politechnice Mediolańskiej i kustoszka wystawy.

Tego rodzaju pokazy biżuterii nie są niczym nowym. Cartier organizuje je od lat.

Jednak mediolańska wystawa o nieoczywistym tytule "Czas, Natura, Miłość" wyróżnia się niecodziennym podejściem.

"Chcę, aby było to dla zwiedzających doświadczenie dalekie od tego, czego mogliby się spodziewać, wchodząc do sklepu jubilerskiego czy atelier" – wyznał w rozmowie z "New York Times" Nicolas Bos, dyrektor kreatywny marki Van Cleef & Arpels.

Znane dzieła legendarnego domu jubilerskiego, w tym drogocenne naszyjniki i zegarki prezentowane są w królewskich wnętrzach Palazzo Reale, w otoczeniu scenografii Johanny’ego Grawundera, amerykańskiego architekta i projektanta. Wystawa potrwa do 23 lutego 2020 r.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.01.2020
GBP 5.061 złEUR 4.279 złUSD 3.884 złCHF 4.009 zł

Sport


Reklama