Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Aktywność fizyczna Polaków - ze skrajności w skrajność?

Aktywność fizyczna Polaków - ze skrajności w skrajność?
Coraz więcej Polaków zaczyna rutynowo uprawiać sport. (Fot. Getty Images)
Choć aktywnych fizycznie Polaków jest coraz więcej, jednak wciąż co trzeci z nas unika sportu - wynika z badania. Ci aktywni ćwiczą nawet 5 razy w tygodniu; ci, którzy go nie uprawiają, nawet nie spacerują! Polacy są w czołówce najmniej aktywnych społeczeństw.
Reklama
Reklama

64 proc. Polaków jest aktywnych fizycznie - wynika z badania MultiSport Index 2019. Jednocześnie badanie, które zostało przeprowadzone przez Kantar na zlecenie firmy Benefit Systems w styczniu 2019 r. na reprezentatywnej próbie 1858 mieszkańców Polski, pokazuje, że to o 2 proc. więcej, niż w 2018 roku.

Co więcej, z badania wynika, że pięć razy w tygodniu ćwiczy prawie co piąty ankietowany (19 proc., czyli o 3 proc. więcej niż w 2018 roku). Wynika z tego, że osoby aktywne ćwiczą bardziej intensywnie. "Wzrost częstotliwości podejmowanych treningów wśród osób aktywnych to sygnał, że dostrzegają oni korzystny wpływ aktywności fizycznej na samopoczucie, skoro chcą, by sport stał się stałym elementem ich codzienności" – tak komentuje ten wynik dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Co trzecia osoba z Polski wciąż nie podejmuje się jakiejkolwiek aktywności fizycznej. (Fot. Getty Images)

Z drugiej jednak strony, co trzeci Polak (36 proc.) nie ćwiczy w ogóle, nawet nie spaceruje, co sprawia, że osoby te nie tylko narażają swoją kondycję czy zdrowie, ale przez to też jesteśmy jednym z najmniej aktywnych społeczeństw w Unii Europejskiej - wśród państw członkowskich UE zajmujemy szóstą lokatę od końca, wyprzedzając Portugalię, Maltę, Włochy, Rumunię i Bułgarię, gdzie średni odsetek aktywnych fizycznie osób w tych państwach wynosi 51 proc.

Mimo to, zdaniem dra Dobosza, wyniki badania pozwalają przypuszczać, że w zakresie podejmowanej przez Polaków aktywności fizycznej "coś drgnęło" i że jest to początek zmian w dobrym kierunku.

"Jednocześnie należy pamiętać, że wskaźnik ten uwzględnia aktywność fizyczną podejmowaną minimum raz w miesiącu, a postulowane minimalne dawki aktywności osób dorosłych według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to 150 minut umiarkowanego lub 75 minut intensywnego wysiłku fizycznego na tydzień. Z tej perspektywy wyniki badania nie są już tak optymistycznie dla Polaków" – zauważa dr Dobosz.

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie, choć kontuzje przy jego uprawianiu też się zdarzają. Są one jednak zdecydowanie rzadsze niż wymierne korzyści płynące z aktywności fizycznej. Warto przypomnieć, że podczas uprawiania sportu niejednemu wydzielają się endorfiny, a więc hormon szczęścia. Regularne bieganie, jazda na rowerze czy pływanie, a nawet dłuższe spacery korzystnie wpływają też na sylwetkę. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że zbliża się sezon plażowy. Może zatem lepiej chociażby przejść się do pracy na piechotę zamiast - zwłaszcza w upale - korzystać z komunikacji miejskiej bądź samochodu? 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama