Dwieście firm w UK wprowadza na stałe czterodniowy tydzień pracy
Wspomniane firmy zatrudniają łącznie ponad 5 000 osób, a wśród najliczniej reprezentowanych znalazły się organizacje charytatywne, firmy marketingowe i technologiczne - wynika z najnowszego raportu 4 Day Week Foundation.
Zwolennicy tego rozwiązania twierdzą, że pięciodniowy tydzień pracy jest reliktem poprzedniej epoki gospodarczej. Joe Ryle, dyrektor ds. realizacji kampanii fundacji, wskazuje, że "pięciodniowy tydzień pracy od 9 do 17 wymyślono 100 lat temu i nie pasuje on już do naszych czasów. Już dawno powinniśmy dokonać aktualizacji".
Jak dodaje, dzięki "o 50% większej ilości wolnego czasu, czterodniowy tydzień pracy daje ludziom przestrzeń na prowadzenie szczęśliwszego i bardziej satysfakcjonującego życia".
"Już setki brytyjskich firm i jedna gmina dowiodły, że czterodniowy tydzień pracy bez obniżania wynagrodzenia może być korzystny zarówno dla pracowników, jak i pracodawców" - podsumowuje.
Two hundred UK companies sign up for permanent four-day working week | Work & careers | The Guardian https://t.co/zgVfpYtCr6
— Salford Cabx (@SalfordCAB) January 27, 2025
Na czele tej inicjatywy stanęły firmy z branży marketingu, reklamy i PR, a 30 z nich zdecydowało się na wdrożenie tego rozwiązania.
Za nimi uplasowało się 29 organizacji z sektora organizacji charytatywnych, pozarządowych i pomocy społecznej oraz 24 z sektora technologii, IT i produkcji oprogramowania. Kolejne 22 podmioty, które na stałe zaoferowały pracownikom czterodniowe tygodnie pracy, to firmy z dziedziny biznesu, doradztwa i zarządzania.
Łącznie 200 firm potwierdziło chęć wprowadzenia krótszych tygodni pracy, co ma być użytecznym sposobem na przyciągnięcie i zatrzymanie pracowników, a także na poprawę produktywności poprzez osiąganie takich samych wyników w krótszym czasie pracy.
Jak dotąd, najbardziej entuzjastycznie nastawione do tego pomysłu są firmy mające siedziby w Londynie, gdyż stanowią one 59 wszystkich firm.
Niemniej jednak sytuacja ta sygnalizuje rosnącą przepaść w wojnach kulturowych o modele pracy, które zostały zakłócone podczas pandemii Covid-19. Do tej pory wielu pracowników walczy o prawo do kontynuowania pracy z domu, nie mówiąc już o skróceniu dni roboczych.
And this is just the beginning.
— 4 Day Week Foundation (@4Day_Week) January 27, 2025
78% of 18-34-year-olds in the UK believe a 4-day working week will become the norm in five years’ time.
But you don’t have to wait that long.
Whether you’re an employee or an employer, book a free consultation with us to get started. ⬇️ pic.twitter.com/n7VriD7d1q
Kilku wysokich rangą polityków Partii Pracy, w tym wicepremier Angela Rayner, wyraziło poparcie dla czterodniowego tygodnia pracy. Jednak partia nie wdrożyła tej polityki od czasu przejęcia władzy, a niektórzy spekulują, że obawia się ona dawania politycznej amunicji konserwatywnej opozycji.
Badania przeprowadzone przez Spark Market Research sugerują, że młodsi pracownicy najczęściej sprzeciwiają się tradycyjnym schematom pracy. Około 78% osób w wieku 18-34 lat w UK uważa, że czterodniowy tydzień pracy stanie się normą w ciągu pięciu lat, podczas gdy 65% stwierdziło, że nie chce powrotu do pracy biurowej w pełnym wymiarze godzin.
Dyrektor zarządzająca Spark, Lynsey Carolan, podkreśliła, że "osoby w wieku 18-34 lat, stanowiące główną siłę roboczą w ciągu najbliższych 50 lat, dają do zrozumienia, że nie zamierzają wracać do starych schematów pracy".
Czytaj więcej:
Większość firm w UK biorących udział w pilotażu wprowadziło na stałe 4-dniowy tydzień pracy
"4-dniowy tydzień pracy to same korzyści". Badania sektora publicznego w UK zakończone
Pracownicy w UK mogą uzyskać prawo do wnioskowania o czterodniowy tydzień pracy
UK: Dzisiaj ruszył kolejny pilotażowy program 4-dniowego tygodnia pracy