Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Większość firm w UK biorących udział w pilotażu wprowadziło na stałe 4-dniowy tydzień pracy

Większość firm w UK biorących udział w pilotażu wprowadziło na stałe 4-dniowy tydzień pracy
Okazuje się, że czterodniowy tydzień pracy może w przyszłości stać się normą w wielu brytyjskich firmach. (Fot. Getty Images)
Większość brytyjskich firm, które wzięły udział w największym na świecie pilotażu dotyczącym czterodniowego tygodnia pracy, wprowadziła taką zasadę na stałe - wynika z raportu, który przywołuje dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Spośród 61 przedsiębiorstw, które wzięły udział w sześciomiesięcznym programie pilotażowym w UK w 2022 r., 54 (89%) nadal stosuje takie rozwiązanie po upływie roku, a 31 (51%) wprowadziło tę zmianę na stałe.

Ponad połowa (55%) menedżerów projektu i prezesów stwierdziła, że czterodniowy tydzień pracy - w którym pracownicy pracowali na 100% swoich możliwości w 80% swojego czasu - miał pozytywny wpływ na ich organizację - stwierdzono w raporcie.

W 82% przypadków obejmowało to pozytywny wpływ na samopoczucie pracowników, 50% stwierdziło, że zmniejszyła się rotacja pracowników, a 32% przyznało, że poprawiło to poziom rekrutacji. Niemal połowa (46%) uważa, że poprawiła się jakość pracy i jej efektywność.

Raport na temat czterodniowego tygodnia pracy, opracowany przez ośrodek analityczny Autonomy i naukowców z University of Cambridge, University of Salford i Boston College w USA, wykazał, że "wiele znaczących korzyści stwierdzonych podczas początkowego etapu pilotażu utrzymało się po 12 miesiącach", choć podkreślono, że grupa badawcza była niewielka.

Prawie wszyscy (96%) pracownicy stwierdzili, że korzystnie wpłynęło to na ich życie osobiste, a 86% uznało, że osiągają lepsze wyniki w pracy, podczas gdy 38% oceniło, że dzięki temu usprawnili swoje działania, a 24% stwierdziło, że ułatwiło im to wypełnianie obowiązków wynikających z roli rodzica.

Firmy skróciły czas pracy średnio o 6,6 godziny, uzyskując 31,6-godzinny tydzień pracy. Większość z nich przyznała swoim pracownikom jeden pełny dzień wolny w tygodniu, albo ustalony jednolicie, albo z możliwością wyboru w innym terminie.

Zdaniem autorów raportu, firmy, które osiągnęły najlepsze rezultaty, wprowadziły czterodniowy tydzień pracy w sposób "jasny, przejrzysty i dobrze zakomunikowany", a także wspólnie opracowały swoją politykę z pracownikami i kierownictwem, starannie zastanawiając się nad tym, jak dostosować do niej swoje działania.

Problemy, z jakimi spotkały się niektóre firmy, dotyczyły pracy z klientami i kontrahentami, dla których czterodniowy tydzień pracy nie był normą, lub gdy politykę wdrażano nierównomiernie, co prowadziło do niechęci wśród niektórych pracowników.

Czytaj więcej:

Drugi największy supermarket w UK wprowadza 4-dniowy tydzień pracy

Czterodniowy tydzień pracy sprawdza się w Wielkiej Brytanii

Rząd ostrzega angielskie gminy przed wprowadzaniem czterodniowego tygodnia pracy

  Komentarze
  • Janusz PGR
   26 lutego, 06:24

   Jestem wspaniały! Ale to nie o mnie chodzi tylko o was. Tutaj niż nic nie pomoże, nasze klotki przez 15 lat nie skumulowały pieniędzy, doświadczenia nie zrobiły nic aby zasłużyć na kitkata od życia. Co najwyżej na porządne lanie. Aby korzystać z takich osiągnięć krajów rozwiniętych jak 4 dniowy tydzień pracy, trzeba w ogóle pracować!! A nasze kotki tylko chcą być drapane za uszkiem i nic więcej! To tylko łowi niedopałki z kosza na śmieci i perły z lodówki. Praca dzieciaki i tylko praca nad samym sobą pozwoli wam być tak wspaniałym jak ja . :-) .

  • Mieciu MURAZ
   26 lutego, 07:17

   POZDRAWIAM JANUSZY KTORZY DZIS SIE OBODZILI NA KACY I POSZLI DAEJ SPAC Z MYSLĄ ZE OD JUTRA BEDA SZUKAC NOWEJ PRACY

  • Lono
   26 lutego, 08:09

   Sposób na ograniczenie bezrobocia?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama