Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Drugi największy supermarket w UK wprowadza 4-dniowy tydzień pracy

Drugi największy supermarket w UK wprowadza 4-dniowy tydzień pracy
Sainsbury's jest pierwszą siecią supermarketów w kraju, która zaoferuje nowy model pracy. (Fot. Getty Images)
Pracownicy supermarketów Sainsbury's w ramach testów otrzymają możliwość przejścia na 4-dniowy tydzień pracy bez utraty części wynagrodzenia. Decyzja jest rezultatem dążeń do zapewnienia większej elastyczności osobom zatrudnionym na pełny etat. 
Reklama
Reklama

W testach, które mają potrwać 3 miesiące, biorą udział kierownicy wszystkich sklepów i magazynów na terenie Wielkiej Brytanii, a także zatrudnieni w centralach firmy w Holborn, Coventry oraz Milton Keynes.

Druga co do wielkości sieć supermarketów w Wielkiej Brytanii ma nadzieję, że program zapewni członkom personelu "bardziej elastyczne warunki pracy". Szeregowi pracownicy supermarketów, którzy nie zajmują stanowisk kierowniczych, zostali jednak wyłączeni z projektu.

Na całym świecie coraz więcej mówi się o krótszym tygodniu pracy. (Fot. Getty Images)

Osoby objęte programem będą mogły same wybrać, jaki tryb 4-dniowej pracy obrać. Mogą np. przez te 4 dni pracować dłużej lub dokończyć zaległą pracę w weekend.

Decyzję podjęto po tym, gdy sukcesem zakończył się jeden z programów testów 4-dniowego tygodnia pracy organizowany i nadzorowany na Wyspach przez grupę 4 Week Campaign. W raporcie podsumowującym pilotaż ujawniono, iż "firmy osiągały lepsze wyniki, a pracownicy byli szczęśliwsi".

Niektórzy jednak obawiają się, iż nowy model pracy jedynie pogłębi istniejące już różnice klasowe w kraju. Dowodzić tego ma fakt, iż szeregowi pracownicy Sainsbury's nie będą mogli skorzystać z pracy przez 4 dni w tygodniu.

"4-dniowy tydzień pracy stał się obsesją brytyjskiej klasy średniej. I za każdym razem, gdy się go popularyzuje, całkowicie ignoruje się zwykłych pracowników niskiego szczebla" - tłumaczy Chris Sanderson, twórca appki do szukania pracy w gastronomii i hotelarstwie Limber. 

Szeregowi pracownicy Sainsbury's są wykluczeni z programu. (Fot. Getty Images)

"To zwykli pracownicy zatrudnieni w systemie zmianowym kontynuowali pracę w czasie pandemii koronawirusa. To oni są sercem naszej ekonomii i oferują nam usługi, które uważamy, że się nam po prostu należą. Czy jeśli 4-dniowy tydzień pracy stanie się normą, dostaną oni 20 proc. podwyżki? A może dostaną jeden dzień płatnego wolnego w tygodniu więcej? Mogę się założyć, iż tak się nie stanie" - dodał.
 

Czytaj więcej:

"Rzeczpospolita": Wolne piątki to projekt co najmniej na dekadę

Już 100 firm w UK bierze udział w testach czterodniowego tygodnia pracy

Hiszpania: 150 tys. euro dla firm, które wprowadzą czterodniowy tydzień pracy

Aż 75% Polaków nie lubi poniedziałków, a 67% chce 4-dniowego tygodnia pracy

Coraz więcej firm decyduje się na zachowanie czterodniowego tygodnia pracy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 09.05.2024
    GBP 4.9986 złEUR 4.2993 złUSD 4.0076 złCHF 4.4061 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama