Wjeżdżając do UK będzie można użyć przeterminowanego dokumentu. Wszystko przez problemy z e-wizą
Jak informuje "The Guardian", brytyjski rząd odroczył plany całkowitego przejścia na nowy cyfrowy system imigracyjny pośród "rzeczywistego strachu" przed kolejnym skandalem w stylu Windrush wśród społeczności mniejszościowych.
Jest to następstwem wielu skarg od osób, które nie były w stanie uzyskać dostępu do nowego cyfrowego systemu imigracyjnego, aby wykazać, że mają prawo powrotu do swoich domów w Wielkiej Brytanii. Zagraniczni pracownicy bez e-wizy nie mogli przez to uzyskać zatrudnienia ani zakwaterowania.
Większość fizycznej dokumentacji potwierdzającej prawo do pracy i zamieszkania w Wielkiej Brytanii, takiej jak biometryczne zezwolenia na pobyt, od 31 grudnia nie będzie już ważna jako dowód rezydentury.
Jednak w związku z problemami z systemem eVisa osoby mieszkające w UK, a nieposiadające obywatelstwa brytyjskiego, wciąż będą mogły legitymować się podczas przekraczania granicy biometrycznymi potwierdzeniami rezydentury (BRPs) i kartami rezydenta (BRCs).
"Słyszałam wiele obaw związanych z tym, że przejście na e-wizy może negatywnie wpłynąć na osoby bezbronne i starsze, uniemożliwiając im wykazanie swoich praw. Wiem, że podróże międzynarodowe są również ważnym tematem przed okresem świątecznym. Wprowadziłam zatem zmiany, które są odpowiedzią na te obawy. Obejmują one współpracę z liniami lotniczymi w celu umożliwienia akceptowania biometrycznych zezwoleń na pobyt lub biometrycznych kart pobytu w ramach programu osiedleńczego UE (EUSS). Dokumenty te tracą ważność 31 grudnia br., jednak wyjątkowo będą uznawane do 31 marca 2025 r." - poinformowała Seema Malhotra, minister ds. migracji i obywatelstwa.
‼️The government is postponing the shift to #eVisas. Until March 2025, people will be allowed to travel to the UK on expired documents (BRPs & BRCs).
— the3million (@the3million) December 4, 2024
While we welcome this eleventh hour reprieve, there's still a lot to be done to avoid travel chaos.ð§µhttps://t.co/auVfNQZB5q
W związku z faktem, że setki mieszkańców Wielkiej Brytanii miało problemy z dostępem do systemu eVisa, Home Office uruchamia też całodobową infolinię dla linii lotniczych próbujących zweryfikować te dokumenty.
eVisa wydawana jest od kilku lat – w tym w ramach programu osiedleńczego UE (EUSS) po Brexicie, a także programu dla wykwalifikowanych pracowników i dla mieszkańców Hongkongu.
Dokumenty papierowe miały zostać całkowicie wycofane od 1 stycznia 2025 r. Home Office zaprzestało wydawania fizycznych biometrycznych zezwoleń na pobyt 31 października 2024 r. Pracownicy posiadający fizyczne zezwolenia musieli zarejestrować się w celu uzyskania eVisa przed końcem roku.
Poprzedni rząd ogłosił w kwietniu plan pełnego wdrożenia wiz elektronicznych od 2025 roku. Tom Pursglove, ówczesny konserwatywny minister ds. migracji, zapowiedział, że "zapewni ścisłą kontrolę nad tym, kto przyjeżdża tutaj, aby mieszkać, pracować lub studiować, wzmacniając bezpieczeństwo granic i zapobiegając nadużyciom systemu imigracyjnego".
Tymczasem obecna minister Malhotra przyznała, że problemy zostały pogłębione przez plany uruchomienia systemu w Nowy Rok - dzień wolny od pracy, kiedy tak wiele osób będzie podróżować.
"Wciąż uważam za oszałamiające, że Partia Konserwatywna wybrała na wprowadzenie największej zmiany w dokumentach imigracyjnych od pokolenia dzień 1 stycznia - kiedy prawie nikt nie pracuje" – przyznała.
Czytaj więcej:
UK i ETA: Od podróżnych, w tym Polaków, będzie wymagany nowy cyfrowy dokument
Nowy brytyjski system eVisa może spowodować przymusowe deportacje
Wiele osób nie może uzyskać dostępu do e-wiz, aby udowodnić swoje prawo do pobytu w UK