Menu

UK i ETA: Od podróżnych, w tym Polaków, będzie wymagany nowy cyfrowy dokument

UK i ETA: Od podróżnych, w tym Polaków, będzie wymagany nowy cyfrowy dokument
ETA, która ma wejść w życie w przyszłym roku, będzie prawie jak wiza... (Fot. Getty Images)
Wkrótce niemal wszystkie osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii, które nie muszą mieć wizy, będą musiały uzyskać przed przyjazdem Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA). Koszt tego dokumentu to 10 funtów. Od kwietnia przyszłego roku dotyczyć to będzie także obywateli Polski.

ETA jest przeznaczona dla obywateli państw objętych ruchem bezwizowym przyjeżdżających do Zjednoczonego Królestwa bądź przejeżdżających przez nie tranzytem. Jej wprowadzanie zaczęło się stopniowo w zeszłym roku. Obecnie jest ona wymagana tylko od obywateli sześciu państw Rady Krajów Zatoki Perskiej.

Zgodnie z opublikowanym harmonogramem, obywatele tych państw pozaeuropejskich, którzy nie muszą mieć wizy, by podróżować do Wielkiej Brytanii, mogą się ubiegać o wydanie ETA od 27 listopada, zaś sam dokument będzie od nich wymagany od 8 stycznia 2025 roku.

Następnie system ten zostanie rozszerzony o obywateli tych państw europejskich, którzy nie muszą mieć wizy, by podróżować do Wielkiej Brytanii - co dotyczy także obywateli Polski. ETA będzie od nich wymagana od 2 kwietnia, zaś składać wniosek o jej wydanie będą mogli od 5 marca.

ETA będzie ważna przez dwa lata (lub do upływu ważności paszportu) i zezwala na odbycie wielokrotnych podróży do Zjednoczonego Królestwa lub na jednorazowe pobyty do sześciu miesięcy w celach turystycznych, odwiedzin rodziny i przyjaciół, biznesowych lub na studia krótkoterminowe.

Pozwala także na przyjazd do Wielkiej Brytanii na okres do 3 miesięcy w ramach ulgi wizowej dla pracowników kreatywnych; na przyjazd do Wielkiej Brytanii w celu podjęcia dozwolonego płatnego zajęcia krótkoterminowego (chodzi np. o sportowców, artystów, prawników, uczestników konferencji); na tranzyt przez Wielką Brytanię, w tym bez przechodzenia przez brytyjską kontrolę graniczną.

ETA nie pozwala natomiast na przebywanie w Wielkiej Brytanii dłużej niż 6 miesięcy; na wykonywanie płatnej lub bezpłatnej pracy dla brytyjskiej firmy lub jako osoba samozatrudniona; na ubieganie się o zasiłki; na mieszkanie w Wielkiej Brytanii poprzez częste lub następujące po sobie wizyty.

ETA nie będzie wymagana od posiadaczy paszportów brytyjskich, irlandzkich i brytyjskich terytoriów zamorskich. Nie będzie także wymagana od osób, które mają prawo do mieszkania, pracowania lub studiowania w Wielkiej Brytanii, w tym poprzez przeznaczony dla obywateli państw UE status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej (settled lub pre-settled ma zdecydowana większość Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii).

ETA nie będzie również wymagana od osób, które zgodnie z prawem mieszkają w Irlandii, mają obywatelstwo kraju objętego ruchem bezwizowym z Wielką Brytanią, a wjeżdżają do Wielkiej Brytanii z Irlandii, Wyspy Man lub Wysp Normandzkich. Nie będzie też wymagana od obywateli krajów nieobjętych ruchem bezwizowym, gdyż ci nadal będą musieli ubiegać się o wizy.

ETA będzie cyfrowo podpięta do paszportu podróżnego i według brytyjskiego rządu ułatwi dokładniejszą kontrolę bezpieczeństwa przed rozpoczęciem podróży do Zjednoczonego Królestwa, tak aby zapobiec nadużyciom systemu imigracyjnego.

Wniosek o wydanie ETA będzie można składać poprzez aplikację "UK ETA App" lub poprzez stronę internetową. Uzyskanie dokumentu ma zająć zazwyczaj nie więcej niż trzy dni robocze. Szczegółowe informacje na temat procesu uzyskiwania dokumentu znajdują się na pod adresem internetowym: https://www.gov.uk/guidance/apply-for-an-electronic-travel-authorisation-eta

Ponadto ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że osobom, które muszą posiadać wizę, aby mieszkać, pracować lub studiować w Zjednoczonym Królestwie, wydawana teraz będzie eWiza, stanowiąca cyfrowy dowód statusu imigracyjnego i zastępująca dokumenty imigracyjne w formie papierowej. 

Czytaj więcej:

Data wprowadzenia systemu wjazdu i wyjazdu do UE oficjalnie potwierdzona

Brytyjczycy podróżujący do UE będą musieli zapłacić €7 za zezwolenie na wjazd bez wizy

    Komentarze
    • Czytelnik anonimowy
      12 września 2024, 23:17

      głównie wprowadzono to aby prześladować Europejczyków bo są dla nich niewygodni

    • Probono
      13 września 2024, 05:05

      Nie dotyczy to osób że statusem i ich rodzin .Ponieważ zgodnie z statusem przyznanym osoby mogą sprowadzać członków rodzin .Opłata za status została anulowana ubiegłym czasie więc nie można pobierać żadnych kosztów dodatkowych. Nowy system ma zastosowanie tylko do osób przejazdem przez uk lub osób poza Unii Europejskiej. I tyle w temacie .

    • Glan
      13 września 2024, 09:42

      I vice versa plus odciski palców u Angoli

    • Asiula
      13 września 2024, 09:49

      czyli ich cyfrowy system paszportowy bedzie wiedzial ze mam settled status? Widze ze wszyscy osiedlency beda placili te £10 zwby miec spokoj bo z settled status na granicy tez sa jaja mimo ze nie mamy na to zadnego oficjalnego dokumentu/karty....

    • Wyjeżdżający
      13 września 2024, 10:42

      Asiula Sikorski minister już mówił kilka razy Polacy wyprowadźcie się z Wielkiej Brytanii,a Polacy dalej są niedorozwinięci umysłowo,moim zdaniem dokładnie tak będzie jak mówisz będą problemy już teraz są, jeśli wylatujesz poza strefę Europy i wracasz do UK na statusie,zawsze są problemy, wyraźnie widać że ten rząd Europejczyków nie lubi, bo reprezentują chrześcijańskie wartości, a rząd wspierał głownie islam ostatnio, minister imigracji hinduska, sprawiedliwości pakistan itd.

    • Olka
      13 września 2024, 12:04

      Do Asiula - o jakich problemach mówisz? Jak masz status,to przy odprawie paszportowej przy wjeździe do UK system UK Border Force rozpoznaje go natychmiast. Przy odprawie tradycyjnej - w okienku, pogranicznikowi na ekranie monitora wyświetla się w lewym górnym rogu zielony baner z informacją o rodzaju posiadanego statusu. Przy korzystaniu z automatycznej odprawy, system sam weryfikuje status i bramka się otwiera !!!

    • Clerk
      13 września 2024, 15:18

      Olka - dokładnie tak !

    • Czytelnik anonimowy
      13 września 2024, 15:21

      Olka bzdury nie rozpoznaje go tylko cię wpuszcza ponieważ wiedzą że to Polacy którzy tutaj mieszają na stałe.Sprobuj wyjechać do USA a później wróć i wtedy się przekonasz jak to działa.

    • Olo
      13 września 2024, 15:55

      Olka nie ma automatycznej odprawy dla settled status przestań bajki wypisywać co jeden to mądrzejszy

    • Janusz z PGR
      13 września 2024, 22:27

      Czytelnik Anonimowy..o czym ty piszesz ty chyba nigdy albo nie byles w UK albo od 15 lat jak uciekles z Polski nie leciales samolotem...
      Z USA nie wrocisz do UK ha ha ha ..tu smiechu warty materacu..wracalem do UK z Turcji,Singapuru, Bangkoku,Denpasar,Manili,Madtytu,Dubaiu... Czasem pytano mnie czy mieszkam w UK mowilem tak I tyle.. w UK czy bramka czy okienko passport daje skani I ok..
      A odciski palcow pobieraja juz w kazdym rozwinietym panstwie.... A nawet tak ubogim jak Kambodza..

    • Do ciemnogrodu
      14 września 2024, 05:39

      W status jest dopisany do paszportu lub do dowodu .Ponieważ każdy podawał dane jak aplikował. Dowody są ważne do końca roku ,później nie można już przekraczać granicy z uk, będzie obowiązywał tylko paszport. Zamiast głupoty pisać wystarczy przeczytać na stronie rządowej gov.Osoby z statusem są zwolnione z obowiązku ETA- Czy to zrozumiale jest dla dyslektyków?

    • Przemko
      14 września 2024, 08:16

      Bredzicie smyki. Odprawa na e-gate odbywa się automatycznie NIEZALEŻNIE od tego, jaki macie i czy w ogóle macie status. Tyle że ten bez statusu ma ograniczony czas pobytu, zakaz pracy etc. Polakowi wystarczy paszport biometryczny by bez żadnych problemów przejść przez e-gate.

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 17.06.2025
    GBP 5.0138 złEUR 4.2750 złUSD 3.7005 złCHF 4.5527 zł

    Sport