Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Unia Europejska: Które kraje dostały najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy?

Unia Europejska: Które kraje dostały najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy?
Aby sfinansować Fundusz Odbudowy, Komisja Europejska - w imieniu Unii Europejskiej - zaciąga pożyczki na rynkach. (Fot. Getty Images)
Stopień zaawansowania w pozyskiwaniu przez państwa UE środków z wartego 800 mld euro Funduszu Odbudowy jest zróżnicowany. Są państwa, które dostały większość ze swojej puli jak Włochy, które otrzymały ponad 100 mld euro w dotacjach i pożyczkach. Szwecja, Irlandia i Holandia nie dostały zaś jeszcze ani jednego euro.
Reklama
Reklama

Warunkiem otrzymania środków jest spełnienie określonych warunków, tzw. kamieni milowych, czyli postępów w reformach i inwestycjach. Dopiero to otwiera drzwi to złożenia wniosku o konkretną kwotę, który ocenia Komisja Europejska i akceptuje składająca się z przedstawicieli państw członkowskich Rada.

Jeśli unijni urzędnicy i dyplomaci krajów stwierdzą, że państwo jest gotowe do otrzymania transzy pieniędzy, środki są przelewane na konto. Dzieje się to etapami, bo nie wszystkie reformy są wdrażane w tym samym czasie. Środki przekazywane z Funduszu Odbudowy mają formę dotacji i pożyczek, przy czym państwa mogą rezygnować z tych ostatnich.

Są państwa, które złożyły w KE już po kilka wniosków o płatności, po spełnieniu określonych warunków, i otrzymały duże środki. (Fot. Getty Images)

Choć od uruchomienia Funduszu Odbudowy, który ma być receptą na kryzys europejskiej gospodarki po wybuchu pandemii Covid-19, minęło kilka lat, to wciąż są państwa członkowskie, jak Szwecja (jej plan jest warty 3,5 mld euro), Irlandia (914 mln euro) czy Holandia (5,4 mld euro), które nie otrzymały jeszcze ani jednego euro z tego mechanizmu.

Polski KPO jest wart 25,3 mld euro w dotacjach i 34,5 mld euro w pożyczkach. Warszawa złożyła pierwszy dokument o wypłatę środków w grudniu 2023 r., wnioskując o 6,3 mld euro; w poniedziałek KE poinformowała, że pieniądze zostały Polsce wypłacone.

Z końcem grudnia do Polski wpłynęło także 5 mld euro z mechanizmu REPowerEU, który ma na celu ograniczenie uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych. Było to możliwe, bo wypłata pieniędzy z tego subfunduszu nie była obwarowana żadnymi warunkami.

Jednocześnie są też państwa, które złożyły w KE już po kilka wniosków o płatności i po spełnieniu określonych warunków otrzymały duże środki. Przykładem są Włochy, które wysłały do Brukseli pięć wniosków o płatność, z których KE zaakceptowała cztery i przelała na konto rządu w Rzymie ponad 100 mld euro w grantach i pożyczkach. Suma zarezerwowanych dla tego kraju środków to 194,4 mld euro.

Hiszpania złożyła cztery wnioski, z których trzy już zaakceptowała KE, wypłacając Madrytowi 38,1 mld euro z 80 mld euro w dotacjach, które ten kraj może otrzymać; plan Hiszpanii wynosi 163 mld euro, z czego 80 mld to dotacje, a 83 mld euro pożyczki.

Francja złożyła trzy wnioski, z których dwa pierwsze zaakceptowała Bruksela. Paryż otrzymał jak dotąd 23,4 mld euro z przyznanych mu 40,3 mld euro.

Wnioskowanie o środki z Funduszu Odbudowy wolniej natomiast idzie Berlinowi. Niemcy złożyły jeden wniosek i otrzymały jak dotąd 6,2 mld euro z liczącej 28 mld euro alokacji.

Wśród średnich państw UE Belgia otrzymała 872,2 mln euro z 5,3 mld euro; Portugalia 7,7 mld euro z liczącego 22,2 mld euro planu; Rumunia 9,4 mld euro z 28,5 mld euro; Grecja 14,8 mld euro z 36 mld euro; Bułgaria 1,4 mld euro z 5,7 mld euro.

Dania otrzymała 542,5 mln euro z 1,6 mld euro; Austria 1,2 mld euro z 4 mld euro; Chorwacja 3,5 mld euro z 10 mld euro; Czechy 2,7 mld euro z 9,2 mld euro; Słowacja 2,7 mld euro z 6,4 mld euro; Węgry 140,1 mln euro z 10,4 mld euro; Finlandia 498 mln euro z 1,9 mld euro; Litwa 1,2 mld euro z 3,85 mld euro; Łotwa 465,3 mln euro z 2 mld euro i Estonia 382,9 mln euro z 1 mld euro.

Słowenia otrzymała 531 mln euro z 2,7 mld euro; Cypr 262,7 mln euro z 1,2 mld euro; Malta 107,4 mln euro z 328 mln euro; Luksemburg 32,4 mln euro z 83 mln euro.

Dane pochodzą ze strony Komisji Europejskiej.

Aby sfinansować Fundusz Odbudowy, KE zaciąga w imieniu Unii Europejskiej pożyczki na rynkach kapitałowych na warunkach korzystniejszych od tych, które mogłaby uzyskać większość państw członkowskich. Następnie KE dokonuje redystrybucji tych kwot. Do 2026 r. Unia Europejska pozyska około 800 mld euro w cenach bieżących na rzecz programu.

Czytaj więcej:

W Unii Europejskiej rodzi się coraz mniej dzieci

"The Guardian": Ożywiony Trójkąt Weimarski może dać Polsce większe wpływy w UE

Rada UE przyjęła przepisy o wzmocnieniu ochrony oznaczeń geograficznych żywności i napojów

Większość Polaków widzi więcej zalet członkostwa w UE niż wad, ale ich entuzjazm słabnie

Rekordowy spadek emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej

Eurobarometr: Coraz więcej Europejczyków zainteresowanych wyborami do Parlamentu Europejskiego

  Komentarze
  • Wredny
   18 kwietnia, 10:27

   Dotacje to łańcuch na szyję. Pozdro dla świadomych.

  • Heyka
   19 kwietnia, 07:48

   Słabiutko. Inne kraje dostają po E200-E300 miliardów a Polska byle E80

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama