Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rekordowy spadek emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej

Rekordowy spadek emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej
Najważniejszym czynnikiem spadku emisji CO2 jest wzrost produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. (Fot. Getty Images)
Rekordowy 15,5 proc. spadek emisji dwutlenku węgla odnotowano w 2023 r. – poinformowała w środę Komisja Europejska. Ma to najprawdopodobniej związek ze zwiększoną dekarbonizacją sektora energetycznego.
Reklama
Reklama

Według opublikowanych danych w związku z rozwojem unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (UE ETS) emisja dwutlenku węgla jest o około 47 proc. niższa od poziomu z 2005 r. Zapowiedziano, że jeśli utrzyma się ta tendencja, to możliwe jest osiągnięcie celu zmniejszenia emisji o 62 proc. w 2030 r.

Zdaniem Komisji Europejskiej obserwowany trend potwierdza skuteczność i efektywność unijnego systemu limitów oraz handlu jako głównego instrumentu polityki dekarbonizacji europejskiej gospodarki.

Jak zaznaczono, najważniejszym czynnikiem spadku emisji jest wzrost produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, głównie wiatru i słońca, a odejście od węgla i gazu. Wpływ, ale w mniejszym stopniu, miał także rozwój energetyki wodnej i jądrowej.

Ponadto odnotowano redukcję emisji o około 7 proc. w energochłonnych sektorach przemysłu w porównaniu z 2022 r. Ma być to wynik wzrostu wydajności i zmniejszenia produkcji cementu, żelaza oraz stali.

Komisja Europejska odnotowała wzrost o 10 proc. emisji dwutlenku węgla z transportu lotniczego. Jest to konsekwencja odbicia branży lotniczej po załamaniu podczas pandemii Covid-19.

Czytaj więcej:

Niemcy: Emisja gazów cieplarnianych na najniższym poziomie od lat 50. XX w.

Europosłowie chcą zaostrzenia przepisów UE, by ograniczyć marnowanie tekstyliów i żywności

W Europie powietrze jest coraz czystsze, ale nadal nie idealne

  Komentarze
  • Sowa
   5 kwietnia, 14:12

   I czemu ma służyć ta bzdura? A no temu: „super udało się teraz jeszcze bardziej trzeba się starać, jeszcze bardziej wam dowalmy, jak przestanie uprawiać własne warzywa, to spadek będzie niższy o kolejny 1%”. Nawet jeśli to prawda, to w skali świata próbujemy ugasić pożar szklanką wody.

  • GitGandiUK
   5 kwietnia, 14:31

   ten spadek ma swoja cene, poziom zycia ludzi spadl rowniez. PKB uni europejskiej oczywiscie nie spadl bo przychody i zyski firm energetycznych sie podniosly. co do zmniejszonej produkcji cementu i stali potwierdza to stan gospodarki. krotko mowiac bardzo drogo wychodzi realizowanie polityki proklimatycznej. natomiast Chiny, Indie i USA jada pelna para i zobaczymy gdzie bedziemy za 10-20 lat..

  • Celestyn76
   5 kwietnia, 15:10

   Co2jestvpotrzebne roślinom do fotosyntezy ale widać eurofedersci z bruxeli i tym nie wiedza poza tym Niemcy już rąbią lasy i otwierają nowe kopalnie węgla brunatnego a w Polsce v kolumna i Justy tutka zamyka kopalnie fur Deutschland

  • Gosc
   5 kwietnia, 17:35

   sami wtyznaczaja cele, i sami je mierza haha ciekawe jak by to wygladalo po uwzglednieniu calego importu z Chin? ciuszki, elektronika, zabawki.etc

  • Bob
   6 kwietnia, 10:00

   Zapewne ogrodzili Europe wysokim plotem zeby emisja z USA I China nie dotarla

  • Andrzejj
   6 kwietnia, 10:37

   Skoro tak swietnie poszlo w Europie to teraz czas na Chiny, USA,Indie,Pakistan. Oni maja gleboko w D....ewszystkie przepisya najbardziej truja.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.06.2024
  GBP 5.1224 złEUR 4.3238 złUSD 4.0345 złCHF 4.5359 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama