Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Większość Polaków widzi więcej zalet członkostwa w UE niż wad, ale ich entuzjazm słabnie

Większość Polaków widzi więcej zalet członkostwa w UE niż wad, ale ich entuzjazm słabnie
Polski euroentuzjazm nie jest już tak mocny, jak jeszcze trzy lata temu. (Fot. Getty Images)
Zdaniem 53,5 proc. badanych zalety członkostwa Polski w UE przeważają nad wadami, według 24,7 proc. wady i zalety się równoważą, a 16,7 proc. twierdzi, że przeważają wady – wynika z sondażu IBRiS dla 'Rzeczpospolitej'.
Reklama
Reklama

32 proc. ankietowanych uważa, że z członkostwa w UE wynikają zdecydowanie zalety, zaś 21,3 proc. - raczej zalety. Według 24,7 proc. wady i zalety się równoważą. Zdaniem 5,8 proc. respondentów członkostwo w UE to zdecydowanie wady, zaś zdaniem 10,9 proc. to raczej wady. 5,2 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Jak wynika z sondażu, polski euroentuzjazm nie jest tak mocny, jak jeszcze trzy lata temu. "Rzeczpospolita" przypomina, że w listopadzie 2020 roku IBRiS zadał identyczne pytanie – od tamtego czasu o niemal 11 pkt proc. ubyło euroentuzjastów, o około 9 pkt proc. przybyło zaś tych, którzy widzą równoważenie się zalet i wad.

Jak wskazuje "Rz", stosunek do Unii stał się mocno powiązany z sympatiami politycznymi. Obecnie aż 94 proc. wyborców KO i tylko 17 proc. wyborców PiS jest euroentuzjastami.

Trzy lata temu polaryzacja nie była tak duża. Zdaniem ekspertów wyborcy partii Jarosława Kaczyńskiego, ubożsi i zamieszkujący mniejsze miejscowości mają powody, aby bardziej obawiać się proekologicznych pomysłów UE. Antyunijną retorykę nasila także PiS.

Z sondażu wynika, że wśród zalet członkostwa w UE Polacy najczęściej wymieniają otwarte granice państw członkowskich (45,2 proc.), fundusze unijne (20,6 proc.), wzrost bezpieczeństwa Polski (18,9 proc.) oraz możliwość kształcenia za granicą (3,7 proc.).

Wśród wad wymieniono narzucanie Polsce prawa przez Brukselę (33,8 proc.), nierówne traktowanie krajów członkowskich (30,5 proc.), migrację (12,5 proc.) oraz traktowanie Polaków jako tanią siłę roboczą (4,6 proc.).

Czytaj więcej:

W Unii Europejskiej rodzi się coraz mniej dzieci

Kogo Polacy lubią najbardziej, a które nacje nie cieszą się ich sympatią?

Finlandia znów najszczęśliwszym krajem świata. A co z Polską?

Rada UE przyjęła przepisy o wzmocnieniu ochrony oznaczeń geograficznych żywności i napojów

  Komentarze
  • Sondownik
   3 kwietnia, 08:52

   Wiekszosci lolakow to sie nie zalytaliscie i nie pytacie o zdanie

  • Czytelnik anonimowy
   3 kwietnia, 11:03

   Większość Polaków już nie jest za UE. To gra interesowBerlina i Paryża gdzie reszta to zniewolone narody z ktorych drenowane jest do tych dwóch stolic wszystko co wartościowe. Mamy pecha z jednego kolchozu radzieckiego w niemiecko-francuski. Dobrze zrobila Brytania kończąc współpracę z UE. Czas na nas a po drodze wyłapać przedstawicieli politycznych pracujacych dla niemiec w Polskim parlamencie i usadowenie ich w celach na dlugie lata. Tusk powinieneś sie już szykować do wiezienia

  • Erazm
   3 kwietnia, 11:35

   Ta kadencja Komisji Europejskiej pod przewodnictwem wnuczki kopców bławatnych, z... von przed nazwiskiem to katastofa, nie tylko w Polsce, ale wszędzie w Europie. Protestuja rolnicy w Niemczech, Francji, Wloszech, itd., nie tylko nasi. Ekoterroryzm oraz problemy jakie wywolalo totalne otworzenie rynkow unijnych (nie tylko polskiego) dla Ukr.; ale byl tez covid i szczepionki oraz wiele wiecej. Unia zmierza w zla strone. Mozemy sie z niej wypisac (jak Brytyjczycy, ktorzy teraz żałują) albo trzeba ja zmienić. Czerwcowe wybory do PE - krok pierwszy.

  • Juzio
   3 kwietnia, 11:37

   Ale kłamstwo. Większość z nas ma dosyć tej hipokryzji.
   Tw artykułu broń kłamstwo.

  • Rudy lis
   3 kwietnia, 11:49

   Poczekamy pare lat na zielone szalenstwo Unii,wzrosna drastycznie ceny za zywnosc i energie i moze wtedy ktos sie obudzi.A do Unii juz doplacamy miliardy rocznie...wiec jaki to dobry biznes???

  • Hi
   3 kwietnia, 13:09

   Ta zalet haha,Polska jest bogatym krajem w złoża 14 tyś złóż różnych kopalin,amerykańcy o tym wiedzą i siedzą na naszej ziemi ,bez tej uni przy ludziach mądrych a nie tych co teraz siedzą przy korycie nawołują do wojny ,Polska dalaby sobie radę sama tak jak uk .

  • Nie wracajcie proszę.
   3 kwietnia, 14:26

   Wy, którzy uciekliscie z kraju nie wypowiadajcie się na temat Polski. Mieszkacie w Anglii to decydujecie o Anglii a nie o Polsce. Nie macie prawa decydować czy zostały czy wychodzimy z uni, czy przyjmiemy euro czy nie. Sprzedaliście się za kilka srebrnikow

  • Drakus
   3 kwietnia, 20:42

   Zapominamy już jak oszukiwani przez Rząd marzyliśmy o Zachodzie. Wtedy postanowiliśmy że przyłączymy się do UE i najlepiej będzie gdy UE będzie miała władzę. Teraz Tusk jest Premierem po to żeby wprowadzić nas w praktyce do jedności z UE. Zmiany towarzyszące temu są kosztowne, ale przekalkulowane przez Polaków dlatego obecny Rząd ma mało zrozumienia, u obywateli, ale ostatecznie wygrywa. Teraz czujemy się bogatsi i bezpieczniejsi, ale nie możemy zapominać o podstawowych postanowieniach wobec Polski i UE. Zawdzięczamy UE bardzo dużo, a to co dobre pamiętajmy długo.

  • Czytelnik anonimowy
   4 kwietnia, 15:47

   Ale bredzisz Drakus. Od poczatku bylismy bardzo naiwni co zostalo brutalnie wykorzystane przez UE . Głównie niemcy. Pozwolilismy zlikwidowac Polskie markety , sklepy, fabryki, stocznie - interes niemiec byl tu najwazniejszy. UE wyrządziła wiele zla dla Polski i Polaków.Ucieklismy z komuny a wpadlismy w chyba gorsze ręce lub podobne.Brakuje tylko mordów na Polakach .Choć i to zaczyna mieć miejsce za sprawą Tuska.Ukartowany Smoleńsk i świadkowie wybici po. Tak,w tryby nie wolno sypać a Tusk tego dopilnuje z Putinem. Znaleźć nowe rynki zbytu i sie ogarnąć.Tylko tyle trzeba. CZAS sie konczy

  • Drakus
   5 kwietnia, 15:03

   Czytelniku ja modliłem się o to żeby przyjęli Polskę do UE i wiedziałem co będzie. Gdybyśmy byli na miejscu Niemców to też byśmy wykorzystywali sytuację na swoją korzyść. Oni są do tego najlepsi bo najbogatsi. Ludzie potrzebują i szukają sposobu na porozumienie i zjednoczenie na Planecie, a EU łączy Państwa Europy. Nie czujemy się jeszcze obywatelami UE, ale Euro jest blisko. Zadaniem Tuska jest jak najmocniej połączyć nas z UE, a my za dużo wymagamy. Bieda była i bez EU nie mielibyśmy tego co mamy, a możemy więcej.

  • Europejczyk-niewolnik
   6 kwietnia, 07:46

   Wszystkie strategiczne inwestycje sa zniszczone przez berlin i tuska. Teraz Polskie ziemie i rolnictwo. Filar bezpieczeństwa raju. Tusk zniszczy rolnikow a ziemie sprzeda. Jak na ukrainie. Upokarzanie Polakow wlasnie trwa. Pokaz sily, bezprawia , przemocy, okrucieństwa. Tusk pokazuje wyraznie gdzie i jakie jest miejsce Polaków w UE. WSPÓŁCZEŚNI NIEWOLNICY. Skok na bank Polski trwa w tym na złoto. Wiadomo gdzie zostanie wywiezione. To nastepny strategiczny filar bezpieczeństwa. Inwestorzy uciekaja z Polski widząc do czego zmierza Tusk. Za moment 60% podwyzki prądu co pociągnie resztę. I co?

  • Drakus
   6 kwietnia, 16:32

   Europejczyk. Wszystko jest tak jak napisałeś pod warunkiem że patrzysz na obecną Polskę i to co posiadamy teraz. Gdy wybieraliśmy UE Rosja trzymała nas jeszcze za gardło, a rządzący wszyscy okradali i krzywdzili ludzi. Wybraliśmy jedność z UE rozumiejąc że wprowadzane będą zmiany nie zawsze przyjemne. Będąc w UE zobowiązani jesteśmy do przestrzegania zasad. Uznaliśmy że wszystko co nas spotka w UE będzie lepsze od tego co było wcześniej, a to że coś nie jest na naszą korzyść nie znaczy że nas okradają. Chcemy żeby zrównali zarobki i ceny w UE, ale my nie mamy jeszcze Euro.

  • Czytelnik anonimowy
   7 kwietnia, 19:57

   Drakus manipulujesz faktami. System bankowy jest tak zrobiony aby wszystko wraz z dotacjami, doplatami, inwestycjami ect. WRACALO DO SYSTEMY BANKOWEGO W BERLINIE. Dane sa dostepne. System prosty, bandycki. Okradaja i drenuja nie tylko Nas. Wlochy przed bogate teraz bieda i uzaleznienie od dotacji i posluszenstwa berlinowi, Grecja rozkradziona i rozgrabiona. W rekach niemieckich banków. Hiszpania nigdy nie bylo tak zle. Mozna mnozyc przyklady. My pokazówka sily i przemocy , wyzysku,niewolnictwa . Jestesmy jak owce prowadzone na rzeź.. Ekonomiści, inwestorzy, analitycy. Sprawdz co mówią

  • Drakus
   8 kwietnia, 00:07

   Czytelniku piszesz jak gdybyś uważał że Polska jest taka silna i bogata lecz my żeby wprowadzić euro nie spełniamy jeszcze warunków. Wybraliśmy zjednoczenie z UE i skorzystaliśmy na tym, a teraz przyszedł czas zrobić to do czego się zobowiązaliśmy. Teraz nie mamy już wyboru bo bez UE okradną nas politycy i sprzedadzą Putinowi. Jesteśmy obywatelami UE z Polski i wszystkie Państwa muszą ponieść pewne koszty dla dobra wspólnego. Jest tak jak piszesz oni mieli wczoraj gdy nam pomagali, dzisiaj My pokazówka i im pomożemy.

  • J23
   11 kwietnia, 08:04

   Drakus skoncz z demagogia i hipokryzja bo trolujesz tu ostro, opieraj sie bardziej na faktach ktore Czytelnik Ci podsuwa i przestan mydlic oczy. Napisz lepiej jak po przyjeciu euro narzekaja Slowacy, Litwini, teraz Chorwaci, nas ratuje juz tylko brak tego badziewia. Przemawia przez Ciebie brak patriotyzmu i polskiej tozsamosci. Przykre ze Polacy maja smutna sklonnosc do popadania w skrajnosci, albo komuchy wpychaja nas pod ruskiego buta albo nowoczesne lewactwo pod niemieckiego. Znajacy historie juz wiedza co bedzie dalej. Nie obiecuj wiecej darmowej eu kielbasy, tym sie teraz karmi Ukraine!!!

  • @J23
   17 kwietnia, 11:24

   Polska tozsamosc? A co to tagiego? W dobie globalizacj poszczegulne kraje nie maja szans na odpowieni rozwoj. Jedynie w kupie sila, nie slyszales nigdy takiej maksymy? Zobacz na USA. Wielu wiekszym graczom zalezy na destabilizacji i zniszczenia EU a w szczegulnosci ruskim i chinolom! Radze wyleczyc sie z germanofobi bo to nasi najwieksi partnerzy bisnesowi. To co wy proponujecie czyli t.z. prawica aka NOE-KOMUNA albo brazowe koszule (czytaj- naziole) konfy nie ma najmniejszego sensu bytu. Negowac zasze jest latwiej a nizeli cos senswnego wymyslic i sprawic zeby dzialalo! A i na koniec takim jak ty to juz podziekujemy za glupie rady!!

  • J23
   17 kwietnia, 21:58

   @J23 Polska tozsamosc jest dla Polakow niekoniecznie dla Ciebie a glupie to sa Twoje bledy ortograficzne ktore swiadcza ze nim nie jestes. Kupa o ktorej piszesz smierdzi tylko EU rozkladem niczym wiecej bo jej dni sa policzone ale zanim zupelnie sie rozleci to chcecie jeszcze odessac innym swiezej krwi jak wampiry zeby przedluzyc agonie. Silna i suwerenna Polska niestety nikomu nie pasuje wiec nie wolno nigdy ufac tym co chcieli naszej zaglady a frazesy o jakiejs fobii to tylko lewacki populizm. Bez USA w Europie historia niedlugo sie powtorzy bo szkopom znow sie marzy wladza absolutna!!!

  • @J23
   18 kwietnia, 15:40

   Skad ty bierzesz te bzdury. Jestes chory z nienawisci jak kazdy wyborca faszystow i komuchow. wlasnie takie zdradzickie mordy jak ty chca trumpow orbanow kaczynskich etc u wladzy aby przypodobac sie waszemu ruskiemu panu. Silna EUROPA jest sola w oku wszystkich dyktatorkow ktorzy zbijaja swoj potencjam na populizmie wlasnie a wy to lykacie jak karp skurke od chleba to wlasnie jest wasz poziom glupcy! Silna Polska bedzie tylko w sojuszu z innymi panstwami EU. Nalezy zbudowac silna europejska armie a nie liczyc na US. Zostaw swoje modrosci w domu i nie kompromituj sie na forach durniu!

  • J23
   18 kwietnia, 23:43

   @J23 Wreszcie okazujesz prawdziwe oblicze koles i plujesz jadem, tzn ze prawda w oczy kole!!! Nie bede sie znizal do twego poziomu ale chetnie nauczylbym cie pokory i szacunku do ludzi gdybym tylko mial okazje. Dorastalem w trudnych czasach nekany przez komune, nieraz zarobilem biala pala za wywrotowa dzialalnosc, ludzie z mojej rodziny gineli przez wschodnich i zachodnich najezdzcow na froncie i poza. Wszyscy na swoj sposob walczyli o wolna Polske a ty smieciu jak smiesz mi tu pisac ze mamy teraz wszyscy sprzedac nasze tylki do Eurokolchozu i zapomniec co to znaczy byc Polakiem? Nigdy!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2024
  GBP 5.1616 złEUR 4.3608 złUSD 4.0728 złCHF 4.5670 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama