Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eurobarometr: Coraz więcej Europejczyków zainteresowanych wyborami do Parlamentu Europejskiego

Eurobarometr: Coraz więcej Europejczyków zainteresowanych wyborami do Parlamentu Europejskiego
81 proc. respondentów przyznało, że "kontekst międzynarodowy sprawia, że te wybory są wyjątkowo ważne". (Fot. Getty Images)
Siedmiu na 10 Europejczyków deklaruje, że zamierza głosować w czerwcowych wyborach europejskich. Ośmiu na 10 uważa, że te wybory są wyjątkowo ważne w obliczu toczącej się wojny Rosji przeciwko Ukrainie i konfliktu na Bliskim Wschodzie - wynika z przedwyborczego badania unijnej opinii publicznej. Jednak obywatele UE w UK rzadziej deklarują, że będą głosować.
Reklama
Reklama

Około 60% respondentów ogólnounijnego badania Eurobarometru stwierdziło, że interesuje się wyborami europejskimi, które odbędą się w dniach 6–9 czerwca. Jeszcze wyższy odsetek – 71% – stwierdził, że prawdopodobnie weźmie udział w głosowaniu – o 10 punktów procentowych więcej niż przed wyborami w 2019 r. Dla osób powyżej 40. roku życia odsetek ten sięga 74%.

Najczęściej deklarują, że będą głosować obywatele Danii (87%), Holandii (86%) i Szwecji (81%), natomiast najrzadziej Bułgarzy (50%), Estończycy (52%) i Portugalczycy (57%). Polacy także przejawiają zainteresowanie wyborami - aż 70% badanych rodaków zamierza oddać swój głos na kandydata do PE.

"Wszystkie liczby dotyczące zainteresowania tymi wyborami są wyższe niż kiedykolwiek. Oczywiście wiemy, że faktyczna frekwencja jest zawsze niższa od prognoz, ale mamy podstawy, aby spodziewać się wyższej niż zazwyczaj frekwencji" - stwierdził Jaume Duch Guillot, dyrektor generalny i rzecznik Parlamentu Europejskiego.

Jak wynika z badania, jedną z przyczyn rosnącego zainteresowania wyborami europejskimi - w porównaniu z przeszłością - jest to, co dzieje się na świecie, gdyż 81% stwierdziło, że tegoroczne głosowanie jest ważniejsze ze względu na sytuację międzynarodową.

"Europejczycy są świadomi, że stawka przy urnie wyborczej jest wysoka i że głosowanie jest jeszcze ważniejsze w obecnym kontekście geopolitycznym" - zaznaczyła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. Wezwała też obywateli UE do głosowania "w celu wzmocnienia europejskiej demokracji i ukształtowania przyszłości Europy".

Obywatele UE w Wielkiej Brytanii

Obywatele UE mieszkający w Wielkiej Brytanii mają prawo do głosowania w wyborach europejskich. Jednak badanie przeprowadzone w 2023 r. wykazało, że pomimo większego zainteresowania UE niż przeciętna populacja UE, są oni mniej skłonni do głosowania.

Chociaż obu badań nie można dokładnie porównać, ponieważ przeprowadzono je w różnym czasie i przy użyciu innej metodologii, wskazują one na odmienne podejście do UE i wyborów europejskich.

Wśród respondentów w Wielkiej Brytanii 33% stwierdziło, że z dużym prawdopodobieństwem będzie głosować, a 25%, że nie.

Najczęściej głosują obywatele Niemiec (66%), Włoch (66%) i Polski (58%), a w dalszej kolejności obywatele Francji (57%), Hiszpanii (46%), Węgier (43%), Portugalii i Rumunii (42%). Najmniej skłonni do udziału w wyborach są respondenci z Łotwy, Litwy i Bułgarii.

Czterech na 10 Europejczyków uważa, że rola UE na świecie wzmocniła się w ostatnich latach. (Fot. Getty Images)

Z wyjątkiem Polski obywatele krajów, które przystąpiły do UE po 2004 r., wydają się mniej zainteresowani głosowaniem.

Jak wynika z raportu, nastawienie panujące w Wielkiej Brytanii można wytłumaczyć faktem, że trudniej jest głosować za granicą oraz że te wybory "mają mniej bezpośredni wpływ" na życie ludzi. Wszyscy respondenci wskazywali też na brak informacji.

Jak postrzegana jest UE?

Wśród uczestników badania Eurobarometru 47% ma pozytywny obraz UE, 60% Europejczyków uważa członkostwo w UE za dobrą rzecz, a 71% zgodziło się, że ich kraj na tym skorzystał. 73% stwierdziło również, że UE ma wpływ na ich codzienne życie.

Z badania wynika również, że pozytywny wizerunek UE osiągnął swój najwyższy poziom w czasie pandemii Covid-19 i po inwazji Rosji na Ukrainę. Kraje o najbardziej pozytywnych opiniach to Portugalia, Irlandia i Szwecja, natomiast najniższe poparcie dla Wspólnoty miały Francja, Austria i Czechy.

Obywatele UE mieszkający w Wielkiej Brytanii mają zazwyczaj lepszą opinię o UE – średnio jest to 65-procentowe poparcie. Najbardziej pozytywnie nastawieni byli respondenci pochodzący z Niemiec (82%), Holandii (78%), Portugalii i Francji (73%, co stanowi znaczącą różnicę w porównaniu z 37% poparcia w samej Francji).

Większość (73 proc.) Europejczyków przyznała, że widzi wpływ UE na swoje codzienne życie. (Fot. Getty Images)

W Wielkiej Brytanii 71% obywateli Włoch i Hiszpanii stwierdziło, że ma pozytywny wizerunek UE, w porównaniu z 46% i 40% w obu tych krajach. Podobnie 68% Polaków w Wielkiej Brytanii ma dobrą opinię o UE, w porównaniu z 51% w samej Polsce. Jednakże w przypadku Rumunii proporcje uległy odwróceniu – 48% w Wielkiej Brytanii miało pozytywny wizerunek, a w samej Rumunii było to już 50%.

Najbardziej negatywnie nastawieni do UE są Bułgarzy (39%).

Poglądy na temat Brexitu

Badanie Eurobarometru pokazuje także obszary, w których ludzie mają krytyczne poglądy na temat Unii Europejskiej. 50% było zadowolonych z reakcji UE na pandemię Covid-19, ale jeśli chodzi o reakcję na Brexit, sytuację gospodarczą, wojnę na Ukrainie, zmiany klimatyczne i migrację, odsetek osób "niezadowolonych" był wyższy niż "zadowolonych".

Jeśli chodzi o Brexit, 43% obywateli w całej UE nie jest zadowolonych z reakcji Unii, a 38% jest zadowolonych. Najbardziej zadowoleni są obywatele Holandii, Danii, Irlandii i Szwecji, a najmniej Hiszpanie (27%), Francuzi (31%) i Włosi (33%). Polacy znajdują się tu wśród umiarkowanie zadowolonych - 41%, podobnie jak Rumuni - 36%.

W Wielkiej Brytanii ponad jedna czwarta obywateli UE stwierdziła, że w wyniku Brexitu poczuła się bardziej europejsko.

Kwestie priorytetowe

Biorąc pod uwagę kampanię wyborczą, obywatele w całej UE stwierdzili, że głównymi priorytetami powinna być walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym (33 %), zdrowie publiczne (32 %), gospodarka, a także obrona i bezpieczeństwo UE (31 %), na drugim miejscu znalazła się zmiana klimatyczna (27%).

Zdrowie i obrona zyskały na znaczeniu po pandemii i inwazji Rosji na Ukrainę.

Głosować zamierza siedmiu na 10 Polaków, co oznacza spory skok w porównaniu w 2019 r., kiedy oddać głos wybierał się tylko co drugi obywatel naszego kraju.
(Fot. Getty Images)

Główne wartości, na których Europejczycy chcieliby, aby Parlament Europejski skupił uwagę, to pokój (47%), demokracja (33%), ochrona praw człowieka (24%), wolność słowa i myśli (21%) oraz praworządność (20%). Pokój jest najczęściej wymienianą odpowiedzią w 26 z 27 krajów.

Dla obywateli UE przebywających w Wielkiej Brytanii najważniejszymi kwestiami były rosnące ceny i sytuacja gospodarcza. Jednak relacje między Wielką Brytanią a UE oraz prawa obywateli UE w tym kraju również należą do najważniejszych kwestii w tych wyborach.

This article is published in cooperation with Europe Street News as part of a public information project funded by the European Parliament

Czytaj więcej:

Największym zaufaniem Polaków cieszy się NATO, polska armia i Unia Europejska

Raport PE: 72 proc. obywateli UE uważa, że ich kraj zyskał na członkostwie w Unii

W Unii Europejskiej rodzi się coraz mniej dzieci

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   17 kwietnia, 17:22

   POLSKA powinna wyjsc z UE. I pozbyc się niemieckiego rzadu w Polskim parlamencie.Czego jeszcze musza doświadczyć rodacy w kraju aby zobaczyć nad soba zaciskający sie sznur na szyi. 8000 zwolniej na dzien dobry, uciekajacy inwestorzy, orlen z lidera po zmianie prezesa sięga dna. Dane do wglądu w sieci. Prad 60 do 80 % w górę, Bezrobocie zacznie gwaltownie wzrastać, żywność poszybuje w górę już w lipcu.KPO kredyt lichwa euro po 7 zl. Spłacać będą go wasze wnuki.A kasa przejdzie tylko przez Polskę wprost do rąk niemieckich przedsiębiorców.Pompy ciepła, wiatraki itd.A trole i tusk będą happy

  • Prawy prosty
   17 kwietnia, 21:28

   Skończy się to unią państw środkowoeuropejskich . Wspomnicie moje słowa.

  • Uell
   18 kwietnia, 05:07

   a na zdjeciu 'europejczycy'

  • @Czytelnik anonimowy
   18 kwietnia, 10:18

   O po co takie glupoty wypisujesz? Placa ci za to? Albo jestes skonczonym durniem?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.06.2024
  GBP 5.1224 złEUR 4.3238 złUSD 4.0345 złCHF 4.5359 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama