Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W UK zaczęły obowiązywać nowe wyższe poziomy zarobków do ubiegania się o wizę pracowniczą

W UK zaczęły obowiązywać nowe wyższe poziomy zarobków do ubiegania się o wizę pracowniczą
Podniesienie wymogów wizowych zostało ogłoszone w grudniu zeszłego roku w ramach pakietu środków mających ograniczyć legalną imigrację do UK. (Fot. Getty Images)
Od dzisiaj (11 kwietnia) obowiązują w Wielkiej Brytanii wyższe minimalne poziomy zarobków uprawniające do ubiegania się o wizę pracowniczą i ściągnięcia do tego kraju członków rodziny. Dotyczy to także obywateli państw Unii Europejskiej.
Reklama
Reklama

Niemal wszyscy cudzoziemcy chcący podjąć pracę w Wielkiej Brytanii muszą się ubiegać o wizę pracowniczą, zgodnie z wprowadzonym po Brexicie systemem punktowym. Jednym z jego elementów jest poziom zarobków oferowany przez przyszłego pracodawcę.

Do tej pory wymagane minimum wynosiło 26,2 tys. funtów rocznie, natomiast od dzisiaj jest to już 38,7 tys.

Z tego minimum zwolnione są osoby ubiegające się o pracę w zawodach deficytowych, np. w służbie zdrowia, opiece społecznej, choć nie mogą oni ściągać do Wielkiej Brytanii pozostających na ich utrzymaniu członków rodzin, a lista zawodów deficytowych została skrócona.

Również od dzisiaj obowiązuje wyższe minimum zarobków uprawniające do ściągnięcia do Wielkiej Brytanii członków rodziny - zamiast 18,6 tys. funtów rocznie jak dotychczas, teraz wymagane są zarobki na poziomie przynajmniej 29 tys. funtów, choć w przyszłości kwota ta będzie dalej podnoszona, najpierw do 34,5 tys., a następnie do 38,7 tys. funtów rocznie.

Ministerstwo spraw wewnętrznych potwierdziło natomiast, że dotyczy to tylko nowo wydawanych wiz rodzinnych, a w przypadku przedłużania już wcześniej wydanych wiz spełnianie nowych kryteriów nie jest wymagane.

Podniesienie wymogów zostało ogłoszone w grudniu zeszłego roku w ramach pakietu środków mających ograniczyć legalną imigrację do Wielkiej Brytanii, która osiągnęła rekordowe poziomy.

W roku 2022 saldo migracji netto wyniosło 745 tys., a w okresie od lipca 2022 r. do czerwca 2023 r. włącznie 672 tys. To najwyższe wskaźniki od końca II wojny światowej.

Nowe minima dotyczą też obywateli krajów UE, którzy po upływie od okresu przejściowego po Brexicie traktowani są tak samo, jak obywatele innych państw i chcąc podjąć pracę w Wielkiej Brytanii, muszą ubiegać się o wizę.

Nie dotyczą jednak tych obywateli państw UE, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii przed upływem okresu przejściowego i mają status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej.

Czytaj więcej:

Które branże w UK ucierpią na wprowadzeniu przepisów ograniczających poziom legalnej imigracji?

Home Office ogłasza terminy wejścia w życie nowych zasad dla osób przybyłych do pracy w UK

UK: Liczba wiz wydanych dla pracowników służby zdrowia i opieki wzrosła w ub. roku o 26%

UK: Nowe przepisy dotyczące wiz pracowniczych dla obcokrajowców wchodzą w życie 11 marca

Brytyjskie firmy nie będą już mogły polegać na taniej sile roboczej z zagranicy

    Komentarze
    • Krzysztof
      12 kwietnia, 06:19

      Myślą że w ten sposób beneficiarze zaczną pracować

    • Czytelnik anonimowy
      13 kwietnia, 16:12

      Też mam nadzieję, ze benefeciarze zaczną pracować. Może dzięki temu moja niepełnosprawna żona w końcu dostanie jakiś zasiłek.

    • Marek ldn
      13 kwietnia, 18:03

      Czyli nikt nie wjedzie

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama