Menu

Szefowa KE: Zaszczepieni turyści z USA będą mogli latem przyjechać do UE

Szefowa KE: Zaszczepieni turyści z USA będą mogli latem przyjechać do UE
Między UE a USA toczą się zaawansowane rozmowy na temat wzajemnego uznawania świadectw szczepień, aby umożliwić podróże między kontynentami jeszcze tego lata... (Fot. Getty Images)
Turyści z USA, którzy przeszli pełny cykl szczepienia przeciwko Covid-19, będą mogli przylecieć latem na wakacje do Europy - zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla dzisiejszego wydania dziennika 'New York Times'.
Reklama
Reklama

Z powodu pandemii Covid-19 od ponad roku podróże z USA do krajów UE, które nie są uznawane za konieczne, są generalnie zakazane - przypomina "NYT".

Szefowa KE nie określiła kiedy dokładnie amerykańscy turyści będą mogli udać się do krajów Wspólnoty. Zaznaczyła jednak, że między Brukselą a Waszyngtonem toczą się zaawansowane rozmowy na temat wzajemnego uznawania świadectw szczepień. Uzgodnienie formy certyfikatów poświadczających odporność podróżnych pozwoliłyby KE na zmianę rekomendacji dotyczącej przyjmowania turystów z USA.

"Jedna rzecz jest jasna: 27 państw członkowskich bezwarunkowo zaakceptuje tych, którzy zostali zaszczepieni preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA)" - podkreśliła von der Leyen. EMA zaakceptowała wszystkie trzy szczepionki (Pfizer/BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson), które są stosowane w USA. Jak pisze "NYT", trwają ustalenia technicznej formy uznawania certyfikatów szczepień.

Mimo deklaracji szefowej KE poszczególne kraje Wspólnoty mogłyby wprowadzić własne ograniczenia. Jest to jednak mało prawdopodobne, gdyż na otwarcie granic dla Amerykanów czeka osłabiona przez pandemię europejska branża turystyczna - pisze nowojorski dziennik. Kraje takie jak Grecja, Portugalia, Hiszpania, Włochy i Chorwacja każdego lata przyciągały miliony turystów z USA, zapewniających dochody i gwarantujących miejsca pracy w sektorze turystycznym - czytamy w artykule. 

Czytaj więcej:

Brexit i Covid-19: Od 1 stycznia podróże Brytyjczyków do UE "z zakłóceniami"

USA: Departament Stanu odradza podróże do ponad 100 krajów, w tym Polski

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.07.2021
  GBP 5.3681 złEUR 4.5731 złUSD 3.8410 złCHF 4.2444 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama