Sprawa transseksualnego gwałciciela obniża poparcie dla niepodległości Szkocji
Pod koniec stycznia 31-letnia Isla Bryson uznana została za winną dwóch gwałtów na kobietach, których dokonała jeszcze jako Adam Graham w 2016 i 2019 roku. Bryson trafiła do kobiecego więzienia, mimo że proces zmiany płci rozpoczęła już po aresztowaniu, jeszcze go nie zakończyła, a twierdzenia o odczuwanej od dawna transseksualności podważa m.in. jej/jego żona.
Po fali oburzenia Bryson dwa dni później została przeniesiona do męskiego więzienia.
Później media ujawniły, że szkocka służba więzienna SPS niedawno zaaprobowała przeniesienie na kobiecy oddział 31-letniej Tiffany Scott, która jako Andrew Burns nękała 13-letnią dziewczynkę, a już w więzieniu dokonywała napaści na strażniczki.
W piątek premier Sturgeon sama przyznała, że Graham/Bryson prawdopodobnie tylko udaje osobę transseksualną, aby trafić do kobiecego więzienia, choć jeszcze niedawno, podczas debaty nad ustawą o uznaniu płci odrzucała ona argumenty, iż otwiera to furtkę dla takich i podobnych nadużyć.
Przyjęta pod koniec grudnia przez szkocki parlament, a następnie zablokowana przez rząd w Londynie ustawa ma znacząco ułatwiać procedurę prawnej zmiany płci - do uzyskania certyfikatu mają nie być potrzebne żadne badania medyczne, lecz jedynie deklaracja zainteresowanej osoby.
Sprawa Bryson oraz reakcja na nią Sturgeon, która początkowo zaprzeczała faktom i nie potrafiła odpowiedzieć, czy Bryson jest kobietą czy nie, robi się coraz większym problemem dla szefowej szkockiego rządu i jej partii.
Jak wynika z sondażu YouGov, przywoływanego przez "The Sunday Times", poparcie dla rządzącej od 2007 roku SNP spadło z 50 proc. na początku grudnia do 44 proc. pod koniec stycznia, co jest najniższym poziomem od pięciu lat. Wskaźnik aprobaty netto dla Sturgeon spadł z +7 punktów w październiku do -4 punktów w styczniu, zaś niepodległość Szkocji popiera 47 proc. mieszkańców.
Czytaj więcej:
Londyn interweniuje w sprawie szkockiej ustawy o zmianie płci
Szkocja: Gwałciciel, który zmienił prawnie płeć, nie trafi do kobiecego więzienia
W Szkocji wstrzymano przenosiny transseksualnych więźniów do cel dla kobiet