Piłkarska Liga Konferencji: Historyczny triumf Olympiakosu Pireus

Olympiakos stał się pierwszym greckim klubem, który sięgnął po europejskie trofeum. (Fot. Getty Images)
Piłkarze Olympiakosu Pireus triumfatorami Ligi Konferencji. W finale w Atenach pokonali po dogrywce Fiorentinę 1:0. Bramkę zdobył w 116. minucie Marokańczyk Ayoub El Kaabi. To pierwszy tytuł greckiego klubu w europejskich pucharach.

Olympiakos stał się pierwszym greckim klubem, który sięgnął po europejskie trofeum. Dotychczas najbliżej tego był Panathinaikos Ateny - w 1971 roku przegrał finał Pucharu Europy z Ajaksem Amsterdam.

Natomiast drużyna z Florencji została pokonana drugi raz z rzędu w finale Ligi Konferencji. Rok temu przegrała z West Ham United Łukasza Fabiańskiego 1:2.

W ogóle europejskie finały nie są specjalnością "Violi" - łącznie przegrała pięć z sześciu spotkań w decydującej rundzie. Triumfowała jedynie w 1961 roku w nieistniejącym już Pucharze Zdobywców Pucharów.

Faworytem środowego finału była włoska drużyna, która nie doznała porażki od początku fazy grupowej obecnej edycji Ligi Konferencji.

Olympiakos nigdy wcześniej nie grał w finale żadnego z europejskich pucharów. Dużym atutem tego zespołu, oprócz miejsca rozgrywania meczów (stadion AEK Ateny jest położony bardzo blisko obiektu z Pireusu), był jednak trener Jose Luis Mendilibar. 63-letni Hiszpan wie, jak wygrywać ważne mecze - w 2023 roku poprowadził Sevillę do triumfu w Lidze Europy.

Piłkarze z Pireusu zaczęli obecny sezon właśnie w Lidze Europy, ale po zajęciu trzeciego miejsca w grupie kontynuowali swoją przygodę w fazie pucharowej Ligi Konferencji.

Środowy mecz nie przejdzie do historii jako wybitne spotkanie. O ile w pierwszej połowie było jeszcze dość ciekawie, a obie drużyny stworzyły groźne okazje, o tyle w drugiej na boisku działo się niewiele ciekawego. Szczególnie rozczarowała Fiorentina, mająca przecież doświadczenie z finału sprzed roku.

Z każdą minutą coraz więcej wskazywało na to, że dojdzie do dogrywki. W dogrywce też długo nie było konkretów w ofensywie z obu stron, ale piłkarze Olympiakosu nie zamierzali czekać do serii "jedenastek" i w 116. minucie dopięli swego.

Po dośrodkowaniu z lewej strony Argentyńczyka Santiago Hezze, mającego również polskie obywatelstwo, bramkę uderzeniem głową z bliska zdobył Ayoub El Kaabi. Marokańczyk i koledzy przeżywali później chwilę niepewności, długo sprawdzano przy pomocy VAR ewentualnego spalonego, lecz ostatecznie okazało się, że bramka została zdobyta prawidłowo.

To jedenasty gol El Kaabiego w tej edycji Ligi Konferencji, wszystkie w fazie pucharowej.

Jedną z korzyści wczorajszego triumfu jest bezpośredni awans do fazy ligowej (odpowiednika dotychczasowej fazy grupowej) Ligi Europy. Obu zespołom bardzo zależało na tej nagrodzie - Olympiakos zajął bowiem trzecie miejsce w greckiej ekstraklasie, co oznaczało tylko udział w eliminacjach LK, natomiast Fiorentina w ogóle nie zapewniła sobie miejsca w europejskich pucharach.

To była trzecia edycja Ligi Konferencji UEFA. Pierwszą wygrała w 2022 roku AS Roma, a w ubiegłym sezonie triumfował wspomniany West Ham United. W 2025 roku finał LK odbędzie się we Wrocławiu.