Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ludzie nie rozumieją, że ekstremalne zjawiska pogodowe to wynik zmian klimatu

Ludzie nie rozumieją, że ekstremalne zjawiska pogodowe to wynik zmian klimatu
Huragany, powodzie czy tornada są następstwem zmian klimatycznych, podobnie jak upały lub pożary. (Fot. Getty Images)
Dorosłym ludziom dość łatwo przychodzi zrozumienie i wiara w to, że fale upałów i pożary są wynikiem zmian klimatycznych, ale nie chcą uwierzyć, że ze zmianami tymi wiążą się także inne ekstremalne zjawiska, takie jak huragany, powodzie czy tornada - ustalili amerykańscy naukowcy.
Reklama
Reklama

Badacze z Oregon State University (USA) na łamach "Climatic Change" opisali swoje niedawane badanie, które mierzyło zaufanie społeczne do przypisania zmianom klimatycznym pięciu typów zdarzeń: pożarów, upałów, ulewnych opadów deszczu oraz powodzi, tornad i huraganów.

Respondenci (w sumie 1 071 osób) musieli ocenić swoją pewność w tym temacie w skali od 1 do 5. W ankiecie zapytano ich także, czy osobiście doświadczyli jakichkolwiek negatywnych skutków wymienionych zjawisk pogodowych.

Biorąc pod uwagę całokształt ekstremalnych zjawisk pogodowych, 83 proc. respondentów stwierdziło, że musi istnieć pewien związek między nimi a antropogeniczną, czyli spowodowaną przez człowieka zmianą klimatu. Około 17 proc. uważało, że obie te rzeczy nie mają ze sobą nic wspólnego.

Ponad 47 proc. badanych było "bardzo" lub "niezwykle" pewnych, jeśli chodzi o powiązanie wzmożonych pożarów ze zmianą klimatu, a około 42 proc. ludzi było "bardzo" lub "niezwykle" przekonanych, że ze zmianami tymi wiążą się upały. Jednak do korelacji trzech pozostałych zjawisk ekstremalnych, a szczególnie huraganów i tornad, ludzie podchodzili z dużą nieufnością.

Naukowcy uważają, że wyniki otrzymane wyniki można wytłumaczyć m.in. tym, że upały odczuwa dziś każdy z nas.

Także ogromne pożary, do których dochodzi w ostatnich latach w Kanadzie i Kalifornii, dotykają (w postaci pyłów unoszących się w powietrzu) nawet osoby mieszkające tysiące kilometrów od płonących terenów. Za to huragany, tornada i powodzie w USA dotyczą stosunkowo wąskiego grona osób.

Zrozumienie społecznego postrzegania korelacji między ekstremalnymi warunkami pogodowymi a zmianami klimatu ma kluczowe znaczenie dla maksymalizacji wpływu działań łagodzących. (Fot. Getty Images)

Autorzy badania zauważyli również, że duży wpływ na podejście respondentów miały poziom wykształcenia, wiek, pochodzenie etniczne, zarobki i przynależność polityczna. Ze wszystkich pięciu typów zdarzeń pogodowych Republikanie i Demokraci byli najbardziej od siebie oddaleni, jeśli chodzi o korelację upałów i zmian klimatycznych, a najbardziej zbliżeni w kwestii huraganów.

"Choć istnieje coraz więcej naukowych dowodów przypisujących ekstremalne zdarzenia zmianom klimatycznym, to nadal mało wiemy, co myśli na ten temat społeczeństwo" – mówi prof. Hilary Boudet, współautorka badania z College of Liberal Arts Oregon State University.

"Ta praca pomaga lepiej to zrozumieć, co jest bardzo istotne, ponieważ postrzeganie tej zależności kształtuje indywidualne zachowania i wsparcie polityczne".

Autorzy publikacji twierdzą też, że zrozumienie społecznego postrzegania korelacji między ekstremalnymi warunkami pogodowymi a zmianami klimatu ma kluczowe znaczenie dla maksymalizacji wpływu działań łagodzących.

Czytaj więcej:

Atmosfera ziemska zatrzymuje dwa razy więcej ciepła niż w 1993 r.

Hiszpania: Od 2016 roku morze wdarło się do 45 metrów w głąb wybrzeża Costa del Sol

Komary przenoszące choroby tropikalne rozprzestrzeniają się w całej Europie

Amerykanie spodziewają się ekstremalnych zjawisk pogodowych

    Komentarze
    • Bloop
      18 czerwca, 10:44

      Zapomniałem autor testu dodać zmian przez wiekszasci bogatych i ich wystawany tryb życia

    • Wredny
      18 czerwca, 11:25

      Manipulowanie pogodą

    • Nie rozumieją
      18 czerwca, 15:47

      Nie rozumieją dopóki ich to nie dotknie....ludzka głupota

    • Jaco
      18 czerwca, 15:49

      Osmieszacie sie tylko nikt wam w nic nie wierzy,patoogicznie klamcy

    • Asia
      19 czerwca, 12:29

      zdecydowanie pogoda w UK z ta potwornie zimna i mokra wiosna oraz kiepskim latem to konsekwencja ocieplenia klimatu. jasne.

    • Do wszelkich aktywistow
      20 czerwca, 08:47

      Nie rozumieja bo pamietaja te same ekstrema z mlodosci.
      Nie daja sobie wcisnac ze nowy podatek od pierdenia zmieni temperature w lecie a nie zasili i tak juz wypchane kieszenie urzednikow eko wariactwa.
      Obudzcie sie, klimat sie zmienial zmienia i bedzie sie zmienial nie zaleznie od tego czy mloda aktywistka z niebieskimi wlosam przylepi sie klejem do autostrady lub zniszczy kolejny zabutek.
      To wszystko jest kasa i o to chodzi.
      Starsi ludzie i tak zyja mniej konsumpcyjnie, nie kupuja, wyrzucaja gor poliestrowych szmat. Teraz im rzady chca zabronic jazdy autami ktore posiadaja od 30 lat.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.06.2024
    GBP 5.1027 złEUR 4.3087 złUSD 4.0291 złCHF 4.4903 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama