Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Reportaże ARTE: Ekstradycja Juliana Assange'a

Reportaże ARTE: Ekstradycja Juliana Assange'a
Assange po wylądowaniu na lotnisku w Canberze. (Fot. WILLIAM WEST/AFP via Getty Images)
W styczniu 2021 r. brytyjski wymiar sprawiedliwości odmówił ekstradycji Juliana Assange'a do Stanów Zjednoczonych. Twórcy WikiLeaks groziło tam do 175 lat więzienia za opublikowanie setek tysięcy poufnych dokumentów dotyczących tajnych służb USA.
Reklama
Reklama

Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange wylądował dzisiaj w stolicy Australii, Canberze - przekazała Associated Press. Assange, który wrócił do ojczyzny po zawarciu ugody z władzami USA, został powitany na lotnisku przez wiwatujących członków rodziny i zwolenników.

Ojciec Assange'a John Shipton przyznał mediom zebranym na lotnisku, że czuje ulgę, wiedząc, że "Julian może wrócić do domu, widzieć swoją rodzinę na co dzień i korzystać z życia".

Żona Assange'a poinformowała, że jej mąż będzie teraz potrzebował czasu, by "dojść do siebie".

Przed powrotem do kraju Assange wziął udział w trzygodzinnej rozprawie sądowej, która odbyła się na wyspie Saipan, wchodzącej w skład archipelagu Marianów Północnych - zamorskiego terytorium USA. Podczas rozprawy przyznał się do jednego zarzutu o konspirację w celu uzyskania i ujawnienia tajnych dokumentów państwowych. Jednocześnie zaznaczył, że od początku był przekonany, że jego działania są chronione na mocy pierwszej poprawki do konstytucji USA, która gwarantuje m.in. wolność słowa.

Jak głoszą dokumenty sądowe opublikowane w nocy z poniedziałku na wtorek, Assange zawarł ugodę z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, na mocy której przyznał się do ujawnienia setek tajnych dokumentów rządu USA w zamian za zgodę na odzyskanie wolności i powrót do rodzinnej Australii.

Nie będzie mu grozić nowa kara pozbawienia wolności, bo na jej poczet zaliczono mu pięć lat, jakie spędził w brytyjskim więzieniu - wyjaśniła agencja Reutera.

Jego powrót do Australii kończy 14-letnią sagę sądową, podczas której spędził siedem lat w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, a następnie ponad pięć lat w więzieniu o zaostrzonym rygorze. W trakcie pobytu w Wielkiej Brytanii walczył z wnioskiem o jego ekstradycję do Szwecji, gdzie ciążyły na nim zarzuty o agresję seksualną, i do USA, gdzie postawiono mu 18 zarzutów - opisał Reuters.

Zarzuty, jakie postawił mu amerykański wymiar sprawiedliwości, dotyczą ujawnienia przez WikiLeaks setek tysięcy tajnych wojskowych dokumentów, które ujawniają szczegóły wojen, jakie USA toczyły m.in. w Afganistanie i Iraku. Wyciek dokumentów został uznany za jeden z największych w historii USA.

Więcej podobnych reportaży znajdziesz na stronie https://www.arte.tv/pl/.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.25 / 4

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.07.2024
GBP 5.0974 złEUR 4.2930 złUSD 3.9461 złCHF 4.4425 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama