Menu

Londyńscy naukowcy opracowują narzędzia do identyfikacji ryzyka zachorowania na raka piersi

Londyńscy naukowcy opracowują narzędzia do identyfikacji ryzyka zachorowania na raka piersi
W ciągu najbliższych 20 lat naukowcy będą nadal ulepszać narzędzia do oceny ryzyka powstania raka piersi, wykorzystując sztuczną inteligencję. (Fot. Getty Images)
Naukowcy pracują nad stworzeniem narzędzi, które pomogą zidentyfikować kobiety z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwór piersi - czytamy na portalu Standard.co.uk. Zaplanowane przez londyńskich naukowców na okres 40 lat badanie przekroczyło w miniony poniedziałek półmetek.
Reklama
Reklama

Badanie Breast Cancer Now Generations Study, prowadzone przez Institute of Cancer Research w Londynie, przyczyniło się już do odkrycia setek zmian genetycznych związanych z chorobą.

Od czasu rozpoczęcia badania w 2004 roku, ponad 110 000 uczestniczek z różnych grup wiekowych oddało próbki krwi i wypełniło ponad pół miliona kwestionariuszy.

W ciągu następnych 20 lat naukowcy będą nadal ulepszać narzędzia do oceny ryzyka raka piersi, wykorzystując sztuczną inteligencję do analizy ogromnych ilości danych z badania. Dane zostaną również wykorzystane do zbadania czynników wpływających na przeżycie po zdiagnozowaniu raka piersi.

W ciągu ostatnich dwóch dekad dane z badania zostały wykorzystane w ponad 90 publikacjach. Znaczące odkrycia obejmują identyfikację ponad 300 powszechnych zmian genetycznych związanych z chorobą.

Projekt wykazał również, że kształtowanie się piersi i rozpoczęcie miesiączkowania w młodszym wieku może nieznacznie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi w późniejszym okresie życia.

"Jesteśmy niezmiernie wdzięczni dziesiątkom tysięcy kobiet, które w ciągu ostatnich 20 lat poświęciły swój czas i przekazały dane dotyczące zdrowia w ramach badania Generations Study" - oznajmiła profesor Amy Berrington de Gonzalez, współprowadząca badanie Generations Study w The Institute of Cancer Research w Londynie.

"Tylko dzięki nim byliśmy w stanie dokonać znaczących odkryć, które będą miały kluczowe znaczenie dla zapobiegania przypadkom raka piersi oraz poprawy opieki i leczenia osób, u których rozwinie się ta choroba" - zaznaczyła.

Według Cancer Research UK, co roku u ponad 56 000 kobiet diagnozuje się raka piersi. Choroba ta zabija ponad 11 000 osób rocznie.

Czytaj więcej:

Szczepionka mRNA testowana u pierwszych pacjentów z rakiem jelita grubego i czerniakiem

UK: Opóźnienia w leczeniu raka "to już norma"

Pokolenie X i milenialsi częściej chorują na nowotwory

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 20.09.2024
    GBP 5.0961 złEUR 4.2779 złUSD 3.8317 złCHF 4.5223 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama