Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn magnesem dla talentów w kraju. Skąd więc tak duże bezrobocie?

Londyn magnesem dla talentów w kraju. Skąd więc tak duże bezrobocie?
Londyński biznes zwraca uwagę, że na rynku pracownika brakuje wielu umiejętności. (Fot. Getty Images)
Młodzi londyńczycy wkrótce poznają wyniki swoich egzaminów GCSE i wybiorą przyszłą ścieżkę kariery. Wiele uwagi poświęca temu stołeczna prasa, która zauważa, jak bardzo zmienił się rynek pracy w Londynie - i jak szybko postęp technologiczny zaczął eliminować ludzi, zastępując ich AI.
Reklama
Reklama

Rosnąca rola sztucznej inteligencji i rozwój robotyki doprowadziły do licznych zmian na rynku pracy - umiejętności, które dawniej uchodziły za kluczowe, dziś coraz częściej uważane są za nieaktualne, a nawet niepotrzebne. Jednocześnie wiele firm w całym Londynie boryka się z rekordowymi brakami kadrowymi, które są na tyle duże, że hamują wzrost gospodarczy i produktywność miasta.

"Stołeczny system umiejętności nie działa wystarczająco dobrze dla londyńczyków. Mimo tego, że miasto ma najwyższy poziom kwalifikacji w kraju, bezrobocie jest paradoksalnie o około jeden procent wyższe niż średnia krajowa" - donosi "Evening Standard" na podstawie danych Krajowego Biura Statystycznego (ONS).

Mieszkańcy Londynu uchodzą za najlepiej wykształconych w kraju. Wciąż jednak brakuje specjalistów w wielu sektorach, w tym tych związanych z cyfryzacją i ekologią. (Fot. Getty Images)

Niedawna ankieta grupy BusinessLDN, w której wzięło udział ponad 1 000 liderów biznesu i menedżerów HR w stolicy na początku tego roku wykazała, że trzy czwarte firm (77 proc.) nad Tamizą posiada nieobsadzone stanowiska pracy. Dwie trzecie z kolei ma trudności ze znalezieniem i zatrzymaniem pracowników. 

Co ciekawe, ponad połowa (57 proc.) wskazała "małą liczbę odpowiednich kandydatów o wymaganych umiejętnościach" jako największe wyzwanie w rekrutacji.

Istnieje realne ryzyko, że ta luka w umiejętnościach będzie się pogłębiać w nadchodzących latach, ponieważ rozwój sztucznej inteligencji, cyfryzacja i rosnący nacisk na zrównoważony rozwój zmienią miejski rynek pracy - zarówno dla tych, którzy na niego dopiero wchodzą, jak i dla tych, którzy już się na nim znajdują.

Dziennik "Evening Standard" poinformował o swoim poparciu dla inicjatywy związanej z rozwojem potrzebnych umiejętności - Local Skills Improvement Plan (LSIP). Projekt, któremu patronuje sam burmistrz Londynu Sadiq Khan, to wspólne dzieło wielu kluczowych przedsiębiorstw i instytucji edukacyjnych, a także urzędników z ministerstwa edukacji. 

Celem LSIP jest nie tylko rozwiązanie problemu niedoborów wykwalifikowanej siły roboczej, ale także walka z nierównościami i podniesienie wynagrodzeń mieszkańców Londynu. Projekt określa szereg praktycznych kroków, które biznes i urzędnicy mogą wspólnie podjąć, aby zwiększyć różnorodność umiejętności na rynku. Szczególnie potrzebne są obecnie te związane z ekologią i cyfryzacją.

Więcej na temat LSIP można dowiedzieć się na rządowej stronie: Local skills improvement plans (LSIPs) and local skills improvement fund (LSIF).

"Londyn jest magnesem dla talentów. Tylko poprzez rozwiązanie problemu niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej oraz nierówności, a także poprzez zwiększenie integracji na rynku pracy nasze miasto może w pełni wykorzystać swój prawdziwy potencjał" - ocenił włodarz miasta Sadiq Khan.

Czytaj więcej:

Londyńczycy uznawani za najlepiej wykształconych ludzi w kraju

Łacina czwartym najchętniej wybieranym językiem obcym w szkołach podstawowych w UK

Podwyżki płac najlepiej zarabiających w Londynie "maskują spadek dochodów pozostałych pracowników"

    Komentarze
    • Slawomir
      14 sierpnia 2023, 18:15

      Duże bezrobocie i brak chęci do pracy w Londynie i ogólnie w UK wynika z braku innowacyjności i zachęty instytucji rządowych - zero programów wsparcia finansowego działającego na wyobraźnię zwłaszcza młodych ludzi, prosto mówiąc rząd w tym kraju nieistnieje w sektorze publicznym - zatrzymał się 20 lat temu!

    • Upadek badziewia UK
      14 sierpnia 2023, 18:27

      Od razu sugerowanie że UK jest krajem talentów i możliwości śmieszne bajeczki dla niepełnosprawnych umysłowo,proszę posłuchać co mówią o UK studenci medycyny tzw junior doctors 90 procent wyjeżdża z tego kraju po prostu ucieka bo tutaj nawet wyjechać jest już problem.

    • Benekiciaż
      14 sierpnia 2023, 18:41

      No jak sama nazwa mówi magnes dla talentów! To ja jestem takim talentem bo wypić 10 browarów w dwie godziny i nadal stać na nogach to jest wyczyn niczym wpis do księgo Guinnessa. Albo litre wodki na raz po czym sobie beknąć i powiedzieć że się przyjęło to jest wyczyn i kto mi tu podskoczy z takimi osiągami a Ci uczeni z oxford to gęby otwierają i mówią że to fizycznie nie możliwe! Aliwe de herczi pozdrawia góral z nad morza.

    • Ala
      14 sierpnia 2023, 20:19

      Tak , tak brak umiejętności tyrania za trzech w zamian za głodową pensje . Niech sobie kierownictwo samo tyra.

    • Hmm
      14 sierpnia 2023, 22:45

      Dlaczego jest takie duze bezrobocie? A moze to z uwagi na bardzo wysokie koszty utrzymania i pensje nieadekwatne do cen. Absurdalnie wysokie ceny nieruchomosci, takie, ze wiekszosc moze pomarzyc o tym, ze kiedykolwiek w ogole bedzie posiadalo wlasne 4 katy i mowimy tu o kredycie hipotecznym. Nie kazdemu usmiecha sie placic 1000-1300 funtow miesiecznie za wynajety pokoj w domu z innymi ludzmi, bo to nie jest normalne zycie. Nie wiem komu oplaca sie mieszkac w Londynie, naprawde

    • Pawel
      15 sierpnia 2023, 04:52

      Jakie umiejetnisci? Jaki magnez jak nie stac mlodych na te klitki o cenach z odbytu glebi? Ni jak nie majacych sie do ich prawdziwej wartosci mentalnosc 19 wieczna infrastrutura coraz gorsza, wystarczy wyjechac po za 2 pierwsze strefy choc I tam czesto badziew uwazany za nie wiadomo co, robic nie bedzie komu niedlugo sie ockna a moze nie , gdzie ma ten plebs mieszkac jak na czworaki nie stac go juz, chyba ze do roboty sie sami tzw udajacych menadzerow wezma ,watpie

    • Leszek
      15 sierpnia 2023, 05:36

      Londyn magnez talentów śmiechu warte nikt takich bzdur nie pisze nawet sami Anglicy oprócz Londynka
      Londyn to teraz magnez patologii biedy i beznadziejności

    • Janusz z PGR
      15 sierpnia 2023, 12:07

      I znowu patole z.materaca I Czytelnik Anonimowy z nowym Nickiem wypowiadaja sie jak swinie o gwiazadach (. ❛ ᴗ ❛.).
      Tematem jest praca dla ludzi o wysokich kfalifikacjach a nie wasze nmagazyny I sortownie smieci ... ChodI o stanowiska gdzie na start ludzie zaczynaja zarabiac 8 tys funtow... Londyn to nie wasze nory w 6 strefie u ciapka ale banki firmy technologiczne ..
      Londyn jest w czolowce miast najwarzniejszych dla swiata tylko wy jestescie planktonem zyjacym w smietniku

    • Ucieczka z piekła 320dni
      15 sierpnia 2023, 19:14

      Ten program szkoleniowy to dobry pomysł. Już dawno powinna ruszyć lawina dotacji finansująca przekwalifikowanie się.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 09.05.2024
    GBP 4.9986 złEUR 4.2993 złUSD 4.0076 złCHF 4.4061 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama