French Open: Zaskakująca porażka Sabalenki. Zverev w półfinale

17-letnia Rosjanka Mirra Andriejewa pokonała "drugą rakietę" świata Arynę Sabalenkę. (Fot. BERTRAND GUAY/AFP via Getty Images)
Mirra Andriejewa awansowała do półfinału French Open w Paryżu. 17-letnia rosyjska tenisistka pokonała rozstawioną z numerem drugim Białorusinkę Arynę Sabalenkę 6:7 (5-7), 6:4, 6:4. Spotkanie trwało dwie godziny i 29 minut. Tymczasem niemiecki tenisista Alexander Zverev jako ostatni awansował do półfinału mężczyzn wielkoszlemowego French Open.

Porażka Sabalenki jest niespodzianką, a niewątpliwie wpływ na nią miały jej problemy zdrowotne. Już w pierwszym secie, gdy przegrywała 1:3, skorzystała z przerwy medycznej, w trakcie której dostała lekarstwo. Z pomocy korzystała również później i wiele razy jej mowa ciała zdradzała, że nie czuje się dobrze.

Białorusinka zdołała odrobić stratę i wygrała pierwszego seta po tie-breaku, ale w kolejnych, po zaciętej walce, górą była Andriejewa.

"Fizycznie miałam straszny dołek, bardzo źle się czułam. To wszystko dlatego, że przez kilka ostatnich dni byłam chora, miałam coś w rodzaju rozstroju żołądka. To było wyzwanie, żeby zagrać" - cytują organizatorzy turnieju słowa Białorusinki, która ze względu na złe samopoczucie nie przyszła na pomeczową konferencję prasową.

17-latka "pomściła" swoją trzy lata starszą siostrę Erikę, która w pierwszej rundzie przegrała z Sabalenką 1:6, 2:6.

Jest najmłodszą wielkoszlemową półfinalistką od 1997 roku, kiedy w wieku 16 lat w najlepszej czwórce US Open znalazła się Szwajcarka Martina Hingis.

Jej półfinałową rywalką dzisiaj będzie Jasmine Paolini (nr 12.). Mająca polskie korzenie Włoszka wygrała z reprezentującą Kazachstan Jeleną Rybakiną (nr 4.) 6:2, 4:6, 6:4. Andriejewa grała z Paolini miesiąc temu w Madrycie i wygrała 7:6 (7-2), 6:4.

W drugiej parze walcząca o trzeci tytuł z rzędu Iga Świątek (nr 1.) zmierzy się z Amerykanką Coco Gauff (nr 3.).

W męskiej odsłonie wielkoszlemowego French Open do półfinału awansował Alexander Zverev. Wczoraj rozstawiony z numerem czwartym niemiecki tenisista wygrał z Australijczykiem Alexem de Minaurem (nr 11.) 6:4, 7:6 (7-5), 6:4.

27-letni Zverev, aktualny mistrz olimpijski, awansował do półfinału French Open czwarty rok z rzędu. Nigdy jednak nie wystąpił w finale. Jego kolejnym rywalem będzie jutro Casper Ruud (nr 7.).

Norweg, finalista dwóch poprzednich edycji, do półfinału awansował bez wychodzenia na kort. Z powodu kontuzji kolana już we wtorek z turnieju wycofał się broniący tytułu Serb Novak Djokovic.

W drugiej parze Włoch Jannik Sinner (nr 2.) zagra z Hiszpanem Carlosem Alcarazem (nr 3.).

Bez względu na dalsze wyniki Sinner w poniedziałek zostanie 29. w historii liderem światowego rankingu, ale pierwszym z Włoch. 22-letni Tyrolczyk wygrał pierwszą w tym sezonie wielkoszlemową imprezę - Australian Open.