Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy posłowie: "MSW nie ma wiarygodnego planu deportacji migrantów do Rwandy"

Brytyjscy posłowie: "MSW nie ma wiarygodnego planu deportacji migrantów do Rwandy"
Około 50 tys. migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli kanał La Manche przebywa w UK w stanie prawnego zawieszenia. Na zdj. barka Bibby Stockholm przystosowana do zakwaterowania azylantów. (Fot. BEN STANSALL/AFP via Getty Images)
Brytyjskie MSW nie ma wiarygodnego planu, jak zamierza realizować program deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy ani nie potrafi pokazać, na co konkretnie przeznaczone zostały dotychczas wydane pieniądze - napisali w opublikowanym wczoraj raporcie posłowie z komisji wydatków publicznych.
Reklama
Reklama

Według Krajowego Biura Audytorskiego (NAO), na program deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy brytyjski rząd wydał do tej pory 310 mln funtów, z czego 290 mln trafiło do tego kraju, ale nie wysłano tam jeszcze ani jednej osoby.

Premier Rishi Sunak przyznał w zeszłym tygodniu, że deportacje nie zaczną się przed wyznaczonymi na 4 lipca wyborami do Izby Gmin, a opozycyjna Partia Pracy, która wyraźnie prowadzi w sondażach, zapowiada, że nie będzie kontynuować programu.

W bardzo krytycznym raporcie komisja oceniła, że MSW "stale nie potrafiło być transparentne wobec parlamentu w kwestii liczby relokowanych osób i potencjalnych kosztów programu".

"Obawiamy się, że ministerstwo spraw wewnętrznych nie ma wiarygodnego planu wdrożenia partnerstwa z Rwandą. Obecnie jest ponad 50 tys. osób, które uważa się za przebywające w Wielkiej Brytanii nielegalnie i które minister spraw wewnętrznych będzie miał obowiązek usunąć. Podczas naszej sesji (dowodowej) ministerstwo spraw wewnętrznych nie chciało powiedzieć, ile osób planuje przenieść do Rwandy i jak to zrobi. Jesteśmy zaniepokojeni niezdolnością ministerstwa spraw wewnętrznych do wyjaśnienia praktycznych szczegółów" - napisali posłowie z komisji.

W raporcie stwierdzono, że resort "wydaje znaczne sumy pieniędzy na politykę azylową i imigracyjną", ale "pomimo przeznaczenia znacznych sum pieniędzy na partnerstwo z Rwandą i na duże miejsca zakwaterowania, niewiele efektów jest do pokazania za wydane do tej pory pieniądze".

Około 50 tys. migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli kanał La Manche i przebywają w Wielkiej Brytanii w stanie prawnego zawieszenia, żyje w mieszkaniach oraz pokojach hotelowych finansowanych przez MSW oraz w dużych obiektach noclegowych, w tym w dwóch dostosowanych do tego dawnych bazach lotniczych.

Komisja przyjęła wyjaśnienia MSW dotyczące planu przeniesienia osób ubiegających się o azyl z hoteli do innych miejsc noclegowych, ale stwierdziła, że te nowe obiekty kosztują znacznie więcej, niż oczekiwano, a niezgodność szacunków z rzeczywistością grozi marnowaniem pieniędzy podatników.

Ministerstwo szacowało, że dostosowanie bazy RAF Wethersfield w Essex będzie kosztować 5 mln funtów, ale do tej pory wydało już 49 mln funtów, a baza RAF Scampton w Lincolnshire kosztowała do tej pory 27 mln funtów. Komisja ostrzegła, że całkowity koszt kwaterowania imigrantów w alternatywnych lokalizacjach może być o 46 mln funtów wyższy niż utrzymywanie ich w hotelach.

Odpowiadając na raport, minister spraw wewnętrznych James Cleverly oświadczył: "Ludzie przestaną przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii nielegalnie tylko wtedy, gdy będą wiedzieć, że nie będą mogli zostać. Koszt zakwaterowania osób ubiegających się o azyl osiągnie 11 miliardów funtów rocznie do 2026 roku, dlatego nasz program rwandyjski jest tak ważny".

Zawarta w kwietniu 2022 roku umowa z Rwandą o przymusowych deportacjach imigrantów ma być w zamierzeniu brytyjskiego rządu jednym ze sposobów zniechęcania kolejnych osób do podejmowania prób nielegalnego przedostania się do Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z umową do Rwandy mogliby być wysyłani wszyscy nielegalni imigranci, niezależnie od obywatelstwa. Tam rozpatrywano by ich wnioski o azyl i jeśli mieliby podstawy, otrzymywaliby go - ale w Rwandzie, a nie w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej:

Brytyjskie MSW "zgubiło" 3,5 tys. azylantów. Mieli być wysłani do Rwandy

W UK zaczęły się zatrzymania osób, które mają być deportowane do Rwandy

Londyn: Aresztowano 45 osób blokujących przeniesienie azylantów na barkę

Irlandia: Napływ nielegalnych imigrantów zagraża otwartej granicy z Irlandią Płn.

UK: Rozszerzono kategorię migrantów, którzy mogą być deportowani do Rwandy

Premier Sunak: Deportacje do Rwandy nie ruszą przed wyborami

Ponad 10 tys. nielegalnych imigrantów przedostało się w tym roku przez kanał La Manche

    Komentarze
    • Matt Londonist
      30 maja, 12:30

      To już się zaczęło. Chcą pokazać wyborcom "mimo wszystko - głosujcie na konserwatystów". I tak i tak -zachodnia Europa zapłaci za kolonie. Kiedyś rozbierali kolonie a teraz kolonie ich rozbiorą. Żadna Rwanda nie pomoże.

    • Przemko
      31 maja, 12:10

      ZDEFRAUDOWANE 310 milionów z naszych podatków! kto za to pójdzie do pierdla???

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.06.2024
    GBP 5.1423 złEUR 4.3468 złUSD 4.0549 złCHF 4.5614 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama