Menu

Sześć prostych rytuałów może wzmocnić związek...

Sześć prostych rytuałów może wzmocnić związek...
Jak pielęgnować związek, by był trwały i satysfakcjonujący? Para naukowców znalazła chyba odpowiedź... (Fot. Getty Images)
Choć zwykło się mawiać, że dbanie o relację jest niezwykle pracochłonne albo że wymaga uważności na potrzeby partnera, nie było łatwo określić, co to znaczy w praktyce. Dlatego para naukowców, dr Julie i dr John Gottman, pokusiła się o przeprowadzenie badań mających ogólnikowe stwierdzenia uczynić bardziej użytecznymi. Co odkryli?
Advertisement

Dr Julie i dr John Gottman od lat prowadzą badania poświęcone związkom. Zarówno w swojej wieloletniej praktyce badawczej, jak i praktyce, którą prowadzą w trakcie warsztatów z parami w The Gottman Institute, mają okazję obserwować, co składa się na solidny fundament relacji, a co skutecznie go podkopuje. Z tych obserwacji udało im się ukuć teorię, według której poświęcając zaledwie sześć godzin tygodniowo i pamiętając o sześciu prostych rytuałach można znacznie poprawić i wzmocnić swój związek.

"Zastanawialiśmy się, co odróżnia te pary, których małżeństwa i relacje ulegają poprawie, od tych, których małżeństwa się nie poprawiły. Ku naszemu zdziwieniu odkryliśmy, że te pary poświęcają na swoje relacje dodatkowe sześć godzin tygodniowo" – napisał na stronie internetowej The Gottam Insitute psycholog dr John Gottman. Szczęśliwsze pary czas ten przeznaczają na nieprzypadkowe rytuały, które wzmacniają więź istniejącą między ludźmi.

Jedną z codziennych praktyk obecnych w takich związkach jest "pożegnanie", na które poświęcimy nie więcej niż dwie minuty dziennie. Chodzi o to, aby każdego dnia przed wyjściem do pracy zapytać partnera o jedną rzecz, którą planuje tego dnia. Czy jest to lunch z przyjacielem, spotkanie w szkole, rozmowa z szefem, pierwsze ekscytujące zajęcia z jogi czy warsztaty ceramiki - to nie ma znaczenia. Ta czynność zajmie nam dosłownie jedną, dwie minuty. A jeśli nasz plan dnia nieco się różni, wystarczy pozostawienie miłej notatki na stole, zaparzenie kawy czy wysłanie wiadomości do ukochanej osoby.

Kolejny rytuał jest równie banalny, i jest nim "spotkanie". "Kiedy pod koniec dnia wrócimy do domu, przytulmy i pocałujmy naszego partnera. Warto również poświęcić choć 20 minut na rozmowę z nim. To pozwoli uwolnić stres, zbuduje intymność i udowodni, że interesuje nas to, co dzieje się w życiu drugiej osoby" - zachęca na stronie Instytutu badacz.

Uznanie i podziw to następne podwaliny solidnego związku. Nie chodzi tu o nieustanne komplementowanie drugiej osoby, a autentyczne docenienie starań. Nawet jeśli odnosi się to do pozmywania naczyń i ugotowania obiadu. "Ważne jest, aby znaleźć sposoby na przekazywanie uczuć i wdzięczności swojemu partnerowi. Zachęcam pary, z którymi pracuję, do wyrażenia swojej wdzięczności i łączenie jej z cechą, którą podziwiają u partnera. To nie tylko sprawia, że twój partner czuje się doceniony, ale także stymuluje twój umysł do dostrzegania jego pozytywnych cech. Oto przykład: Dziękuję za pomoc w zmywaniu naczyń i umożliwienie mi dokończenia projektu do pracy. Jesteś taką troskliwą kobietą, Dziękuję za kolację, jesteś doskonałym kucharzem" – podpowiada psycholog.

Pamiętajmy o bliskości. Przytulenie partnera, pocałunek na dobranoc, trzymanie się za ręce w kinie – te drobne gesty nie zrujnują naszego harmonogramu, a jak przyznają badacze są ważnym krokiem na drodze do lepszej relacji. "Podkreślanie fizycznej bliskości jest niezbędne do wzmocnienia więzi" – dodają naukowcy, sugerując, że takie rytuały działają również zbawiennie na nasze samopoczucie, pozwalając zredukować stres.

Raz w tygodniu warto również wygospodarować dwie godziny na randkę – to może być wspólny spacer, romantyczny wieczór z lampką wina, wyjście na kolację, albo poranny piknik – to czas, w którym warto ze sobą rozmawiać, omawiać plany na przyszłość lub to, co wydarzyło się w minionym tygodniu. "Ten ważny czas dla nas to relaksujący i romantyczny sposób na pozostawanie ze sobą w kontakcie. Podczas randki zadawaj pytania otwarte i skup się na partnerze" - zachęcają eksperci.

Ostatnim i niezwykle ważnym rytuałem jest rozmowa o samym związku. O tym, co budzi nasze obawy, jak załagodzić spory. To czas na uważne wysłuchanie, zrozumienie bez osądzania i wyciągnięcie wniosków, co można zmienić, poprawić i zrobić inaczej następnym razem.

Badacze przyznają, że wszystkie te metody wykorzystują nie tylko w pracy z parami, ale również w swojej relacji, która trwa nieprzerwanie od 1987 roku. Zaznaczają również, że nie są parą, która na pierwszy rzut oka wydaje się być tym magicznym połączeniem "bratnich dusz", w które zresztą nie do końca wierzą, a raczej potwierdzeniem teorii, że przeciwieństwa się przyciągają.

"John i ja pochodziliśmy z bardzo różnych miejsc. On jest naukowcem, ja klinicystą. On uwielbia siedzieć na krześle i czytać, ja uwielbiam wspinać się po górach. On dorastał na Brooklynie, śpiąc na korytarzu jednopokojowego mieszkania, ja w Oregonie w domu z wyższej klasy średniej. Nasza relacja opierała się na różnych podejściach i środowiskach. Walczyliśmy ze sobą jak pies z kotem, ale wypracowaliśmy wiele rzeczy. Nauczyliśmy się rozmawiać o naszych różnicach i je akceptować. Humor utrzymywał nas przy życiu" – przyznała w rozmowie z "The New York Times" dr Julie Gottman.

"Ona jest nieustraszona, ja się boję. Mogę ci podać 10 sposobów na śmierć w trakcie pikniku. Nauczyłem się dużo pokory i głębokiego szacunku do niej. Kiedy zaczęliśmy razem pracować, byłem naprawdę arogancki i wymagający. Kiedyś kłóciliśmy się o to, kto miał rację; dziś już nie. Musiałem wyjść ze swojej strefy komfortu. Nauczyłem się milczeć, słuchać i traktować ją poważnie, zanim przekażę swój własny punkt widzenia" – przyznaje dr John Gottman.

"Małżeństwo ciągle się zmienia, wciąż czegoś się uczysz. Co roku wyjeżdżamy w podróż poślubną na 10 dni. Zadajemy sobie nawzajem trzy pytania: Co w tym roku było nie tak? Co było dobrego w tym roku? A jak chcesz, żeby wyglądał przyszły rok? To jeden z naszych rytuałów" - konkluduje.

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 17.09.2021
GBP 5.3633 złEUR 4.5789 złUSD 3.8882 złCHF 4.1929 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement