Menu

Fear of being ordered back to office affecting UK staff wellbeing, poll finds

Fear of being ordered back to office affecting UK staff wellbeing, poll finds
Praca zdalna i hybrydowa wciąż ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. (Fot. Getty Images)
A fear of being ordered back to the office is having an impact on workers’ wellbeing, according to a poll, after a string of companies issued return-to-office mandates.
News available in Polish

Ponad jedna trzecia (38%) ankietowanych pracowników stwierdziła, że niedawne doniesienia o zaostrzaniu przez firmy stanowiska w sprawie obecności w biurze negatywnie wpłynęły na ich samopoczucie, co uwypukla konflikty między pracodawcami a ich pracownikami.

Ponad czterech na pięciu (84%) pracowników, którzy pracują w trybie hybrydowym – dzieląc swój czas między biurem a domem – stwierdziło, że taki system ma pozytywny wpływ na ich ogólne samopoczucie, w tym na stan psychiczny, fizyczny, społeczny i finansowy.

W badaniu przeprowadzonym przez firmę rekrutacyjną Hays, przeprowadzonym pod koniec kwietnia i na początku maja, więcej kobiet (87%) niż mężczyzn (80%) stwierdziło, że praca hybrydowa poprawia ich samopoczucie.

Głównym zmartwieniem związanym z częstszymi pobytami w biurze były koszty, czyli dodatkowe wydatki na dojazdy - takie obawy zgłosiło prawie sześć na dziesięć ankietowanych (59%).

Fear of being ordered back to office affecting UK staff wellbeing, poll finds

(image or embed)

— The Guardian (@theguardian.com) 15 July 2025 at 06:08

Według danych Urzędu Statystyk Narodowych, praca hybrydowa stała się standardem dla ponad jednej czwartej (28%) pracujących dorosłych w Wielkiej Brytanii w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku.

Jednakże szereg firm, zwłaszcza tych z sektora finansowego, trafiło w ostatnich miesiącach na pierwsze strony gazet po zaostrzeniu wymogów dotyczących obecności w biurze.

W maju HSBC poinformował pracowników swoich brytyjskich banków, że może obniżyć im premie, jeśli nie będą spędzać co najmniej 60% czasu przy biurkach. Barclays i Santander również zaostrzyły zasady dotyczące pracy zdalnej.

Największy na świecie notowany fundusz hedgingowy, Man Group, nakazał swoim analitykom z siedzibą w Londynie tymczasowy powrót do biura pięć dni w tygodniu na początku czerwca, starając się odzyskać siły po okresie słabych wyników.

Więcej kobiet (42%) niż mężczyzn (32%) stwierdziło, że doniesienia prasowe o obowiązku powrotu do biura negatywnie wpłynęło na ich samopoczucie. Ponadto taka ewentualność budzi większe zaniepokojenie wśród młodszych pracowników w wieku 20–29 lat niż u osób w wieku 50 lat i starszych.

Czytaj więcej:

Szefowa Nationwide: Kobiety pracujące z domu mogą tracić szanse na rozwój

Odwrót od pracy hybrydowej? Brytyjscy szefowie coraz częściej chcą widzieć pracowników w biurze

Sadiq Khan: Praca zdalna grozi "opustoszeniem" Londynu

Praca zdalna po pandemii Covid nie przyczyniła się do zrównoważenia brytyjskiej gospodarki

Londyn europejską stolicą pracy z domu. Brytyjczycy coraz mniej wydajni

    Rates by NBP, date 15.07.2025
    GBP 4.8942 złEUR 4.2538 złUSD 3.6396 złCHF 4.5732 zł

    Sport