Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Fotografie z kolekcji Eltona Johna trafiły na wystawę w londyńskim muzeum

Fotografie z kolekcji Eltona Johna trafiły na wystawę w londyńskim muzeum
Elton John z mężem Davidem Furnishem na wystawie "Fragile Beauty" w V&A. (Fot. Dave Benett/Getty Images for Victoria & Albert Museum)
Około 300 zdjęć autorstwa 140 fotografów można podziwiać do 5 stycznia 2025 roku w ramach wystawy 'Fragile Beauty', prezentowanej w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Zbiór pochodzi z prywatnej kolekcji Eltona Johna i jego męża Davida Furnisha.
Advertisement
Advertisement

Poprzez tę wystawę dzielą się oni ze zwiedzającymi swoją wielką miłością do fotografii. Kreślą w niej portret tytułowego kruchego piękna w oparciu o portrety słynnych osób, jak również dramatyczne wydarzenia ze współczesnej historii.

"Kolekcjonuję zdjęcia, ponieważ sam nie lubię być fotografowany. Uważam to za coś naprawdę bolesnego" – wyznał Elton John w rozmowie z BBC. Fotografia okazała się jednak spoiwem wielu ważnych chwil w jego życiu. Jak mówi, jej artystyczną wartość odkrył, dopiero gdy wytrzeźwiał.

Choć sam był obiektem zainteresowania fotografów, do sztuki łapania chwil w kadrze nigdy nie podchodził z dużym zainteresowaniem. Dopiero podczas pobytu we Francji niespodziewanie dostrzegł piękno zdjęć.

Obserwując, jak jego przyjaciel z zachwytem wybiera kolejne odbitki, dostrzegł niezwykłą wartość zdjęć, które z czasem zaczął zachłannie kolekcjonować. I to właśnie ta pasja połączyła piosenkarza i jego męża podczas ich pierwszego spotkania.

Tą pasją i niezwykle bogatą kolekcją dzielą się po raz kolejny, bowiem prezentowana obecnie ekspozycja zdjęć jest kontynuacją wystawy "The Radical Eye", zorganizowanej w 2016 roku w muzeum Tate Modern.

Tym razem John i Furnish sięgnęli do swoich zbiorów, które datowane są od lat 50. aż do współczesności. W trakcie zwiedzania wystawy można podziwiać portrety trębacza Cheta Bakera, Marilyn Monroe, Franka Sinatry, Milesa Davisa czy The Beatles.

W Muzeum Wiktorii i Alberta zaprezentowano też kadry dokumentujące rosyjską inwazję na Ukrainę, szturm na Kapitol czy zdjęcia będące zapisem ataku terrorystycznego na World Trade Centre.

"Po raz pierwszy w życiu pokazałem zdjęcia z 11 września, które mamy w swoich zbiorach. Za każdym razem, gdy je wyciągam, zastanawiam się, czy należy je pokazywać, czy nie są zbyt dosadne" – przyznał. Spośród 2 tys. zdjęć ilustrujących tamto wydarzenie, John zdecydował się pokazać cztery, z czego jedno przemawia do niego szczególnie.

"Obraz mężczyzny spadającego z World Trade Center to jeden z najpiękniejszych obrazów, jakie kiedykolwiek widziałem, a jednocześnie jeden z najbardziej tragicznych. Ale czasem właśnie nawet w tych najbardziej tragicznych momentach także można odnaleźć ulotne piękno. Dlatego tę wystawę zatytułowaliśmy Fragile Beauty" – wyjaśnił.

Zarówno dla piosenkarza, jak i jego męża, Davida Furnisha, fotografia to nie tylko forma sztuki. Swoją kolekcją prowadzą bardzo szczegółowy rejestr historycznych wydarzeń. "Żyjemy w czasach, w których wydaje się, że ludzie chcą pisać historię na nowo i zaprzeczać prawdzie. Ale, kiedy coś zostaje uchwycone na zdjęciu, jest nieodwołalne" – dodał Furnish.

Choć Elton John wyraził niechęć dla bycia bohaterem pierwszego fotograficznego planu, na wystawie znalazły się dwa jego zdjęcia, z których jedno szczególnie przyciąga uwagę. To portret piosenkarza, który w 1991 roku wykonał David LaChapelle.

Elton John siedzi przy kuchennym stole, w dłoni trzyma filiżankę kawę, na stole widać zeszyt z nutami i talerz z tostem. Uwagę zwraca twarz muzyka, który postanowił zakryć oczy atrapą dwóch sadzonych jajek.

"To była spontaniczna chwila. David robił zdjęcie Eltonowi, gdy ten chwycił plastikową atrapę sadzonych jajek, które miały służyć za rekwizyt na stole i umieścił je za okularami. David doskonale uchwycił tę chwilę, która tak wiele mówi o osobowości i poczuciu humoru Eltona. I chyba za to właśnie kocham fotografię - potrafi uchwycić chwilę i zachować coś, co nie jest oczywiste na pierwszy rzut oka" – wyjaśnił Furnish.

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 17.06.2024
GBP 5.1616 złEUR 4.3608 złUSD 4.0728 złCHF 4.5670 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement