Menu

Dochodzenie ws. Covid-19: Program Eat Out to Help Out "zdezorientował opinię publiczną"

Dochodzenie ws. Covid-19: Program Eat Out to Help Out "zdezorientował opinię publiczną"
Inicjatywa Eat Out to Help Out oferowała mieszkańcom UK zniżki na jedzenie poza domem. (Fot. Getty Images)
Z brytyjskiego dochodzenia w sprawie Covid-19 wynika, że wprowadzony przez Rishiego Sunaka podczas pandemii program Eat Out to Help Out 'zdezorientował opinię publiczną w kwestii tego, jakie zachowania są bezpieczne'.

Reklama
Reklama

W oświadczeniu Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycznego (BMA) stwierdzono, że rząd Wielkiej Brytanii nie wdrażał "jasnych i spójnych komunikatów dotyczących zdrowia publicznego" przez cały okres pandemii.

"Inicjatywa Eat Out to Help Out zachęcała do zwiększania kontaktów społecznych i stwarzała mylne wrażenie, iż jest to bezpieczne" - wskazano. Dodano, że program wdrożono, gdy w kraju nie było jeszcze szczepionek na koronawirusa.

Wnioski z raportu sugerują, iż działania brytyjskiego rządu podważyły zaufanie społeczeństwa. (Fot. Getty Images)

"Tylko w 2020 roku brytyjski rząd zachęcał do pracy z domu, następnie tego wymagał, później ponownie zachęcał, później zdecydowanie odradzał, aby następnie ponownie zachęcać - i ostatecznie - znów wymagać" - zwrócono uwagę.

"Ten schemat utrzymywał się przez cały rok 2021 i 2022. Brak jasności i spójności podważał zagrożenie i negatywnie wpływał na zaufanie społeczeństwa do podstawowych komunikatów dotyczących zdrowia publicznego" - przekazał organ BMA.

W dochodzeniu zwrócono także uwagę na fakt, iż wielu polityków oraz osób z otoczenia rządu stało się bohaterami głośnych skandali związanych z ignorowaniem pandemicznych zasad. Miało to dodatkowo "wpłynąć na nieskuteczność apelów ze strony organów zdrowia publicznego".

W dochodzeniu wykazano również, że rząd - reagując na pandemię - ignorował zalecenia służby zdrowia i nauki, a także nie wyciągał wniosków z rozwoju sytuacji w kraju. Przypomniano, że Wielka Brytania była jednym z ostatnich krajów, które wdrożyły lockdown czy wymóg noszenia maseczek. 

"Wszystkie te niepowodzenia narażały pracowników służby zdrowia, wywierały dodatkową presję na i tak już przeciążone systemy opieki zdrowotnej oraz wywoływały niepokój moralny wśród lekarzy, którzy nie mogli zaoferować wystarczającej opieki pacjentom bez koronawirusa" - konkludują eksperci.
 

Czytaj więcej:

Anglia: Będzie więcej testów na Covid przed okresem zimowym

W UK przetestowano szybko działającą, doustną szczepionkę przeciw SARS-Cov2

Znów rośnie liczba hospitalizacji z powodu koronawirusa. Apel lekarzy o szczepienie się

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.12.2024
    GBP 5.1871 złEUR 4.2923 złUSD 4.0827 złCHF 4.6077 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama