Menu

"Dramatyczny" początek roku w handlu w UK. Zlikwidowano już 15 tys. miejsc pracy

"Dramatyczny" początek roku w handlu w UK. Zlikwidowano już 15 tys. miejsc pracy
Największe sieci handlowe likwidują miejsca pracy w sklepach przy głównych ulicach bryyjskich miast. (Fot. Getty Images)
Od stycznia 2023 r. zlikwidowano już niemal 15 tys. miejsc pracy w brytyjskim handlu detalicznym, co świadczy o 'dramatycznej sytuacji' branży handlowej - donosi dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez ośrodek Centre for Retail Research (CRR), do tej pory firmy ogłosiły likwidację 14 874 miejsc pracy w handlu detalicznym.

W ostatnich tygodniach upadły takie sieci handlowe jak Paperchase, sieć odzieżowa M&Co oraz Tile Giant, a sklepy Wilko, New Look oraz supermarkety Tesco i Asda ogłosiły redukcję zatrudnienia.

Według raportu, największe sieci handlowe, które mają 10 lub więcej sklepów, należą do grona podmiotów, które redukują miejsca pracy w sklepach przy głównych ulicach miast Wielkiej Brytanii, jak również w największych centrach handlowych.

Większość zwolnień - w sumie 11 689 - dotyczy dużych detalistów, w tym sieci Tesco i Asda, które wdrażają programy redukcji kosztów i restrukturyzacji.

Tymczasem kolejne 3 185 miejsc pracy zlikwidowało kilka dużych sieci handlowych, które upadły i przechodzą właśnie postępowanie upadłościowe. Na przykład pogrążony w kryzysie detalista specjalizujący się w sprzedaży artykułów papierniczych, Paperchase, ogłosił upadłość w styczniu, po okresie wzrostu kosztów i rozczarowującego poziomu sprzedaży.

Marka wraz z prawami do jej wizerunku została zakupiona przez Tesco, jednak transakcja nie obejmowała przejęcia 106 sklepów Paperchase w Wielkiej Brytanii i Irlandii, co spowodowało natychmiastową likwidację 250 miejsc pracy, a dla pozostałych 500 pracowników oznacza niepewną przyszłość.

Według prof. Joshuy Bamfielda, dyrektora CRR, w ostatnich latach upadło już wielu zmagających się z problemami detalistów. Redukcje etatów w handlu detalicznym narastały od kilku lat, nawet przed przedłużającymi się okresami zamykania sklepów po wielokrotnych lockdownach covidowych.

W drugim kwartale 2022 roku w handlu detalicznym zatrudnionych było nieco poniżej 3 milionów osób - wynika z badania przeprowadzonego przez organizację branżową British Retail Consortium, co stanowiło 63 000 osób mniej niż rok wcześniej.

Rewaloryzacja wskaźników biznesowych, które są jednymi z największych kosztów operacyjnych dla handlowców detalicznych, nastąpi z dniem 1 kwietnia i wygląda na to, że prawdopodobnie obniży wartości stawek bazowych stosowanych do celów kalkulacji opłat.

Redukcja poziomu wskaźników biznesowych oznacza, że wysokość kalkulowanych kosztów zostanie obniżona do 75% w roku podatkowym od kwietnia 2023 r. do końca marca 2024 r., do pułapu 110 000 funtów na przedsiębiorstwo - zgodnie z zapowiedzią ministra finansów, Jeremy'ego Hunta, przedstawioną w jesiennym oświadczeniu.

Ministerstwo finansów poinformowało, że branża detaliczna "może w wyniku tego odczuć obniżkę płaconych rachunków o 20%". Jednak firma doradcza Altus Group ostrzega, że większość właścicieli sieci handlowych posiadających wiele oddziałów skorzysta z rabatu tylko na kilka z nich z powodu wprowadzonego limitu.

Czytaj więcej:

Jak zmieniły się ulice handlowe miast w UK na skutek lockdownów?

Rewolucja w sklepach Tesco w UK. Planowane zmiany wpłyną na ok. 2 tys. miejsc pracy

Raport: Zarobki najczęstszą przyczyną zmiany pracy

Irlandia: Prawie dwie trzecie pracowników handlu zarabia poniżej 451 euro tygodniowo

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.11.2024
    GBP 5.1751 złEUR 4.3085 złUSD 4.0907 złCHF 4.6238 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama