Raport: Młodzi mieszkańcy Wysp zmagają się z problemami zdrowia psychicznego
Nowy raport sugeruje, że odsetek młodych ludzi doświadczających problemów ze zdrowiem psychicznym prawie się podwoił w ciągu ostatniej dekady. 44 proc. młodych ludzi zmaga się obecnie z symptomami wskazującymi na takie problemy.
W podobnym badaniu, które przeprowadzono w 2007 roku, odsetek ten był niemal o połowę niższy i wynosił 23 proc.
Z badania wynika, iż problemy psychiczne są uzależnione od płci badanych. Kobiety częściej zgłaszają podwyższony poziom stresu (54 proc.), samookaleczania się (23 proc.) czy nawet podejmowania prób samobójczych (11 proc.). W przypadku chłopców odsetek ten wynosi kolejno 33, 11 i 5 proc.
Najczęściej na zły stan zdrowia psychicznego skarżą się jednak osoby niebinarne. Wśród nich stres zgłasza 69 proc. badanych, 61 proc. się samookalecza, a 35 proc. podjęło próbę samobójczą.
Co więcej, 54 proc. osób niebinarnych doświadcza nękania w swojej szkole. Wśród kobiet i mężczyzn odsetek ten wynosi 24 proc.
W badaniu stwierdzono również, że wyższy poziom stresu zgłaszano wśród osób, które miały długi COVID lub które musiały chronić się podczas pandemii.
Naukowcy zalecili ulepszenie systemu finansowania wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego w szkołach. Wskazano, że kluczowe są usługi prewencyjne oraz szybkiej interwencji, a także przygotowanie ukierunkowanego wsparcia dla osób niebinarnych i transpłciowych.
Czytaj więcej:
"Niedzielny lęk": Dwie trzecie Brytyjczyków odczuwa niepokój przed powrotem do pracy
"Niepokojący wzrost" liczby głodnych dzieci w angielskich szkołach
Co 2. mieszkaniec Wysp mierzył się z kpinami z powodu akcentu
Brytyjscy rolnicy z problemami psychicznymi. Z myślą o nich rusza specjalny program